Ујед ПАУКА може да ИЗАЗОВЕ ОЗБИЉНУ алергијску РЕАКЦИЈУ: Лекар УПОЗОРИО у овом случају ОДМАХ РЕАГУЈТЕ
Обично је безазлено, али неки људи су осетљиви на ујед!
Ујед паука обично није опасна по живот, али уколико дође до алергијске реакције, или је пак у питању опасна врста, треба затражити лекарску помоћ. Иако смо склони да помислимо да су пауци инсекти, то заправо није тачно. Ове животињице, чији ујед може да зада много мука, припадају класи зглавкара. Ипак, механизам деловања отрова паука и инсеката веома је сличан.
Које су прве реакције након уједа паука, на који начин се манифестују и како реаговати на њих откиро је др Рајица Стошовић, алерголог Клинике за алергологију и имунологију Клиничког центра Србије.
ДВА СЛОЈА САЛА НА СТОМАКУ, ОПУШТЕНЕ ГРУДИ: Далила Драгојевић се СКИНУЛА у купаћи, призор запалио мреже (ФОТО)
ДАНИМА НИСТЕ ИШЛИ У WC, САМО ПОЈЕДИТЕ ОВО: Одмах ћете отрчати на шољу
- Сваки убод изазива уобичајену реакцију на кожи, тј. месту убода, у виду локализованог отока и црвенила с пратећим болом, чији пречник најчешће не премашује десет центиметара и који се повлаче за мање од 24 сата. Ова реакција се јавља непосредно после убода и последица је токсичног деловања отрова - прецизира др Стошовић.
Убоди или уједи паука углавном пролазе неопажено, мада нису ретке ни алергијске и друге непријатне реакције на кожи. Алергија на убод може се јавити и код особа које јој нису склоне, а познато је да су реакције на ове отрове међу најинтензивнијим и најопаснијим. Иако су на нашем поднебљу најчешће алергијске реакције на убод пчеле, осе и стршљена, а најопаснији су убоди у главу и врат, никако не треба заборавити пауке.
Да ли ће се на први убод инсекта јавити алергија, нико не може предвидети.
Симптоми алергије на ујед паука
Преосетљивост или алергија манифестује се појачаним локалним и системским реакцијама. Као симптоми јављају се оток и црвенило на месту убода инсекта, праћени болом, али за разлику од уобичајене реакције, оток и црвенило су већи, израженији и заузимају површину чији пречник премашује десет центиметара. Најчешће се споро повлачи, тако да траје дуже од једног дана.
С друге стране, системске реакције препознају се по томе што се манифестују не само на месту убода већ и на другим деловима тела, или пак захватају цео организам. За благе алергије карактеристична је појава осипа у виду копривњаче, тј. црвених печата по телу праћених сврабом и/или појавом благог отока меких ткива лица или других регија тела.
- Далеко су најопасније снажне системске реакције, када долази до наглог пада артеријског притиска, што је праћено зујањем у ушима, вртоглавицом, нестабилношћу при ходу или изненадним губитком свести. У ове реакције спадају и спазам бронхија, оток језика и ресице уз осећај гушења, повраћање и дијареја. Најчешће се снажне системске реакције јављају удружено, тј. захватају више органа одједном, настају непосредно након убода и развијају се врло брзо, тако да могу бити и смртоносне - истакао је алерголог др Стошовић.
Ујед паука: Како реаговати?
Уколико је после убода инсекта наступила појачана локална реакција, неопходне су не само хладне облоге већ и лекови, пре свега топикални кортикостероиди и антихистаминици, а само у ређим случајевима и неки други медикаменти.
- Испољавање системских реакција, нарочито у случајевима животне угрожености, захтева хитну употребу адреналина путем аутоињектора те хитну хоспитализацију. Збрињавање пацијената са снажним системским нежељеним реакцијама на убод инсеката спада у најургентнија стања у алергологији и медицини уопште - подсетио је др Стошовић.
Свака особа која је доживела неку од системских, нежељених реакција спада у групу са највећим ризиком за развој још тежих, па и животно угрожавајућих реакција, при сваком наредном убоду неког од инсекта из реда опнокрилаца. Ове особе са собом увек треба да носе такозвани "алергијски пасош", с извештајем о томе на који инсект су преосетљиви, где се налази сет за самозаштиту, ког доктора и коју особу треба контактирати у случају да их неко затекне у животно угроженом стању.