Од ПРЕВИШЕ СЕДЕЊА до АНЕМИЈЕ: За умор и исцрпљеност криве су ове СВАКОДНЕВНЕ НАВИКЕ
Проверите које су ваше.
Здрава рутина живота благотворно утиче на целокупан организам и емотивно стање.
Међутим, не можемо увек испратити ту здраву рутину, па често имамо и неке лоше навике. Управо те лоше навике, посебно ако се понављају могу негативно да утичу на наше здравље.
ЗА НЕКЕ СИГУРНО НИСТЕ ЧУЛИ: Ово су најлепше СКРИВЕНЕ плаже Црне Горе
ОПРЕЗ! Начин на који обувате ЧАРАПЕ, открива ваше здравствено стање - може указивати на ОВУ болест!
Ево само неких од навика које могу угрозити ваше здравље.
Превише седите
Одлагање вежбања "за сутра" како бисте се данас одморили је контрапродуктивно и може вас још више уморити, показала је студија америчког Универзитета Георгија. Према њој, људи који седе док раде и вежбају барем 20 минута три пута недељно, већ након шест недеља имају више енергије и мање су уморни, пише 'Time".
Пијете премало воде
Чак и блага дехидрација од око два посто има утицај на телесне функције и ствара осећај преморености. Недостатак воде узрокује смањење волумена крви, па она постаје гушћа. Због тога срце куца спорије и смањује се брзина којом кисеоник долази до ћелија, преноси "Радиосарајево".
Ниско вам је гвожђе
Последице мањка гвожђа у крви су лупање срца, недостатак ваздуха, али и хроничан умор. Анемија је знатно чешћа код жена него код мушкараца, а узрок је премало гвожђа у исхрани. Зелено лиснато поврће, цвекла, сусам, месо и јаја одличан су природан начин надокнађивања гвожђа.
Не доручкујете
Не каже се без разлога да је доручак најважнији оброк у дану, јер управо он даје енергију за покретање метаболизма. Бројне студије показују да су људи који не доручкују склонији хроничном умору. Идеалан доручак за почетак дана пуног енергије јесте доручак са житарицама и свежим воћем.
Волите драму
Ако сте тип који од “муве прави слона”, чест умор не треба да вас чуди. Такви људи стално троше своје резерве енергије непотребним узрујавањем, а хормон стреса кортизол их истовремени држи и будним и умара. Одлазак у природу, стварање рутине одласка у кревет и вежба која укључује медитацију попут јоге смањиће осећај умора.
Превише сте пред екранима
Бљештаво светло таблета и лаптопа омета биоритам организма који одређује најбоље време за спавање и устајање. Стручњаци тврде како је све чешће коришћење технологије значајно допринело расту оболелих од несанице, али и синдрома хроничног умора.