Појава нове болести не значи да оне старе престају да постоје
Редовни прегледи, рутинске контроле, здрав живот и правовремени одлазак код доктора неопходни су за одржавање здравља, али и превенције даљег ширења све учесталијих малигних болести.
Нажалост, није непознато да је карцином један од честих обољења са којима се становници Србије сусрећу. Иако је Србија, према проценама Међународне агенције за истраживање рака, земља са средњим ризиком оболевања, ова малигна болест однесе више од 36.000 живота годишње. Карцином плућа најзаступљенији је код мушкараца, док је рак дојке најчешћи облик карцинома код жена. Међутим, рак јајника представља један од наизазовнијих облика ове малигне болести код жена, будући да се болест углавном открива у узнапредовалој фази.
Током претходне године, глобална пандемија коронавируса све нас је навела да у потпуности предузмемо неопходне мере како би се заштитили од последица које овај вирус може оставити на наше здравље, бацајући у сенку све остале болести које су, упркос појави нове заразне болести, и даље свеприсутне. Истраживање које је спровела организација World Овариан Цанцер Цоалитион (WOCC) показује да, у свакодневним условима, више од 60 одсто жена уопште не помисли на рак јајника без обзира на бројне симптоме, те услед усресређеносит на симптоме само једне, одређене болести овај се проценат врло лако може повећати. Управо из тог разлога, доктори настављају да истичу значај редовних прегледа као сигурног система за спречавање ширења ове опасне болести.
Статистике показују да у Србији сваке године од рака јајника оболи око 700 жена, док годишње рак јајника однесе више од 450 живота. Од изузетне вазности је и познавање статуса БРЦА мутација са циљем правовремене циљане терапије према геному тумора. Мутације БРЦА1 и БРЦА 2 гена у основи су настанка наследног карцинома дојке и/или јајника, и представљају један од узрочника појаве ове болести. БРЦА тест омогућава увид у присутност мутације било у БРЦА1 или БРЦА2 генима, због чега доктори наводе да је познавање свог статуса када су у питању ове мутације врло важно за дијагностику, односно правовремену одлуку о адекватној терапији, али и превентивно деловање у случају ризика од оболевања чланова породице.
Са циљем да све заинтересоване жене добију сигурно место на којем могу добити детаљне информације о раку јајника, али и савете о лечењу ове болести, без обзира да ли су завршиле своје лечење или су у процесу лечења, 04. августа је отворено online саветовалиште, покренуто у сарадњи са Друштвом Србије за борбу против рака, и уз подршку Института за онкологију и радиологију Србије. Свој термин за консултације можете заказати позивом на телефон 381112656386, или путем електронске поште на [email protected].
Доктори широм Србије шаљу апел грађанима и грађанкама да наставе поштовање мера прописаних за спречавање ширења корона вируса, али да исто тако не занемарују своје редовне прегледе, јер само једним прегледом себи можемо спасити живот.