На ову воћку многи забораве, а прави је ПРИРОДНИ ЛЕК: Богата ГВОЖЂЕМ, а чак су јој и листови ЗДРАВИ!
Није на одмет знати...
Мушмула, позната и као дивља крушкица, воће је јесени, које се и поред многих добрих својстава за људско тело, врло мало користи у исхрани. Плодови мушмуле су, на прмер, народни лек против одлива крви.
Зрео плод овог воћа је веома храњив, садржи сахарозу, око 20 одсто шећера, витамин Ц, витамин Б2, Б1, пектин, минерале као што су калцијум, гвожђе, калијум, магнезијум који јачају имуни систем. Препоручује се особама које имају проблеме с бубрезима и јетром.
КРЕКЕР ТЕСТ КОЈИ ТРАЈЕ САМО 30 секунди: Открива колико тачно смете да поједете ШЕЋЕРА а да се НЕ УГОЈИТЕ
ДРАГАНА ОБЈАВИЛА СЛИКУ СТАРУ 6 ГОДИНА: Сестре Мићаловић - толико различите, а толико сличне! (ФОТО)
Увин чај је делотворан код уринарних инфекција и детокса, али ОВА група људи НЕ СМЕ да га пије!
Користи се плод, семенке, лишће
Мушмула се користи као воће, поред плода у употреби су и семенке и лишће. Верује се да семенке мушмуле помажу избацивање песка из бешике, чај се користи код прехладе, упале грла. Латински назив мушмуле (Меспилус германица) је немачка мушмула, а воћка потиче из југозападне Азије и југоисточне Европе, у централне делове Европе донели су је Римљани. Дрво мушмуле има кратак животни век од 30 до 50 година. Плод се бере као тврд у касну јесен, а једе се кад постане скоро гњио.
Хемоглобин
Мушмула садржи доста гвожђа који је кључан за добар хемоглобин. Гвожђе је састави део хемоглобина које крви даје црвену боју и снабдева кисеоником ћелије нашег тела. Препоручује се код неких унутрашњих или спољних крварења. Мушмула је добра и за жене које су услед нешто обилнијих менструација, склоније анемији.
За мишиће, мозак, синдром немирних ногу
Мушмула садржи и доста гвожђа које је неопходно за здравља мишића. Гвожђе је саставни део ткива мишића, које снабдева кисеоником. Без довољне количине гвожђа, којег има у мушмулама, мишићи губе на еластичности и тонусу. Гвожђе се доводи у везу са добрим функционисањем мозга. Сматра се да гвожђе помаже код формирања нових неуронских путева и спречава когнитивна обољења као што су Alchajmerova болест и деменција. Мањак гвожђа може довести до синдрома немирних ногу, тврди се да одређене количине гвожђа, могу бити од помоћи код контроле овог синдрома.
Мушмула у традиционалној медицини
Пулпа мушмуле користи се у традиционалној медицини као лаксатив. Сматра се да лишће и семе мушмуле поседују адстрингентна својства, па може брзо да стегне површину слузокоже или повређену кожу, згрушњава крв и зауставља крварење. Мушмула има могућност да регулише желудачну киселину. У Ирану се мушмула користи за лечење високог крвног притиска, делује позитивно на рад срца и својеврстан је тоник за срце.
Лек против камена у бубрегу и бешици
Екстракт лишћа мушмуле се користи за лечење инфекција грла и уста. Воће има релаксирајућа и пургативна својства код дијареје. Сматра се да се уз напитак од семена мушмуле може избацити камен из бешике и бубрега. Регулише варење и користи се као средство против затвора и надимања стомака.
Мушмула се користи у традиционалној медицини и као средство за регулисање повишене температуре. Зауставља унутрашњег крварења, јача кожу, нерве и лечи упале црева. Верује се да може бити од помоћи и код дијета. Сматра се да је чај од листа мушмуле добар за контролу дијабетеса, јер регулише ниво шећера у крви и регулише ниво холестерола.
Употреба мушмуле
Мушмула је нискокалорично воће 100 грама садржи око 46 калорија. Плодови се конзумирају, недељу дана после брања. Или директно после брања, када се на њима ухвати мраз. Плод мушмуле користи се за прављење желеа од мушмуле, кандираног воћа, мешавине џема, мармеладе и сирупа. Мушмула се користи као арома за прављење воћног вина. Производи од мушмуле су богати пектином, који како се сматра, убрзава процес варења и спречава нагли раст шећера у крви, па је стога мушмула погодна за особе које пате од дијабетеса. Од зелених мушмула се прави чај.
Упозорење
Особе алергичне на мушмуле не би требало да користе мушмуле ни производе од мушмула. Препоручује се опрез и код исхране деце, која би требало постепено да користе воћку. Мушмула има и лаксативно дејство, па се не препоручује употреба у великим количинама. Може довести до пробавних сметњи и болова у гастроинтестиналном тракту.