ТРНУ ВАМ РУКЕ И НОГЕ? Др Обреновић открива да је у питању НЕУРОПАТИЈА, те који су њени СИМПТОМИ и може ли да се ЛЕЧИ
Неуропатија, поремећај нервног система, може имати озбиљан утицај на свакодневни живот појединца. Овај медицински термин односи се на оштећење или дисфункцију нерва, често пратећи бол и нелагодност. Доктор др Милош Обреновић, интерниста и специјалиста физикалне медицине и рехабилитације указује на симптоме обољења, али и најугроженије групе људи. Истиле да иако је лечење тешко, може бити успешно
Да ли су грчеви у ногама, пецкање или трњење проблем на који би требало реаговати или га просто занемарити? У РТС Ординацији о неуропатији говорио је др Милош Обреновић, интерниста и специјалиста физикалне медицине и рехабилитације.
Мислите да су ТАМНЕ МРЉЕ, а уствари се појавио РАЗМАК међу зубима! Стоматолог упозорава да то може бити ПОКАЗАТЕЉИ опасних БОЛЕСТИ ДЕСНИ
"Спадам у људе ЧЕЛИЧНОГ ЗДРАВЉА, живим СЕЉАЧКИ живот" - Тања Бошковић последњих 35 година није имала ни кијавицу, ево због чега
- Имате неке тегобе, сензације, за које не видите неки објективни разлог. Јасно је ако имате неку повреду, нешто се десило, опекли сте се, нормално да осећате бол и жарење, то није неуропатија. Али ако имате бол, а немате узрок, онда значи да постоји обољење самог нерва. Ако имате пренаглашену реакцију, при додиру, који би требало да буде сасвим нормалан, ви осећате бол, што се назива алодинија, а то је већ обољење.
- Ако имате сензације трњења, пецкања, жарења, затим изненадни пробод, кажу као да ме је ударила струја, нагли кратак бол секунд, две, то је неуропатија, треба размишљати шта је узрок и обратити се лекару, објаснио је др Милош Обреновић.
Др Обреновић је говорио и о томе који се лекари специјалисти баве лечењем неуропатија.
Коме је потребно затражити помоћ?
Да би се поставила дијагноза, потребно је да прође један преглед. Неуролози су ту на првом месту, као и физијатри. Пацијенти се врло често обрате прво физијатру, пошто неуропатије почињу обично прво у рукама и ногама. Може и да се деси да се пацијенти обрате и ортопеду, интернисти ендокринологу, јер врло често, једна од најчешћих неуропатија је дијабетичка неуропатија, додаје физијатар.
Др Обреновић каже да постоји и једна подгрупа неуропатија које се називају аутономне или вегетативне, када постоји оштећење вегетативног нервног система.То су симпатикус и парасимпатикус, и прве тегобе могу бити поремећаји срчаног ритма, убрзани срчани рад, затим нестабилан крвни притисак, вртоглавице, такође постоје и дигестивне тегобе, као и уролошке тегобе, зависно од сегмента вегетативног нервног система који је погођен и, на крају, чак и се*суалне дисфункције.
- Дефицит витамина Б6 може да доведе до оштећења нерава, али и хипервитаминоза Б6 може да доведе до оштећења нерава код употребе неких суплемената, што је данас модерно, у некој рекреацији, спорту, узимање суплемената без неке контроле и без неких озбиљних мерења, рекао је физијатар.
Како вируси утичу на појаву неуропатије?
- Било је неуролошких компликација код короне, значи било је оних који су добијали епилептичке нападе, па су као такви третирани да би се после доказало да нису епилептички напади. Било је кардиоваскуларних компликација, не само тромбоза, него поремећаји ритма и свих других ствари које смо поменули, истакао је др Милош Обреновић и додаје да ХИВ производи неуропатију, затим херпес варичела, односно херпес зостер вирус. Код херпеса се јавља непријатан бол који може да остане симптом и неколико месеци после прележане инфекције.
Што се тиче дијабетеса, посебно дијабетес типа 2, може да се контролише исхраном, физичком активношћу и узимањем лекова. Дијабетичка полинеуропатија је узрокована оштећењем малих крвних судова.
- Код дијабетеса осећају најчешће онај класични периферни тип, то је значи, осећај сензација, жарења, то се описује као дијабетичка полинеуропатија као чарапе доколенице, пацијент почиње да осећа, значи од прстију, па до потколеница промену сензибилитета, утрнулост, хиперсензибилитет или хипосензибилитет, и она може бити симетрична, најчешће на оба екстремитета. Може да буде и асиметрична, то се исто дешава и са рукама, значи, иде од периферије према горе, као да имате рукавице и да вам прсти трну, да имате осећај промењеног сензибилитета, на додир да осећате бол или да не осећате довољно уопште и да немате довољну координацију, контролу над покретима, објаснио је др Обреновић, и додао да се дијабетичка полинеуропатија може развити и на граничним вредностима шећера у крви.
Што се тиче уклештења лумбалних и вратних нерава, то су механичке или трауматске неуропатије и настају као последица дегенеративних промена на кичменом стубу и пацијенти осећају да им трну прсти или осећају као недостатак снаге у ногама. То се може лечити многим методама, само треба деловати на време.
Када се треба обратити лекару
- Апсолутно код неуропатија, наравно и код других стања, али код неуропатија је јако битан разговор са пацијентом, значи, што ми кажемо, анамнеза, затим електромионеурографија, то је нешто што апсолутно може да покаже на ком нивоу је који тип оштећења, пошто то може да личи на све друге, рецимо ове које смо поменули, цервикалне и лумбалне радикулопатије, значи, морате извршити одређена испитивања, магнетну резонанцу, снимања, скенер, и тако даље, да бисте тачно знали ниво и где како делује, каже др Обреновић.
Може ли се стање неуропатије поправити
- Примењују се разноврсни лекови из разних група. Оно што се данас, најчешће примењује, то су прегабалин то је антиконвулзивни антиепилептик. Код неуропатија је то лек избора, али то је лек који даје доста сензација, да кажем тако, компликација, нежељених ефеката и пацијенти га нерадо узимају, јер га тешко подносе. Некада је потребна трајна суплементација, некада је потребно и трајно лечење које супримира одређене тегобе и не можете прекидати ту терапију, рекао је др Обреновић, и додао да се не може једним леком решити проблем, већ је потребно вратити се здравим навикама, правилној исхрани, физичкој активности и одлазити на време на спавање.