НЕ ИГРАЈТЕ СЕ ДОКТОРА! Избељивање зуба црним угљем и лимуном може бити ОПАСНО, ево шта каже стоматолог
Знамо да желите леп осмех, али будите обазриви!
Не каже се без разлога да је осмех језик који сви разумеју – искрен осмех најбољи је савезник у свим међуљудским односима и не чуди што многе мушкарце и жене код супротног пола највише привлачи управо леп осмех. Неговани и блиставо бели зуби једно су од главних мерила лепоте и поуздан сигнал колико заправо бринемо о себи, због чега је велики број оних који се одлучују на избељивање.
Ипак, будите обазриви – све више популарно избељивање уз помоћ производа из кућне радиности (црни угаљ, лимун, сода бикарбона) носи са собом опасности да озбиљно наштетите својим зубима.
- Последњих годину дана све више се прича о алтернативним методама, али пацијенти морају да знају да неће добити ефекат који очекују, а поред тога веома је опасно да се користе црни угаљ и лимун у комбинацији са содом бикарбоном. У оба случаја, реч је о веома абразавим средствима која могу да направе оштећења глеђи. Црни угаљ дужом употребом може да уђе у структуру глеђи зуба. Он не мозе да избели зубе, већ само да боље скине наслаге. Лимун и сода бикарбона су такође абразивно средство којим нећете постићи беље зубе, а постоји опасност да истањите глеђ, каже др Наташа Мратинковић, власница ординације Hollywood смиле.
ПРЕ ИЗБЕЉИВАЊА, ОБАВЕЗАН СТОМАТОЛОШКИ ПРЕГЛЕД
Уместо да се играте доктора код куће, издвојите мало времена и посаветујте се са стоматологом о безбедним начинима да дођете до блиставог осмеха.
- Пре бељења зуба потребно је заказати преглед како би стоматолог искључио постојање каријеса, конкремената на зубима и пигментација. Такође, морају се заменити амалгамске пломбе пошто оне не би требало да дођу у контакт са избељивачима. Уколико нешто од овога постоји, санација је обавезна пре бељења зуба. Ако пацијент има круницу на неком зубу, мора да зна да керамичке крунице не подлежу бељењу зуба, тако да их морате заменити после бељења, каже др Мратинковић.
Како објашњава др Мратинковић на самом прегледу стоматолог процењује и боју зуба пацијента, као и да ли постоје беле мрље у самој структури зуба које се бељењем могу појачати. Уколико постоје беле мрље у глеђи потребно је спровести још један поступак пре бељења зуба како би се оне ублажиле.
ЗАПАМТИТЕ ДАТУМ!
Јако је важно водити рачуна о томе који се препарати за избељивање користе, зато обавезно поразговарајете о овој теми са стоматологом.
- Нема разлога за страх уколико се користе препарати одобрени од АДА (Америцан Дентал Association). То су препарати који су већ годинама на тржишту и иза којих стоје многа клиничка испитивања. Много је битно да пацијент буде упознат који препарат му се апликује и у ком проценту, као и датум бељења да би знао када може поново да освежи боју, наглашава др Мратинковић и додаје да једном до два пута годишње можемо да се подвргнемо избељивању зуба, али наглашава да је неопходно придржавање савета стоматолога.
ДА ЛИ БОЛИ?
Вероватно све највише занима да ли је процедура болна и ево одговора - није.
- Код неких пацијената јавља се осетљивост зуба приликом бељења. У том случају сваки произвођач препарата за бељење има у понуди гел који ублажава те симптоме. Пар дана по престанку бељења зуба ти симптоми се повлаче, каже др Мратинковић.
Многи се брину да ће им избељивање уништити природан иглед и да ће њихови зуби изгледати вештачки, али уз мере предострожности то се неће десити.
- Увек предлажемо ординацијско бељење којим постигнемо одређени ефекат, а затим пацијент настави са такозваним кућним бељењем зуба како би сам дозирао до које нијансе жели да избели зубе, каже др Мратинковић.
КАКО САЧУВАТИ ЛЕПОТУ ЗУБА?
Да би ефекат избељивања био што дужи, потребно је да пацијент поведе рачуна.
- Сви који се одлуче за избељивање зуба морају првенствено да смање лоше навике конзумирања кафе, цигарета, црних чајева и осталих обојених пића. Хигијена мора да буде беспрекорна, а ефекат бељења мозе да се продужи повременом употребом пасти за бељење које се могу наћи у слободној продаји. Такође је битно да упишу у картон када је бељење урађено, како би знали када смеју да понове, да се распитају којим средством беле зубе и провере да ли је препарат регистрован и одобрен од стране АДА. Сваки произвођач има препоруку за свој препарат - да ли се користи сам или се активира ласером или лампом, тако да није од пресудне важности да пацијент инсистира да бељење буде лампом или ласером. Најбитније је да стоматолог има довољно знања и искуства како би процедура бељења била безбедна за пацијента, закључује др Мратинковић.