ОТЕЧЕНА И БОЛНА СТОПАЛА? Доктор открива да то може бити симптом ОВИХ ОЗБИЉНИХ БОЛЕСТИ!
Обратите пажњу...
Иако је сасвим нормално да у летњем периоду, услед великих врућина, дође и до отицања стопала, то није једини разлог због ког се то дешава.
Физијатар др Жарко Радовић објаснио је на Првој да су стопала важан одраз нашег здравља и да бол, трнци или "крофнаста" отеченост могу бити знаци разних обољења.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/210059/vesna_dedic_foto_srbijadanas_9.jpg?itok=AfO4EaEu)
МОЈА ЋЕРКА ЈЕ МОЈ ХЕРОЈ: Весна Дедић отпутовала у Холандију код наследнице - ево како се проводе! (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/04/sofija-karli.jpg?itok=v6FMDN5d)
СВЕТСКИ, А НАШЕ: Карлеуша загрмела у хаљини коју носи и Софија Вергара! Којој боље стоји?! (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/11/15/profimedia-0285546074_0.jpg?itok=IZy1aJBH)
НИКАД ЛАКШЕ НЕЋЕШ ИЗГУБИТИ КИЛОГРАМЕ: Ових 5 намирница ДУЖЕ одржавају ситост и УБИЈАЈУ апетит!
- Стопала су врло специфична, садрже велики број мишића, више од 120, и више од 30 зглобова. Трпе велико оптерећење, при ходу, по степеницама и могу да направе велике проблеме. Најчешћи су бол или укоченост, жмарци, нелагодност... Отечене су ноге, и баш из тога је то велико оптерећење, нагомилава се вода у њима. То су симптоми који онемогућавају да нормално ходамо - рекао је он.
Шта може да значи када су ноге надувене?
- Често указују на висок крвни притисак или бубрежну болест, јер се течност нагомилава. Када обујете чарапу и имате осећај да вас стеже, када је скинете остају трагови шавова утиснути, то је знак да имате проблем. Пацијенти мисле да уопште немају неки проблем осим стопала, а то може да буде и знак дијабетеса. Шећерна болест може бити узрочник отечености - рекао је др Радовић.
Многи мисле да је ово проблем који се дешава само старијима, међутим...
- Дешава се и млађима, старији су само подлежнији окоштавању, код њих долази спондилоза и доноси бол. Трњење може да долази од кичме, па пацијенти лутају тражећи дијагнозу. Доњи део леђа инервише стопала, што значи да долази до парезе нерва, и тада шепамо. Постоје и чукљеви, на зглобу ножног прста палца. Чешћа је код жена, и специфично је лечење јер лекови не дају ефекта, мора се ићи на операцију - рекао је он.
Код жена се чешће јављају проблеми, јер њихов избор обуће може може довести до компликација.
- Такозвани петни трн, врло карактеристичан, узрок томе је некада уска и неадекватна обућа, штикле... Када имате свод стопала који трпи велико оптерећење, долази до мањих траума у стопалу и руптуре. Када кажемо руптура, мислимо на делимично напрснуће, калцијум се нагомилава и имамо проблем. Препознаћете јутарњи бол, некада не можете ни да ходате ујутру - рекао је он.
Наравно, постоје одређене вежбице, које могу помоћи код натечености:
- Ми увек кажемо ходајте и трчите што више, али то јесу узроци настанка проблема. Превише тренинга, превише напрезања, то се дешава и спортистима. Требало би радити вежбице истезања, али не претеривати јер можете да направите проблем. Узмите тениску лоптицу, ставите је на под и кружним покретима прелазите стопалом преко ње. Цело стопало ће се тако истезати, три до пет минута дневно је сасвим довољно да бисте растеретили мишиће стопала - рекао је др Радовић.
Дизање ногу уза зид се саветује ако су ноге отечене, јер је тада периферна циркулација угрожена.
- Кажу пацијенти да су тешке ноге, да имају осећај тежине. Па увек се каже дигните ноге чим дођете кући, тако се смањује едем односно оток. Ако вам отичу ноге током пута, померајте стопало напред-назад - рекао је он.
Деформитети код деце су чести, равно стопало је врло распрострањено, а може изазвати лошу симетрију тела.
- Сколиоза, кифоза, бол у доњем делу леђа могу бити компликације, а све то се лечи вежбама. Ходајте боси, то је важно за децу али и за одрасле. Ако ходамо по песку или храпавој површини, ако носимо анатомске улошке, смањиваћемо оптерећење - рекао је он.