ПОСПАНИ СТЕ, УМОРНИ И СВЕ ВАМ ЈЕ ТЕШКО? Пет цака које ће помоћи ако осећате да немате енергије
Пробајте!
Пре ванредног стања било је важно постићи све дневне обавезе, обавити посао, испунити рокове и можда пронаћи мало времена за себе. У тренутку када је објављена глобална пандемија и уведено ванредно стање, све је стало и отишло у други план - најважније је било остати здрав. Дани су протицали другачије, породице су биле на окупу, посао се обављао од куће, оброци се нису наручивали већ кували, слободно време се проводило у домовима...
Иако је многима предах пријао, све су ово промене које наш организам доживљава као стресне ситуације на које брзо мора да се прилагођава. Сада је време да се вратимо у све оне дневне рутине које је коронавирус прекинуо и зато представљамо неколико савета како припремити тело на убрзану свакодневицу без скидања здравља са врха листе прироритета.
Сан је важан за срце и мозак
Од велике је важности да квалитетно спавате, барем 6 до 8 сати током ноћи јер се током спавања одвијају важни процеси који помажу организму да прикупи снагу и енергију. Сан игра посебну улогу у функционисању најважнијих органа у телу - срца и мозга. У великом делу ноћи, срце и васкуларни систем успорено раде и једино тада одмарају, а мозак се ослобађа вишка информација које су непотребне и до 10 пута више него када смо будни.
Будите оптимистични у прилагођавању
Верујемо да се многи не радују повратку у стање пре ванредног, али је можда баш сада време да променимо поглед на све и постанемо позитивнији. Размишљајте о томе шта можете да промените како би вам сваки дан био бољи – да се будите раније и пијете кафу код куће, почнете да медитирате како бисте ублажили стрес, пишете листе дневних задатака како бисте лакше организовали време, одлучите шта код себе желите да унапредите, а шта избаците и са пријатељима и породицом се посаветујете око тога.
Физичка активност може само да помогне
Не причамо само о теретанама, трчању и групним или индивидуалним тренинзима. Физичка активност су и плес, сређивање куће, шетња до посла, са љубимцем или пријатељима. Коју год активност да одаберете за покретање мишића, она ће позитивно утицати на ваш кардиоваскуларни систем, имунитет, енергију и смањење стреса. Осећаћете се и изгледати боље, поставићете пример вашој деци и пријатељима и помоћи телу да се лакше врати у бржи ритам.
Храните се квалитетно – уносите витамине
Правилна исхрана је један од кључних фактора за функционисање имунитета. Епидемија нам је показала колико је важно да имунитет увек буде спреман на одговор и зато га одржавајте квалитетном исхраном богатом витаминима. За почетак се придржавајте важног општег начела о смањењу уноса соли, шећера и нездравих масноћа. Након тога се потрудите да на трпези на радном месту и код куће увек имате неку од намирница богатих најважнијим витаминима.
Бирајте воду богату минералима
За свакодневну хидрацију, која је уједно и извор најважнијих минерала без којих организам не може, можете користити природну минералну воду, посебно ону која је богата магнезијумом. Магнезијум често не уносимо у довољним количинама кроз храну, али га зато можемо надокнадити уносом воде, из које га тело може лако апсорбовати, што су потврдиле и неке научне студије.
Облик магнезијума који наш организам може ефикасно да искористи за покретање више од 300 виталних функција у телу можете унети кроз воду природно богату овим минералом - Мг Мивелу.