Највећи број МЛАДИХ у Србији први однос има са 15 година, у Београду преко 3000 АБОРТУСА - Данас је СВЕТСКИ ДАН КОНТРАЦЕПЦИЈЕ, а ево шта каже статистика
Сваке године, 26. септембра почевши од 2007. године, се обележава Светски дан контрацепције.
Данас се обележава Светски дан контрацепције, дан посвећен подизању свести о значају планирања породице и заштите репродуктивног здравља. Планирање породице је важно питање јавног здравља, како на индивидуалном, тако и на друштвеном нивоу. Оно омогућава појединцима и паровима да остварују жељени број деце, да планирају време рађања и размак између порођаја, истиче Градски завод за јавно здравље.
Савремена жена има право и потребу да буде ослобођена страховања од непланиране и нежељене трудноће. Такве трудноће, без обзира на њихов исход, могу озбиљно угрозити физичко и ментално здравље жене, као и смањити шансе за здрав развој новорођенчета. У случајевима непланиране трудноће, жене често прибегавају намерном прекиду трудноће, што може довести до озбиљних здравствених компликација, укључујући повреде репродуктивних органа, анемију и ризик од неплодности. Употреба контрацептивних средстава не само да спречава нежељене трудноће, већ и штити од се*суално преносивих инфекција.
Статистика у Србији
У Републици Србији, нажалост, доминирају традиционалне методе контрацепције. Њихова недовољна ефикасност често доводи до нежељених трудноћа и све већег броја индукованих абортуса. У Београду је, према подацима Градске завода за јавно здравље, у 2023. години забележено 3.610 абортуса, док се процењује да је стварни број знатно већи.
Према истраживању здравља становника Србије које је спроведено од стране Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, у 2019. години, 40,4% жена узраста од 15 до 49 година које су биле се*суално активне користило је неку од контрацептивних метода. Са друге стране, непоуздане методе (попут прекинутог односа или пилула за "дан после") користило је 17,1% жена.
Млади и контрацепција
Посебно је занимљиво истражити ставове младих према контрацепцији. Према последњем истраживању о понашању у вези са здрављем деце школског узраста, нешто мање од две трећине ученика првих разреда средње школе (64,5%) који су имали се*суалне односе користило је кондом, док је 13,2% користило пилуле за контрацепцију.
Право на се*суално и репродуктивно здравље
Право на се*суално и репродуктивно здравље једно је од основних људских права. Оно подразумева могућност безбедног се*суалног живота, контролу плодности и заштиту од инфекција и нежељене трудноће. Обележавање Светског дана контрацепције позива нас да преиспитамо и унапредимо приступ контрацепцији и репродуктивном здрављу, како бисмо осигурали здравију будућност за све.