Бол у стомаку, грчеви, гасови... Гастроентеролог објашњава због чега долази до овог и како да спречите ове симптоме
Гастроентеролог др Sass György из ОБ Сента објашњава шта је синдром нервозног црева
Синдром иритабилног црева припада функционалним болестима дигестивног система и представља дисфункцију цревног тракта. У таквим случајевима, наша црева не показују уобичајене, нормалне функције и, оно што је јако важно, нема никаквог поремећаја органског порекла. Код синдрома нервозних црева тегобе могу бити исте као и код запаљенских болести црева (којима не припада) па су дијагностичке методе и брзо постављање дијагнозе јако важни. Најчешће се јавља код младих одраслих особа, али се заправо може појавити код било кога. Ово обољење је доста често, погађа отприлике 1/5 друштва.
Узроци:
Узроци настанка ИБС-а су бројни, а најчешћи, појединачно или кумулативно, неравнотежа цревне флоре, преосетљивост имуног система, стрес...
Тегобе:
Бол у стомаку, грчеви, гасови, надимање, затвор, дијареја, дуготрајна малаксалост... најчешћи су проблеми који се јављају у ИБС-у. Треба истаћи и то да су тегобе индивидуалне те сваког пацијента треба посебно сагледати. У ИБС-у црево је осетљивије, што се код пацијента може јавити као бол и током неометаног процеса варења. Поред тога, сваки унос чак и антибиотика, може изазвати проблеме.
Шта урадити:
Када се тегобе појаве код пацијента, први корак је консултација и преглед специјалисте гастроентеролога, јер ови симптоми могу бити слични другим болестима желуца и црева и јако је важно благовремено поставити праву дијагнозу болести.
Савет пацијентима који имају ИБС:
У исхрани избегавајте јаке зачине (као што су љуте паприке, бибер, лук), алкохолна пића, кафу, газирана пића и конзервисану, обојену и хемијски третирану храну. Приоритет треба дати конзумирању природне хране али и редовном вежбању, физичкој активности као и животу без стреса. Појава тегоба се може третирати одвојено, на пример лаксативима или антиспазмолитицима. У досадашњој пракси као изузетно ефикасна показала се и употреба пробиотика. Међу пробиотицима, Lacobacillus плантарум 299В је један од оних који најефикасније смањују тегобе синдрома иритабилног црева и то делујући на сам узрок. Дневна доза од 20 милијарди колонијоформирајућих јединица (ЦФУ) дневно је потпуно безбедна, кроз клиничке студије испитана и потврђена и препоручује се да се користи најмање месец дана, а по потреби и дуже.