За ЖЕНЕ ПРЕКО 45 ГОДИНА - Намирнице које ОБАВЕЗНО морате уврстити у свакодневну исхрану
Због мање густине костију током времена неопходно је надокнадити важне витамине и минерале!
Остеопороза погађа милионе људи широм света, углавном преко старије од 50 године, а међу њима у великом проценту предњаче жене, због природно мање густине костију у односу на мушкарце и због менопаузе.
Остеопороза настаје услед смањења густине костију, услед чега оне постају крхке и ломљиве. Иако смо сви у ризику да оболимо, неки фактори, попут недостатка витамина Д, калцијума, магнезијума, а верује се и витамина Б12 и Б6, могу допринети настанаку остеопорозе. Такође, повећан унос протеина, натријума, алкохола, кофеина као и пушење може негативно утицати на густину кости.
Следи КРВАРЕЊЕ, ОТЕЖАНО ДИСАЊЕ И ЗУЈАЊЕ У УШИМА - Доктор УПОЗОРИО на ово стање организма, ОДМАХ обратите пажњу
Опоравља ЗГЛОБОВЕ И ХРСКАВИЦУ: Напитак који надокнађује све витамине и минерале и помаже код БОЛОВА
Симптоми болести
Обично нема симптома у раним фазама губитка коштане масе. Симптоми се најчешће јављају када су кости већ изгубиле густину, а то су најчешће: Бол у леђима и преломи чак и код најбезазленијег пада, погрбљеност...
Узроци настанка
Коштано ткиво се током целог живота обнавља, стварајући нове ћеије. У младости, тај прцес се обавља брже него што тело разграђује стару кост, а коштана маса се повећава. После 20. године овај процес се успорава, а већина људи достиже максималну коштану масу до 30. године. Како старимо, коштана маса се губи брже него што се ствара. Што је већа ваша максимална коштана маса, мања је вероватноћа да ћете развити остеопорозу у старости!
Нова студија Института за глобално здравље из Барселоне показује да је лош квалитет ваздуха повезан са мањом густином костију код старије популације! Научници су анализирали податке о стању костију и условима живота 3.717 учесника, укључујући 1.711 жена, из 28 села у непосредној близини града Хајдерабада у Индији.
Покушали су да успоставе везу између квалитета ваздуха и здравља костију, посебно анализом мерења густине костију у лумбалној кичми и левој бутној кости учесника. Истраживања су показала да људи који су често били изложени загађењу ваздуха, посебно ситним честицама, имају нижи ниво коштане масе. Ова студија још увек не може да се узме као релевантна, али оно што је сигурно јесте да загађење ваздуха умногоме урушава квалитет живота, самим тим и здравље.
Како може да спречи развој остеопорозе?
Вежбањем јер физичка активност повећава густину костију, правилном исхраном, одговарајућом суплементацијом коју је прописао лекар.