Ризикујете тешке болести, ЧАК И СМРТ! Технолог упозорава - Ове намирнице НИКАДА не би требало да ПОДГРЕВАТЕ
Могу бити веома опасне по здравље
Сигурни смо да сте барем једном у животу чули да спанаћ не би требало да подгревате.
Али, да ли знате да то заправо нису само бапске приче и да одређене намирнице заиста могу да вам озбиљно нашкоде, уколико их поново изложите високим температурама?
ЗАТРУДНЕЛА ЈЕ СА САМО 11 ГОДИНА: Одлучила је да РОДИ, а када видите ОЦА бебе заледиће вам се крв у жилама!
ТРИК ИЗ МУЗЕЈА: Уз помоћ овог састојка решићете се ПРАШИНЕ на ДУЖЕ ВРЕМЕ, јефтино је и веома делотворно!
Стручњаци истичу једно златно правило кад је подгревање хране у питању: никада не грејте оне намирнице које имају висок садржај протеина.
Погледајте листу хране коју не смете подгревати, односно, било би боље или да једете хладну или да баците у смеће:
Поврће са високим садржајем нитрата (спанаћ, шаргарепа, целер, цвекла…)
Избегавајте да подгревате било какво зелено лиснато поврће или било шта од већ наведеног – шаргарепе, целера, спанаћа и сличног поврћа. Оно је богато нитратима, па када се поново загреје, може постати токсично, ослобађајући канцерогена својства. Примера ради, како се наводи на portalu food.ndtv.com, спанаћ садржи велику количину гвожђа, па његово загревање може оксидирати гвожђе присутно у спанаћу. Оксидација гвожђа ствара опасне слободне радикале за које је познато да узрокују многе болести, укључујући неплодност и рак.
Пиринач
Можда ћете бити изненађени, али и пиринач спада у ову категорију. Према Агенцији за стандарде прехрамбених производа (ФСА), могли бисте да патите од тровања храном једући подгрејани пиринач. То се може десити због присуства високо отпорних бактерија под називом “Bacillus Цереус”. Топлота убија ове бактерије, али може створити споре токсичне природе. Једном када се пиринач подгреје и остави на собној температури, све споре које садржи могу се размножити, што даље изазива тровање храном приликом конзумације.
Јаја
Сви знамо, јаја су богат извор протеина, међутим, кувано јаје или кувано јаје могу изнова и изнова нанети озбиљну штету. Једном кад сте скували јаја, поједите их одмах, али ако се чувају дуже време, немојте их подгревати, већ само једите хладно јер храна са високим садржајем протеина садржи пуно азота. Овај азот може доћи до оксидације услед загревања, што даље изазива рак, ако је судити по бројним истраживањима, наводи Инсидер.
Пилетина
Ништа не прија тако као печена пилетина, али обратите пажњу, поготово ако је спремате са зачинима попут карија и сл. Подгревање пилетине може изазвати дигестивне проблеме, те се, ако ништа, барем потрудите да је не подгревате на високој температури, наводи се на portalu The Тимес оф Индиа.
Кромпир
Кромпир је основни састојак у кухињи који је најбоље и најлакше чувати, подгрејати и конзумирати. Нажалост, требало би, када је подгревање у питању, да размислите поново. Кромпир је богат извор витамина Б6, калијума и витамина Ц, међутим, ако се изнова и изнова греје, поготово ако је у питању пире кромпир или слична јела, велика је вероватноћа да ће произвести “Цлостридиум Ботулинум” (бактерије које узрокују ботулизам). Чак и ако кувани кромпир оставите на собној температури, производња бактерија ће се само повећати. Дакле, ако желите да избегнете раст бактерија, најбоље је држати их у фрижидеру или јело бацити ако се не поједе у року од 1-2 дана, наводи се на portalu kitchenmag.ru.
Печурке
Препоручљиво је јести печурке чим се припреме. У идеалном случају, не би их требало складиштити да би се конзумирали следећег дана, јер су то моћници протеина и имају обилну количину минерала, а њиховим подгревањем их додатно разбијате, што узрокује хаос у вашем дигестивном систему. Стога ће њихово загревање створити токсине који садрже оксидирани азот и слободне радикале. Чак и ако желите да чувате печурке за следећи дан, побрините се да их једете хладне, наводи се на главном сајту за информације о храни – Еуропеан Food Информатион Цоунцил.
Остатке уља или хладно цеђена уља
Многи од нас неретко једно те исто уље искористе за неколико пржења. Ипак, можда би требало да размислите двапут следећи пут кад тако нешто пробате да учините. Такође, вероватно знате и то да се нека уља никада не подгревају. Примера ради,
један од најбољих извора омега-3 масних киселина је хладно цеђено уље попут ланеног, маслиновог и уља репице. Маст Омега-3 је врло осетљива на температуру јер се ломи и постаје ужегла изнад 40 степени Целзијуса. Због тога никада не загревајте хладно пресовано уље пре потрошње.