Жене, ПАЖЉИВО СА БРИЈАЧЕМ! Гинеколози упозоравају да пречесто БРИЈАЊЕ и ДЕПИЛИРАЊЕ може довести до ГАДНИХ ИНФЕКЦИЈА
У последње време, све чешће се расправља о могућој повезаности између честог бријања интимне регије и појаве инфекција уринарног тракта (УТИ) код жена. Истраживања су показала да постоји одређена веза између ових пракси неге тела и повећаног ризика од уринарних инфекција. Они упозоравају да стидне маље нису "негихијенске нити ружне", већ да су својеврсни штит интимног здравља
Иако већина жена воли да има уредно сређену интимну регију, већина није свесна потенцијалног ризика који бријање интимне регије носи са собом. Длаке које природно расту у интимној регији нас штите од различитих инфекција, те њиховим уклањањем излажемо интимне регије иритације коже и инфекција.
Инфекције интимне регије могу бити доста незгодне. Оне могу да утичу на вашу бешику, уретру или бубреге.
![ÄaÄka nos](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/12/15/shutterstock_2120844968.jpg?itok=rP5sAV6D)
Престаните да ЧАЧКАТЕ НОС! Не само да је НЕКУЛТУРНО и РУЖНО, већ може да повећа ризик од ALCHAJMEROVE БОЛЕСТИ
![rasol](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/12/15/rasol.jpg?itok=V6iIZ-5W)
Важи за НАЈМОЋНИЈИ пробиотик код старих СРБА - Расол је идеалан током ЗИМЕ, ризница витамина, надокнађује изгубљене електролите, чисти ЈЕТРУ
Такве инфекције су углавном узроковане бактеријама из столице које улазе у уринарни тракт кроз уретру - цев који избацује мокраћу из вашег тела.
Жене имају краћу уретру од мушкараца, тако да бактерије могу брже да дођу до бешике или бубрега и изазову инфекцију.
Према подацима истраживања спроведеног на Медицинском факултету Јагелонског универзитета у Пољској, 50 одсто жена ће развити бар једну такву инфекцију током свог живота.
Исто тако, инфекција се може вратити након лечења или ће се десити два пута у шест месеци. Из тог разлога, неопходна је редовна посета лекару и изабраном гинекологу.
Жене које бирају да депилирају или брију интимну регију често то раде, јер се тако осећају "уредније" и "чистије", кажу истраживачи.
Међутим, идеја да су стидне длаке "прљаве и нехигијенске је потпуно погрешна", кажу научници са поменутог универзитета.
- Доказано је да маље интимне регије заправо инхибирају раст патогених бактерија, написали су научници у студији.
Да би то доказали, тим је замолио жене од 18 до 45 година да попуне анкету коју су огласили на једној друштвеној мрежи.
Учесници су замољени да напишу колико су имали година када су добили прву инфекцију уринарног тракта, затим да ли су у другом стању или имају дијабетес, колико често су имали интимне односе и да су имали новог партнера у последње време.
Од њих је такође заражено да поделе своје навике уклањања длаке и неге у претходних 12 месеци, као и колико често су имали инфекцију уринарног тракта у том периоду.
Истраживачи су класификовали жене које редовно уклањају стидне длаке као "екстремне фризере". У исто време, дефинисали су рекурентне уринарни инфекције (УТИ) као најмање три инфекције током једне године.
Од укупно 2409 испитаних жена, 84% је изјавило да одржава хигијену своје интимне регије барем једном недељно. Чак 74% њих је признало да су током прошле године у неком тренутку уклониле све стидне длаке, док се 67% осећа као део категорије екстремне неге.
Жене које су имале интимне односе најмање једном месечно и искусиле прву инфекцију уринарног тракта пре 15. године показале су већи ризик за развој најмање једне УТИ у току године пре студије. Иако истраживачи нису пронашли директну везу између бријања/депилирања и ризика од УТИ, жене које су била екстремно брижне у претходних 12 месеци имале су троструко већу вероватноћу за рекурентне уринарне инфекције.
Прва уринарна инфекција у детињству, нови партнер и чести интимни односи такође су се показали као фактори који повећавају ризик од поновљених инфекција.
Аутор студије, Андреј Галбарцзик, истиче да иако уклањање стидних длачица недељно није директно повезано са укупним ризиком од УТИ, може нарушити заштитни микробни штит. Истраживачи су закључили да стидне длаке могу бити корисне за одржавање урогениталног здравља жена. Оне пружају антимикробну заштиту спречавајући колонизацију других микроорганизама, а микробиом у стидној регији остаје стабилан.
Такође, истраживачи су упозорили да уклањање стидних длачица може довести до здравствених компликација, укључујући свраб, иритацију, инфекције коже, осип, посекотине или крварење, акне, алергијске реакције и урасле длаке. Препоручују опрез и саветују да се не практикује уклањање стидних длачица сваке недеље.