Срби, НЕ ИГНОРИШИТЕ ЧВОРИЋ на врату! Доктор Милош Живковић упозорава да све већи број младих пати од ПРОБЛЕМА са ШТИТАСТОМ ЖЛЕЗДОМ
Жене које планирају трудноћу и труднице најосетљивије
Све више људи у Србији има "чворић" на штитној жлезди, истакао је ендокринолог проф. др Милош Живковић.
Међу оболелима су и млађи од 18 година, а подаци показују да број младих оболелих од штитне жлезде расте. Др Милош Живковић објаснио је због чега су аутоимуне болести у порасту и како препознати прве симптоме проблема са штитастом жлездом. Ако приметите да вам "нешто расте на врату", не игноришите.
![male boginje](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/11/02/shutterstock_2286749737.jpg?itok=2jmq4aQ1)
Могу бити и ФАТАЛНЕ! МАЛЕ БОГИЊЕ једна су од НАЈЗАРАЗНИЈИХ БОЛЕСТИ међу децом, ово је ПРЕДСИМПТОМ који многи превиђају!
![mozak](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398827/profimedia-0295854017_0.jpg?itok=khmHd2ej)
НЕ ДОЗВОЛИТЕ ДА ВАМ МОЗАК БУДЕ ЛЕЊ! Решите ОВАЈ једноставни ТЕСТ и сазнајте на чему сте
- Очекујемо да ће доста људи имати проблем штитасте жлезде. Оно што јесте изненађење је појава код млађих особа. Ипак, не верујем да ће бити класично обољење штитасте жлезде код младих, углавном се ради о урођеним болестима, које педијатри на време открију, рекао је доктор и додао:
- Болести штитасте жлезде спадају у најчешће болести у људској популацији. Аутоимуни тиоридитис, што је аутоимуно запаљење штитасте жлезде, код особа млађих од 30 година, има свега 10 одсто, али то је у ствари јако много. Уколико гледате особе које имају преко 60 година, ту већ имамо преко 30 одсто особа са овим здравственим проблемом. Неће се сваки аутоимуни тиоридитис манифестовати поремећајем штитасте жлезде, али значајан број хоће, упозорио је др Живковић.
Шта је поремећај штитасте жлезде?
- Од поремећаја штитасте жлезде болује око 12 одсто људи, од тога је 7 хипотиреоза, остало су хипертиреозе. Што се тиче поремећаја грађе, а то су нодуси, у младости их нема. Ипак, како старите, учесталост нодуса се све више повећава. Тако да када имате 70 година, исти постотак људи има нодусе у штитастој жлезди.
- Проблем са нодусима је у томе, што је 5 одсто нодуса малигно. Већина је занемарљива, али опет нису баш сви. Неки су велики, па сметају, неки сметају зато што притискају, неки су видљиви, а неки брину пацијента. Остају ти малигнитети који су нам проблем и где ми морамо да нађемо те пацијенте који имају ризик, да им установимо дијагнозу на време и адекватно их лечимо, објаснио је ендокринолог.
Шта узрокује раст обољења од штитасте жлезде?
- Велики пораст обољења од штитасте жлезде су узроковале две ствари. Прво су ендокринометачи, то су супстанце из спољашње средине које утичу на ендокрини систем. Ту спадају ендокрино реметитељи. То су средства којима се импрегнира текстил да не буде запаљив. Сваки текстил за намештај, завесе, мора да буде импрегнирам тим супстанцама, да не би могле да се запале. Неке од тих супстанци, које се срећом не користе, удружене су са повећаним бројем карцинома штитасте жлезде и поремећајем штитасте жлезде. Имамо велику студију у Италији, где су гледали инциденцу штитасте жлезде у градовима, где постоје одлагања индустријског отпада и у зависности од врсте отпада имали су повећану или смањену учесталост карцинома штитасте жлезде, објаснио је др Живковић и додао:
- Друга интересантна ствар је епидемија гојазности. Гојазни људи генерално, имају различите карциноме што се односи и на карцином штитасте жлезде. Гојазност у детињству, младости, код старијих је удружена и то у зависности да ли су у питању мушкарци или жене. Опет је одређено са удруженим врстама карцинома. Ако говоримо о аутоимуној тироидној болести, ту опет имамо реметитеље, као што су за материје спречавање запаљивости или материје из пластичних боца. То све утиче да имају већу учесталост, како поремећаја функције, тако и премећаја грађе, објаснио је доктор.
Жене које планирају трудноћу и труднице најосетљивије
- Најосетљивије су жене које планирају трудноћу и труднице. Ту морамо да имао добру тироидну функцију, јер ће то утицати на исход трудноће. Не треба правити панику, јер све то може да се среди, али оне морају да се прате. Такође, особе које примете да имају промену у грађи, односно увећану тироидну жлезду. Особе које имају друге болести, као што су аутоимуне болести или дијабетес. Треће, особе које имају породичну анамнезу тироидне болести, открио је доктор.
Утицај поремећаја тироидне жлезде на квалитет живота
- Тиродидна болест значајно утиче на квалитет живота. Тироидни хормони регулишу две ствари. Прво, мозак је врло осетљив на концентрацију тироидних хормона, без обзира да ли их има много или мало. Друго, тироидни хормони регулишу метаболизам. Ако нема довољно тироидних хормона, људи су успорени, апатични, депресивни. У ствари, то је један поремећај расположења који није права депресија. Имају одређени степен надутости. То је када се говори о тешкој хипертиреози, објаснио је др Живковић и додао:
- Када говоримо о благој хипертиреози, то је нешто што се преклапа са проблемима свакодневног живота. То су проблеми са концентрацијом, памћењем, расположењем, али ништа што је патолошки. То је блага тироидна дисфункција. Са друге стране, тешко је то прескочити, то је вишак тироидних хормона. Такви људи су нервозни, раздражљиви, имају лупање срца, губитак на тежини, презнојавање. Проблем са вишком тироидних хормона је тај што он посебно утиче на мишиће и на срце. Срећом, оно што је било пре 30 година, када смо стално виђали младе особе са тиротоксичним срцем, то је тешка инсуфиенца срца праћена потпуним поремећајем ритма, то данас се то не виђа, јер се дијагностификује на време. То су тешке болести, истакао је др Живковић.
- Када говоримо о тироидним болестима, ми хипотирозу лечимо леком тироксином, али нелечена хипотироза је смртоносна. Прво уништи квалитет живота, онда настаје нешто што се зове микседемско лудило, кома и смрт. Један лек, једна мала таблета дневно, која је уз то и јако јефтина, омогућава да човек потпуно живи нормално. То је тријумф медицине. Сви говоре о пеницилину или инсулину, а о тероксину нико, а он је подједнако моћан као и ова два друга лека, рекао је ендокринолог.
Први симптоми поремећаја штитасте жлезде
- Уколико људи примете да им нешто расте у врату, губитак на тежини, лупање срца, екстремну нервозу, презнојавање - то може да буде хипертироза. Много је теже са хипотирозом, јер се она у првој фази преклапа са уобичајеним стварима.
- Људи који имају хипертирозу не морају да имају симптоме, а људи који је немају, могу да имају симптоме. То су проблеми са памћењем, концентрацијом, проблеми са расположењем, ништа што би указало да је патолошко. Тек у другој фази настају озбиљни проблеми - успореност, промуклост, жућкаста кожа. Највећи проблем и кад идете у другу фазу је тај што ни пацијент, а ни околина то не примете, објаснио је доктор.
Жене чешће оболевају од аутоимуних болести од мушкараца
- Жене чешће оболевају од аутоимуне болести. Једно је питање естрогена, други разлог је да код жена које су рађале постоји део бебиних ћелија. Најинтресантније и најкомлексније објашњење је то да жене имају два X хромозома. Од та два X хромозома се по принципу случајног избора један инактивира и ви практично стално имате једну благу стимулацију имуног система стално код жена, рекао је доктор и објаснио да неко може да има Хашимото и да се никада не успостави као болест.
- Хашимото је много чешћи код жена, него код мушкараца. Не мора сваки Хашимото да се манифестује као болест у смислу болест као поремећај штитасте жлезде, али ми можемо да видимо промене на ултразвуку које су врло типичне и сада нам радиолози углавном успостављају дијагнозе Хашимота и можемо да нађемо антитела, каже доктор и додаје:
- Проблем је што та антитела не морају да буду цистотоксична, морају да разарају ткиво или могу да то раде врло споро. Неко може да има Хашимото читав живот и да му се никада не манифестује као болест, а некоме се за шест месеци успостави дијагноза и има тешку хипотирозу. Тада је терапија доживотна. Све терапије су доступне и надам се да ће ове бројке ускоро стагнирати, закључио је проф. др Милош Живковић у емисији "Уранак" на телевизији К1.