Све више лекара говори о ОВОЈ ДУГОРОЧНОЈ ПОСЛЕДИЦИ КОВИДА - мења људима живот из корена
Промена мириса није промена на боље. Људи са паросмијом кажу да све мирише непријатно, чак и труло или одвратно.
Већ се одавно зна да је један од најчешћих симптома ковида-19 аносмија, односно губитак чула мириса. Међутим, сада се говори о паросмији, а ево о чему се ради.
Већини људи који искусе аносмију, према истраживању објављеном јула 2020. године, ово чуло брзо ће се вратити - за 89 одсто људи, тај период нестанка чула је око четири недеље. Међутим, осталих 11 одсто суочиће се са паросмијом.
ШТА ЈЕ ПАРОСМИЈА И КАКО СЕ РАЗЛИКУЈЕ ОД АНОСМИЈЕ?
- Аносмија је комплетан губитак чула мириса, хипосмија је умањени капацитет чула мириса, док је паросмија потпуно преокренуто чуло мириса - каже за часопис Health Сет Либерман, доцент на катедри за оториноларингологију NYU Лангоне Health
Промена мириса није промена на боље. Људи са паросмијом кажу да све мирише непријатно, чак и труло или одвратно.
"Комад воћа може да мирише на хемикалије, или још горе, на фекалне материје", каже др Либерман.
Керол Пиц из Минесоте рекла је "Smithsonian магазине" да је први пут доживела паросмију у августу 2020. године, неколико месеци након позитивног теста на ковид 19.
"То је јединствени мирис", рекла је. "Ни сама не знам шта је то. То је попут комбинације прегорелог тоста и нечег довољно грозног да ми припадне мука."
Још једна оболела од паросмије је 11-годишња Лорелај из Северне Каролине, чија је мама Данијел Мескунас разговарала са локалном ТВ станицом ВНЦТ прошле недеље. Мескунас је рекао да је Лорелај имала ковид 19 још у новембру и да је изгубила осећај укуса и мириса. Мирис је почео да јој се враћа до краја јануара, али неколико недеља касније догодило се нешто чудно.
"Могла је мало да осети мирис, али ствари нису мирисале онако како је мислила да треба", рекао је Мескунас.
"У суштини, све јој је мирисало на трулу храну, на нешто што је дуго стајало у фрижидеру."
ДА ЛИ СЕ ПАРОСМИЈА ЛЕЧИ?
"У овом тренутку не постоје значајни подаци о било каквим третманима губитка чула мириса специфичног за ковид 19", каже др Либерман. Једини ефикасан третман је нешто што се назива олфакторни тренинг, каже он.
Ово подразумева излагање различитим мирисима и аромама, обично ружи, лимуну, каранфилићу и еукалиптусу. Према др Либерману, пацијенти треба да њушкају сваку арому два пута дневно око 15 секунди, у периоду од три до шест месеци.
Често се препоручују и интраназални кортикостероиди, а може се прописати и низ других третмана, попут омега-3 суплемената и оралних стероида - али др Либерман каже да нема ваљаних доказа о њиховој ефикасности.