У Јапану НАПОЈНИЦУ сматрају УВРЕДОМ, климање главом у Бугарској је знак НЕОДОБРАВАЊА: Најчешће грешке туриста
Припремите се за пут, уколико идете у неку од ових држава!
Климање главом - Мајка многих неспоразума у Бугарској је другачији приказ слагања и неслагања у односу на већину земаља у свету. Махање главом с једне на другу страну значи "да" Бугарима, као и Грцима, Иранцима, Либанцима, Турцима и Египћанима, што може да збуни остатак света који потврдно клима главом. Занимљиве примере културних и других разлика налазимо широм света. У Турској, одмахивање главом значи: "Не разумем". "Понављање" и "не" се изражавају цоктањем језика и махањем главом. Ово је корисно знати када желите да кажете "не" гомили продаваца на турским тржиштима. Нећете ништа постићи одмахујући главом
Забрањени поклони - У источној Азији, Бразилу, Италији, Перуу, Русији и Швајцарској, давање предмета са оштрицом (као што су маказе или ножеви) има негативне конотације – од "лоше среће" до раскида. И неки Хрвати се држе овог правила. па у замену за поклон симболично тражите новчић. У Кини, давање кишобрана значи да желите да прекинете везу. У Хонг Конгу и Кини, сатови, марамице и сламнате сандале повезују се са старењем и смрћу па је боље прескочити њих, баш као што купујете алкохолна пића муслиманским породицама (осим ако знате њихове навике).
ОБЛИК ПУПКА ГОВОРИ О ВАМА! Пронађите свој и сазнајте колико ДУГО ћете живети
Приликом поклањања цвећа, добро је обратити пажњу на њихов број. У Бразилу се не препоручује поклањање љубичастог цвећа или поклона јер симболизује тугу и жалост. У источној Азији парни бројеви су срећни, осим броја четири, што значи "смрт".
У Кини, Сингапуру, Тајвану, Јужној Кореји и Јапану уобичајено је исказати скромност и одбити поклон до три пута. Зато инсистирајте да га добијете, покажите колико сте срећни због поклона или објасните како су они заслужили поклон. Када особа прихвати поклон од вас, захвалите се на указаној части.
Колико пута се љуби? - У зависности од земље, а понекад и од града, љуби се једном, двапут, а понекад и више пута. На пример, у Сао Паулу се љуби два пута, а у Рио де Жанеиру једном. У Египту се очекују два пољупца, док су три уобичајена на периферији. Слично је и у Ирану, где број варира од један до три... Парижани то раде два пута, а у Прованси се љубе три пута. Американци се, пак, рукују или грле, а у Немачкој је чешћи загрљај него пољубац у образ. У већини земаља се прво љуби на десној страни, али не и у Италији где преовладава владавина левице.
Пљуни на пријатеља - "Ако волиш своје пријатеље, пљуни на њих!" Мото је племена Масаи која живе у Кенији и Танзанији која се поздрављају пљувањем. Када се поздраве са старешином, прво му пљуну у руку, а затим је принесу.
Издувавање носа - У Јапану се пљување сматра увредом, баш као и издувавање носа у јавности, тако да све своје телесне течности задржите за себе. Осим тога, било да се возите кроз прометне градове или путујете предграђима, нећете видети Јапанце како разговарају мобилним телефонима у јапанским возовима, посебно не гласно. Ако вам зазвони мобилни телефон у јапанском возу, то је једнако безобразно као да не искључите звук у хрватском биоскопу.
Правило десне руке - У Индији увек користите само десну руку да бисте јели, примали и давали ствари. Леву руку треба користити само за интимне или прљаве ствари као што је одржавање хигијене и руковање предметима који су додирнули тло, као што су ципеле.
Како позвати такси? - Ако желите да позовете такси у Перуу, испружите руку и махните дланом надоле. Подизање отвореног длана као знак за заустављање сматра се непристојним.
Прави пут до колибе - Ако се којим случајем нађете у селу Химба у Каоколанду у Намибији, никада не прелазите невидљиву границу између свете ватре и колибе њиховог вође. То би била велика увреда која би посету могла да учини непријатном.
Само не на главу - У Лаосу, Тајланду, Камбоџи и Бурми, не дирајте одрасле по глави нити користите стопала да уперите у предмет, јер се то сматра увредљивим.
Без напојнице, молим - Нипошто не остављајте напојницу у Јапану јер се то сматра веома непристојним - поготово ако почнете да инсистирате, јер Јапанци то неће прихватити, што би могло да изазове хаос.
Кафа за јутро и поподне - Да бисте наручили кафу као Италијани, имајте на уму да су кафе са млеком, попут капућина, кафе лате и макијата, резервисане за преподневне сате, а ако их наручите поподне, можете изазвати и подсмех. Такође, такве кафе се не пију после јела.
Полако са штапићима - Оно што је у Европи пијуцкање супе или држање лактова на столу за време ручка, у Азији је ударање штапићима по столу или забијање у храну. Такође, увек их користите у пару, јер се распарени штапићи сматрају лошом срећом у Азији.
Све најбоље о килту - Једна од осетљивих тема за дискусију у Шкотској је она о делу традиционалне ношње, килту. Као што килт није сукња, тако ни додатак килту није торбица. Споран, који је традиционални део народне ношње и служи као замена за џепове, никако не треба називати торбом или торбицом.