САВЕТ ГАСТРОЕНТЕРОЛОГА: Осећате се надуто и имате ГАСОВЕ? Ево како да решите овај проблем!
Ако Вам се дешава да избегавате неке свакодневне активности и да на пословне састанке одлазите уз осећај нелагоде и забринутости, ако не можете у потпуности да се опустите и уживате у слободним активностима, време је да урадите нешто поводом тога
Свима нам се, хтели то да признамо или не, понекад деси да нас гасови изненаде. Међутим, ако вашу свакодневницу често оптерећује недостатак контроле испуштања гасова, онда то постаје озбиљан проблем. Ништа не убија добар провод као брига о томе хоћете ли се случајно осрамотити. Ако Вам се дешава да избегавате неке свакодневне активности и да на пословне састанке одлазите уз осећај нелагоде и забринутости, ако не можете у потпуности да се опустите и уживате у слободним активностима, време је да урадите нешто поводом тога.
Да бисмо вам помогли да разумете узроке и пронађете решења, разговарамо са проф. др Иваном Николићем, професором гастроентерологије на Медицинском факултету у Новом Саду и директором Интерне клинике у Институту Сремска Каменица.
Лекар из Covid амбуланте упозорава: Ово је неопходно примењивати током и након инфекције коронавирусом!
Због чега долази до прекомерног испуштања гасова?
Здрав човек, у просеку, испушта гасове између 5 и 15 пута у току дана. Гасови су саставни део садржаја црева, а испуштање њиховог вишка у спољашњу средину је део нормалног процеса нашег система органа за варење. Ипак, када се овај процес значајно интензивира, то може бити упозорење које нам тело шаље - сигнал да постоји одређени проблем у систему органа за варење.
Осим физичке нелагоде, прекомерно испуштање гасова може отежати свакодневно функционисање и изазвати осећај оптерећења или незадовољства на емоционалном и психичком плану.
Прекомерно испуштање гасова може бити и последица претераног гутања ваздуха. Конзумација жвакаћих гума, тврдих бомбона, цигарете, али и испијање газираних сокова и брзо гутање хране или пића доводе до прекомерног стварања гасова. Нарушавање баланса цревне флоре такође за последицу може имати исти проблем. Чак и анксиозност и узнемиреност понекад могу изазвати појачано стварање гасова.
Зашто долази до погоршања тегоба?
Наравно, један од најчешћих окидача су навике у исхрани. Гасове могу изазвати пасуљ, купус или сирови лук. Уз поврће, чест кривац је и храна богата угљеним хидратима попут тестенине, хлеба и слаткиша, али и превише зачињена и пржена храна и алкохол. Свакако, важно је напоменути да су неке од намирница које могу узроковати гасове и надутост добре за наше здравље, па треба бити пажљив и наћи праву меру када и колико их избегавати.
Шта нам може донети олакшање?
Првенствено се саветује промена исхране и лоших животних навика. Жваћите и гутајте храну полако и пажљиво, вежбајте, смањите стрес, успорите и уживајте у сваком оброку. Осим тога, у ублажавању гасова нам може помоћи и коришћење ефикасних и сигурних препарата. Ја својим пацијентима, уз све наведено, препоручујем и Флобиан® капсуле које делују директно на узрок проблема и доприносе смањењу стварања гасова. Природне су, безбедне и ефикасне, а клиничке студије показују да једна капсула дневно, у периоду од најмање четири недеље, доводи до побољшања код чак 95% корисника.
Важно је да напоменем на крају - уколико се тегобе непрекидно понављају, компликују и дуго трају, обавезно се јавите свом лекару.