"РОК УПОТРЕБЕ" и "НАЈБОЉЕ УПОТРЕБИТИ ДО" на амбалажи: Разлика је ОГРОМНА, може бити ОПАСНО по ЗДРАВЉЕ
Британска агенција Food Стандардс објавила је драматично упозорење у којем се тврди да се потрошачи коцкају са својим здрављем због незнања о ономе шта једу.
Иако многе од тих намирница заврше у смећу, неке од њих, заправо, и даље могу да се нађу на нашем тањиру.
Али кад се ради о безбедности хране, увек треба бити на опрезу, а то нарочито важи за особе слабијег здравља.
ТЕРА КОМАРЦЕ: Направите СМЕСУ од ових састојака, сви су потпуно ПРИРОДНИ, ефекат ће вас одушевити
НЕЗАБОРАВНА ПРЕДИГРА: 5 различитих трикова којима ћете РАСПЛАМСАТИ СТРАСТИ у кревету!
БРЗО, А ЗДРАВО ЈЕЛО "НА КАШИКУ": Боранија какву још нисте пробали! (ВИДЕО)
Које намирнице можемо да једемо након истека рока?
Британска агенција Food Стандардс објавила је драматично упозорење у којем се тврди да се потрошачи коцкају са својим здрављем због незнања о ономе шта једу. Око 40 посто потрошача једе храну којој је истекао рок употребе, а више од две трећине људи тестира сигурност производа једноставним мирисањем намирница и проверавањем њихове боје, иако су обе методе тестирања веома непоуздане.
Према роковима упоребе намирница требало би бити флексибилнији, али кључно је разликовати ознаку "рок упоребе" и "најбоље употребити до".
Наиме, "рок употребе" значи да је опасно јести производ након наведеног датума, док "најбоље употребити до…" значи да храна након тога још неко време неће бити опасна.
Шта смемо да једемо након истека рока?
Кекси или житарице након датума "најбоље употребити до" могу постати мекши, али ће њихова конзумација и даље бити потпуно безопасна. Опште правило гласи: намирнице које су врло слане (кисели краставци, на пример), слатке (мед или мармелада), ферментисане (кисели купус) или суве (кекси) имају врло мали ризик да угрозе здравље, чак и ако им је истекао рок трајања.
Постоји пет начина којима се убијају бактерије да би намирница била сигурнија. Храна може бити сачувана у киселим течностима попут сирћета, па киселе краставце можете јести дуго након истека рока истакнутог на тегли.
Велике количине шећера такође су врло делотворна метода очувања хране, па су слатки намази сигурни и након истека датума. Недавно је откривено да је 5.000 година стар мед пронађен у Египту јестив и безопасан!
Процес ферментације који се користи у јелима попут киселог купуса такође ефикасно чува храну, као и традиционалне методе сољења те сушења меса и рибе.
Истек рока намирницама животињског порекла
Етикета "употребити до" важна је за већину свежих намирница, посебно месних производа, али постоје случајеви кад се та упутства могу занемарити. Тврди сир је такав случај. Чак и ако се појавила буђ споља, унутрашњост сира је здрава и јестива. Исти принцип важи и за хлеб. Ово правило, међутим, није примењиво код меких сирева попут брија или камембера.
Зачудо, "употребити до" не односи се на јаја. Она се још увек могу користити у колачима или тврдо кувана у салатама на пример. Ипак, након истека датума упоребе не треба их јести пржена или меко кувана. Такође, од млека које се укиселило слободно можете спремити палачинке или проју. Термичка обрада млека убија све штетне бактерије.
Никад немојте конзумирати месо након истека датума јер су перад и свињетина далеко највећи узрок тровања храном. Проблем погоршава и фабрички узгој којим се контаминација шири. Најновије истраживање показало је да хроничан стрес од којих пате животиње у интензивном фабричком узгоју озбиљно смањује учинковитост њиховог имунолошког система, па су њихови организми легло штетних бактерија. Код животиња у слободном узгоју опасне бактерије најчешће остају у цревима и не продиру у месо, а узгој на отвореном зауставља раст ешерихије коли.