СУШЕЊЕ ВЕША У ЗАТВОРЕНОМ ОПАСНО ЗА ПЛУЋА: Докторка упозорила и на ОВУ СТВАР, добро размислите после овога
Са хладним данима већина веш суши у затвореном
Доласком хладнијих дана већина људи почне одећу сушити у затвореном простору, а многи сушилицу замене радијаторима како би се све што пре осушило и било спремно за пеглање и спремање у ормаре.
Бранислава Чилић, др. мед., специјалиста породичне медицине из Загреба, открила је за 24 сата да навика сушења веша у затвореној просторији није добра ни за простор, али ни за здравље укућана.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/04/10/master_cover_fotgfo.jpg?itok=XjdeOein)
НОВАКОВ ТРЕЋИ БРАТ ЈЕ ВРХУНСКИ ФРАЈЕР: Ретко се појављује у ЈАВНОСТИ, био је у ЉУБАВИ СА ПОЗНАТОМ ГЛУМИЦОМ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/30/profimedia-0108387131.jpg?itok=acLR0_iK)
ЗА ОВАЈ ЗНАК КАЖУ ДА ЈЕ НАЈНЕЗГОДНИЈИ У ХОРОСКОПУ: Увек буде како је замислио, НИКАД НЕ ОДУСТАЈЕ
Прво, ефикасност радијатора се смањује и просторија се не може угрејати добро, а осим тога подиже се ниво влаге за чак 30 посто. Удисање те влаге као и хемикалија од детерџента те омекшивача лоше је за здравље плућа.
- Како суви ваздух није добар за плућну функцију, тако није ни превише влаге у ваздуху који удишемо. Оптимална релативна влажност ваздуха који удишемо треба да буде између 45 и 60 посто, све изван тих граница укључује адаптацијске механизме који имају своје границе. Превелика влажност удахнутог ваздуха доводи до промена у нашем организму у смислу смањене концентрације, поспаности, промена расположења, али и погодује развоју узрочника болести дисајног састава које се размножавају у влажној средини, као што су гљивице, влаге и слично.
Осим тога, влага која излази из мокре одеће кондензује се на хладним површинама попут зидова и ствара се идеална подлога за развој плесни која је посебно лоша за алергичаре и астматичаре. Тегобе које се могу јавити због ове једне навике су отежано дисање, звиждање код дисања, слабост…
- Нарочито је важно за пацијенте који су имунокомпромитујући, они могу имати озбиљне компликације јер се не могу борити против тих болести адекватно. То су пацијенти на хемотерапији, трансплантирани пацијенти, пацијенти с аутоимуном болестима и други који узимају кортикостероиде и друге имуносупримирајуће лекове, они који имају друге плућне, али и срчане болести - каже лекар.
Дакле, одећу треба разгрнути на сушилицу, не на радијатор, те ставити или у посебну просторију у којој не боравите често и не спавате или на балкон.