СМЕЖУРАНА КОЖА, бол у колену, ПРОБЛЕМ СА КОСОМ: Ево како се решити ове три ствари након базена
Ево како да избегнете ове проблеме, али и како да их решите ако до њих дође!
Многа истраживања су показала да пливање има благотворна дејства на крвни притисак, крутост артерија и постотак телесне масти, који су иначе показатеље ризика од срчаних болести.
Исто тако, пливање је одлично и за здравље зглобова. Студија објављена у The Јоурнал оф Rheumatology открила је да пливање од 45 минута три дана недељно током 12 недеља драстично смањује укоченост и болове у зглобовима код старијих особа с остеоартритисом.
НОВАК ЂОКОВИЋ ПОБЕЂУЈЕ СВЕ УЗ ОВУ ИСХРАНУ: Двојица славних спортиста избацили исте намирнице као српски тенисер
ЛИЧНИ САРАДНИК Џенифер Лопез коначно открио ТАЈНУ ЊЕНОГ БРУТАЛНОГ ИЗГЛЕДА у 53. години: Ево од чега никада не одступа!
Испитаници су такође приметили значајна побољшања у својим физичким ограничењима. Ипак, пливање такође може да има неке неуобичајене учинке на ваше тело, од зелене косе до набораних прстију на рукама и ногама.
Ево како да избегнете ове проблеме, али и како да их решите ако до њих дође!
Проблеми са косом
Пливање може да оштети косу на много начина. На пример, ако имате светлију косу, можда ћете да приметите како ваши праменови попримају зеленкасту нијансу након пливања у базену са хлором.
То је прилично уобичајена појава, а према америчком Већу за квалитет воде и здравље, може да се догоди ако у базену има бакра, што може да буде последица третирања воде минералним јонизаторима за базене. Када је бакар изложен води и хлору, он оксидира и веже се за протеине у праменовима косе.
Реакција се догађа без обзира на боју косе, али ефект зелен косе видљив је само код светлије боје косе. Исто тако хлор који се користи у базенима за убијање штетних бактерија, има својства избељивања, па коса након пливања може да изгледа светлије, без обзира на нијансу. Како бисте избегли избељивање или зелену косу, истуширајте се чим изађете из воде.
Исто тако, ако седите на сунцу појачаћете учинке хлора, односно избељивање. Ако пливате ради вежбања, носите капу за пливање
Пливачко колено
Као и свака друга физичка активност, и пливање може да узрокује повреде због напрезања. Пливање може да доведе до упале унутрашње стране колена.
Ова повреда је позната као пливачко колено, а често се јавља код прсног стила пливања. Либи Бергман, ортопед, објашњава да прсни стил пливања захтева значајно кретање у зглобу кука. Будући да је кост натколенице (бедрена кост) ограничена у томе колико далеко може да се ротира према споља, то ставља већи притисак на унутрашњу страну колена. Ако пливате умереним интензитетом, вероватно нећете да имате овај проблем, осим ако имате ограничену покретљивост кукова од почетка или неку другу повреду.
Пливачко колено честа је повреда спортиста са интензивнијим распоредом тренинга, посебно међу онима који су фокусирани на прсно пливање. Ако осећате бол у колену током или након пливања, покушајте да пливате другим стилом пливања и одморите неколико дана од пливања стилом који је узроковао бол.
Пливање ТРИ ПУТА НЕДЕЉНО повољно утиче на ваше СРЦЕ - ево на који начин га ШТИТИ!
Смежурана кожа
Ако сте провели много времена у води, вероватно сте приметили да су вам се прсти на рукама и ногама мало наборали. Кожа је прекривена заштитним слојем, односно себумом који омекшава, подмазује и чини кожу помало водоотпорном. Али, због дуготрајног боравка у води себум се испире, па се кожа натопи водом и онда се прсти на рукама и ногама наборају. Иако ова појава није у потпуности схваћена, научници верују да је то реакција аутономног нервног система који регулише аутоматске процесе попут откуцаја срца и дисања.
Због наборане коже лакше ћете да ухватите мокре предмете, а због ове појаве не морате да бринете, јер те боре брзо нестају и кожа ће поновно да обнови свој себум.