ЧИНИ ЧУДА за организам: ОВАЈ ЧАЈ је неизоставан додатак сваке кућне апотеке - Искористи моћ природе!
Предиван мирис који се шири ваздухом током јуна најваљује да је почела сезона липе.
Искористите овај период и наберите своје залихе цвета липе за кућну биљну апотеку. Ова биљка има бројне благодети, а ми смо вам издвојили све што треба да знате о њој.
Препознатљиви мирис липе потиче од есенцијалног уља које делује умирујуће. Поред њега ова биљка садржи и танине, биљну слуз и хетерозид непознатог порекла. Цвет се бере заједно са белом петељком која садржи фенолна једињења и флороглуцинол, састојке за које су португалски научници открили да ублажавају грчеве глатких мишића.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/06/13/353147818_593248002908238_8326229338153238933_n.jpg?itok=HMGNeLfx)
ПОМОЛИТЕ СЕ ОВАКО - Најкраћа молитва која постоји, осам речи које помажу да свака ЖЕЉА буде ОСТВАРЕНА
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/400931/profimedia-0588889682.jpg?itok=ufEd38up)
ОВАЈ ЗНАК У ЈУЛУ ће освојити судбински џекпот: Све иде као подмазано - БРДО ПАРА, СРЕЋЕ И ЉУБАВИ!
Уз зову, липа је најцењенији народни лек за снижавање повишене температуре, против прехлада, грипа и назеба. Обе биљке подстичу знојење. Чај се пије врућ и по жељи заслађен медом (липа је медоносна биљка и њен мед је веома укусан). Захваљујући садржају танина и слузи добар је и лек против пролива, посебно ако су у питању деца.
На југу Француске, липу у комбинацји са лавандом и матичњаком користе као лек за несаницу, а помешана са наном, хајдучицом и имелом за ублажавање напада мигрене.
Научна истраживања су потврдила да чај од липовог цвета помаже онима који имају благе проблеме са бешиком, узнемирен стомак или диспепсију (лоше варење), као и гастрокардиолошки синдром (прекомерна количина гасова доводи до тога да желудац притиска доњи део срца).
Топао чај од липе помаже имуном систему да се избори против инфекције. Такође, подстиче циркулацију, помаже варење, ефикасан је за избацивање слузи, олакшава менструалне болове и поспешује апетит. Бројне студије су показале да помаже и код болова у стомаку изазваних гасовима.
Ако попарите 100 г цвета липе литром кључале воде, оставите поклопљено три сата, процедите, добићете добро биљно средство за опекотине. Направите облоге и ставите на повређено место.
Липа подстиче лучење и избацивање жучи па улази у састав чајева за растварање камена у жучној кеси сама или у комбинацији са кореном маслачка, русом и цикоријом. Чај од липе делује диуретично и подстиче знојење, па се препоручује у третманима детоксикације. Ако се дуго и у континуитету употребљава, биљка може утицати на срчани ритам, па се не препоручује срчаним болесницима.
Рецепти
Чај против камена у жучној кеси
Потребно је:
50 г липе (Тилиа цордата)
50 г корена маслачка (Taraxacum officinale)
50 г кантариона (Hypericum перфоратум)
50 г кукурузне свиле (Зеа мајус)
Припрема: Све биљке помешајте па једну супену кашику смеше прелијте шољом кључале, промешајте, поклопите и оставите да стоји пола сата. Процедите и пијте незаслађено пре јела, три шоље на дан. Ова мешавина се не препоручује уколико имате физички превијену жучну кесу.
Чајна мешавина против назеба
Потребно је:
50 г липе (Тилиа цордата)
20 г мајчине душице (Thymus serpyllum)
30 г зове (Самбуцус нигра)
Припрема: Све биљке помешаје, па једну супену кашику смеше прелијте шољом кључале воде. Промешајте, поклопите и оставите да стоји 10 минута. Процедите, по жељи засладите медом и попите врело. Дневно се пију две до три шоље чаја.
Чај за снижавање температуре
Потребно је:
50 г липе (Тилиа цордата)
30 г зове (Самбуцус нигра)
20 г кичице (Erythraea центауриум)
Припрема: Све биљке помешајте, па једну супену кашику смеше прелијте шољом кључале воде. Промешајте, поклопите и оставите да стоји 15 минута. Процедите и попите врело. Дневно се пију две до три шоље чаја. Чај је због кичице изузетно горког укуса.
За миран сан
Потребно је:
50 г липе (Тилиа цордата)
50 г лаванде (Лавандула officinalis)
50 г матичњака (Melissa officinalis)
Припрема: Све биљке помешајте па једну супену кашику смеше прелијте са 300 мл кључале воде. Промешајте, поклопите и оставите да стоји пола сата. Процедите па попите пре спавања.
Пожељно је два сата пре спавања прошетати на чистом ваздуху, а вечера мора да буде лака и најмање три сата пре одласка у кревет.