НАГЛИ ТРЗАЈИ У СНУ: Ево шта све могу да ЗНАЧЕ, а некад је то знак ВЕЛИКОГ ПРОБЛЕМА
Иако нема разлога за бригу, хипнички трзај се јавља и савршено здравим људима, а постоји неколико разлога који се с њим могу повезати
Већина нас је искусила нагли трзај тела у тренутку када покушавамо заспати. То је потпуно бенигна појава и искуси је и до 70 посто људи.
Међутим, ово некад може бити и показатељ великог проблема који вас мучи. Само треба да га препознате.
ДОКТОРКА УПОЗОРИЛА: Ово НИКАКО не смете да радите у ЈАВНОМ ТОАЛЕТУ, опасно је!
Чаробна РУСА пржи БРАДАВИЦЕ боље од ласера и добро је позната у НАРОДНОЈ МЕДИЦИНИ! (РЕЦЕПТ)
Зашто се то догађа још није сасвим јасно, јер се уз сан и сањање још увек веже много непознаница. Научници верују да је хипнички трзај можда и еволуцијски знак, односно носимо га из далеке прошлости кад су људи спавали на дрвећу, хипнички трзај би их спречио да падну.
Ово су само неки од разлога који могу објаснити зашто се трзамо док сањамо или утањамо у сан.
1. Неиспаваност
- Лоша квалитет сна значи да не добијате дубљу РЕМ фазу сна која је ресторативна. Иако у кревету проведете седам до девет сати, колико се препоручује, можда се будите неиспавани и поспани сте током дана. Хигијена спавања, као што је време пре спавања за опуштајуће активности и боравак даље од екрана важни су за квалитет сна - саветује др. Дасгупта.
2. Стрес
- Било би врло занимљиво истражити јесу ли људи почели доживљавати хипничне трзаје током пандемије короне - каже др. Дасгупта. Наиме, ментални и емоционални стрес може подстаћи хипничке трзаје.
Опуштање пре спавања може помоћи да олакшате тескобу и помоћи да мирније заспите.Обратите пажњу ако вам се ово стално дешава, јер онда значи да имате велики проблем са стресом и можда је најбоље да се обратите лекару.
3. Кофеин
- Стимуланси, као што су кофеин и никотин, такође су повезани с хипничким трзајима. И не чуди стога да недостатак сна и конзумација кофеина могу ићи руку под руку. Што сте више неиспавани, то више посежете за кофеином како бисте остали будни - каже др. Дасгупта. Препоручује се зато да пијете највише две до три шољице кафе на дан.
4. Апнеја
- Будући да се хипнични трзаји догађају током прелаза између буђења и спавања, већа је вероватноћа да ће се појавити ако имате апнеју у сну, стање обележено кратким паузама у дисању током ноћи, што узрокује вишеструка узбуђења и буђења - објашњава др. Дасгупта.
Остали знакови и симптоми апнеје укључују хркање или дахтање током спавања (нешто што би ваш партнер у кревету могао приметити), као и прекомерну дневну поспаност или главобољу када се пробудите. Апнеја је опасна јер може повећати ризик од срчаних болести, стога разговарајте са својим лекаром.