НИЈЕ БЕЗОПАСНА НАВИКА: Ако често ГРИЗЕШ УСНЕ, то може бити знак озбиљних здравствених поремећаја!
Добро обрати пажњу...
За већину људи ово је безопасна навика, али понекад грицкање усана може да указује на здравствени проблем.
Често и не примећујемо да имамо ову лошу навику, а такође често и она није опасна по здравље. Али ако приметите да гризете усне чешће него обично, није на одмет да проверите да ли иза ове навике постоји здравствени проблем.
ЈАСНО ЈЕ: Ево зашто се најчешће дешавају разводи бракова! МОРАТЕ СЕ ПАЗИТИ
ДА ЛИ СИ АЛФА ЖЕНА ИЛИ ПРИЈАТЕЉИЦА ФАЗОН? Постоји 6 типова девојака у вези - у који ти спадаш?
НЕПРИЈАТЕЉИ ПО ХОРОСКОПУ: Откријте са којим знаком ћете увек бити на РАТНОЈ НОЗИ!
Стручњаци су указали да постоје четири болести које се могу повезати са грицкањем усана.
Артритис
Грицкање усана може да се јави услед поремећаја виличног (темпоромандибуларног) зглоба. Један од тих поремећаја је артритис вилице. Код овог дела лица може да дође до промене облика, упале, проблема са нормалним отварањем и затварањем. Ако, осим што грицкате усне, приметите тупи бол када померате вилицу, осетите њено ограничење, као и главобољу или зубобољу, велика је вероватноћа да имате и артритис вилице.
Шкрипање зубима
Бруксизам, односно шкрипање зубима такође може да допринесе деформитету вилице што доводи до ненамерног грицкања усана. Особе које пате од бруксизма често несвесно стискају вилицу ноћу или током сна, често због узбуђења, или када су под стресом. Још један симптом овог обољења је и главобоља.
Малоклузија
Ово обољење се још зове и погрешно постављена вилица. Доктори објашњавају да ако вилица није у правилно "постављена", особа ће често гристи усну. То се дешава, на пример, када горња и доња вилица нису исте величине или постоји вишак зуба, или пак недостају или су неправилног облика.
Анксиозност или депресија
Особе које често гризу усне не тако ретко пате од анксиозности или депресије.