ОВА БОЛЕСТ САДА ХАРА СРБИЈОМ, А НИЈЕ КОРОНА: Све више пацијената се жали на проблеме са ГРЛОМ И ГЛАСОМ
Сазнајте који су симптоми ларингитиса и шта га најчешће изазива.
Један од болести на коју се све чешће жале грађани Србије последњих месеци јесте ларингитис. Губитак гласа је први симптом који многи пријављују, а будући да корона још увек вреба и да је један од најчешћих знакова ковида грлобоља, неретко га повезују са инфекцијом овим опасним вирусом.
У највећем броју случајева реч је ипак "само" о ларингитису, запаљењу слузнуице гркљана које се најчешће јавља у позној јесени, током зимских месеци и у рано пролеће, када су честе промене температура. Ово запаљење слузнице доводи до отока гласних жица и сужавања гркљана.
Губитак косе може указивати на здравствене проблеме - СПРЕЧИТЕ НА ВРЕМЕ И ШТО ПРЕ ПОСЕТИТЕ СТРУЧЊАКА
ДОДА СЕ ОВО, НИЈЕ СИРЋЕ, А НИ СО: Трик како да ЈАЈА НЕ ПУКНУ током кувања и остану неоштећена
Најчешће се јавља у склопу запаљенских процеса дисајних путева, ретко самостално и често у основи лежи алергија. Најчешћи изазивачи упале гркљана су вируси, док су ређи али опаснији узрочници бактерије (посебно Хаемопхилус инфлуензае).
Постоје разни узрочници овог стања, а лекари као најчешће наводе прехладу, хроничан недостатак сна, претеран стрес, бол у цервикоторакалном стубу... Све то може довести до промене квалитета гласа.
Специјалиста ОРЛ Светлана Романенко истиче да развој и функционалних и органских промена у гласовном апарату може да изазове систематско пренапрезање гласа, на пример, у породицама са оштећеним слухом или многочланим породицама где је "надвикивање" честа појава. Певање, прегласно причање више од 24 сата недељно, такође су фактори који утичу на ово стање.
И лекови утичу
Осим тога, неки лекови који изазивају повећану сувоћу уста, смањење тонуса вокалних мишића или отицање слузокоже ларинкса или гласних набора могу да утичу на квалитет гласа.
"Појачану сувоћу слузокоже изазивају хипотензиви, диуретици, лекови против болова, антихистаминици. Натеченост слузокоже могу да изазову неки хормонални лекови", објаснила је докторка.
Пушење
По речима стручњака за микрохирургију ларинкса и фонијатрије, пушење негативно утиче на вокални апарат.
"Дувански дим, загрејан на скоро 100 степени, садржи никотин и скоро цео 'периодни систем', чији су многи елементи канцерогени", упозоравају стручњаци.
Последица пушења су хемијске и термичке опекотине слузокоже ларинкса и гласних бора, што изазива њихову хроничну упалу. Пушење е-цигарета мање иритира, али супстанце које чине е-дим "такође негативно утичу на слузокожу".