Тоалет папир је штетан по здравље? Иритације интимних делова, алергије! Пазите какав купујете - ова врста може бити опасна
"Људи мисле да су након брисања чисти, но то је далеко од истине!"
Иако је тоалет папир хигијенски производ, компаније одбијају да наведу све састојке, позивајући се на "права на пословну тајну".
Тоалет папир је основно средство хигијене, али чини се да постоје и они који заправо могу бити штетни по ваше здравље.
ФАТАЛНУ СРПКИЊУ ОПТУЖИЛИ ДА РУШИ АУСТРИЈСКУ ВЛАДУ: Тајана умало платила животом због ЛАЖИ (ФОТО)
ВЕЛИКИ УСКРШЊИ ХОРОСКОП: Звезде откривају како ћете провести празничне дане - за неке БУРНО и напето!
Тоалет папир је најважније средство хигијене у купатилу. Ипак, занимљиво је да се он не налази у купатилима у многим азијским земљама. Разлог тога је што се сматра да је здравије не користити га, а многи од нас се труде да изаберу мекану ролну, по могућству са најлепшим мирисом.
Ипак, употреба тоалет папира није увек најбоља опција, а у наставку сазнајте зашто:
Може изазвати иритацију интимних делова
Увек је важно да прочитате етикете када купујете одређени производ. Иако је тоалет папир хигијенски производ, компаније одбијају да наведу све састојке, позивајући се на "права на пословну тајну". Ипак, опасна хемикалија звана формалдехид, често се користи у тоалетном папиру како би га учинио мекшим. Формалдехид може бити веома иритантан за ваше интимне делове и такође може узроковати да ваше очи, кожа и грло постану осетљивији.
Може изазвати алергије
Мирисни тоалет папир сигурно добро мирише, али ови атрактивни парфеми заправо могу довести до алергија. Да би тоалет папир имао освежавајући мирис, компаније често користе вештачке мирисе који могу пореметити здравље ваших интимних делова, па чак и изазвати алергије и осип.
Наиме, кориштење тоалетног папира може узроковати неке здравствене проблеме који се могу избећи, пише Индепендент.
Док се у земљама попут Јапана, Грчке и Италије уместо WC папира чешће користе бидеи за прање након вршења нужде, у остатку света (изузев муслиманских земаља) WC папир је обавезан додатак сваком купатилу.
Но, сада лекари упозоравају да након брисања задњице често остају комадићи фекалија, који могу нагризати осетљиву кожу. Осим тога, претерана употреба може узроковати здравствене проблеме попут аналних пукнућа, хемороида и инфекција мокраћног система.
- Људи мисле да су након брисања чисти, но то је далеко од истине, но иако тоалетни папир наизглед миче измет, он га не чисти у потпуности - рекла је Росе Џорџ, ауторка књиге Биг The Nuness: The Унментионабле World оф Хуман Waste анд Why Ит Matters, tonix.
Она није усамљена у том размишљању, а лекари предлажу алтернативе за кориштење након обављања нужде. Влажни WC папир је пуно боља опција. Постоје специјализоване влажне марамице, а могу послужити и оне намењене за чишћењу беба, кажу лекари и то наглашавају за све оне склоне проблемима попут хемороида и уринарних инфекција.
Да би дочарали колико је тоалетни папир бескористан, користили су пример размазивања растопљене чоколаде по паркету те потом брисања с папирнатом марамицом. Иако ће марамица уклонити већину чоколаде, она ће свакако доспети у пукотине.
Наравно, чистоћа није једини проблем с кориштењем папира, истичу лекари који наглашавају како је данас све више аналних фисура и фистула, болних стања чији настанак поспешује кориштење тоалетног папира, посебно ако се с њиме агресивно трља осетљиво подручје.
Упозорења о кориштењу тоалетног папира стижу након полемика о правилном положају тела за вршење велике нужде. Здрава и редовна пробава је основа људског здравља, јер омогућује редовно избацивање штетних ствари из организма. Ипак, тема велике нужде је нешто с чиме се премало бавимо из здравственог аспекта, сматра немачка микробиолошкињаа Ђулија Ендерс.
Она се у својој новој књизи "Шармантна пробава" позабавила питањем саме технике обављања велике нужде, а тврди како навика западњака да седе на WC шољи код тог чина резултује бројним здравственим проблемима - од хемероида, затвора, претераног напрезања црева, појаве аналних фистула и других стања.
Једноставна превенција тога је чучање, што је најприроднији положај за црева.
- Око 1,2 милијарде људи широм света чучи док обавља велику нужду те имају знатно мању стопу пробавних проблема - рекла је Ендерс, преносе медији.