Од ДЕХИДРАТАЦИЈЕ ДО ЛОКАЛНЕ ТРОМБОЗЕ - Ево зашто је ВАЖНО да испоштујете ова ПРАВИЛА када је ТЕМПЕРАТУРА напољу ВИСОКА
Реагујте на време!
Врућина може да остави велике последице на наше здравље. Топлотни талас Луцифер доноси температуре преко 40 степени Целзијуса.
Ево како топлота утиче на тело:
1. Отежано дисање, надражајни кашаљ и бронхоспазам. У опасности су асматичари и деца.
2. Крвни судови се шире, притисак се спушта
3. Због дехидрације долази до локалне тромбозе
4. Ноге отичу, течност се здржава у доњим екстремитетима
5. Инфаркт услед промене спољне температуре
6. УВ зрачење може да изазове опекотине коже, рак коже и пребрзо старење
7. Због превеликог излагања очију УВ зрачењу може се створити мрена.
8. Мањак течности, а убрзан рад бубрега може створити камен у бубрегу.
9. Знојење услед високе температуре може променити срчани ритам и узроковати дехидрацију и грчеве.
ОПАСНОСТ ОД БАКТЕРИЈЕ - Опрезно са ЛУБЕНИЦОМ, након куповине ОДМАХ УРАДИТЕ ово, избегните ЗДРАВСТВЕНЕ компликације
БЛИСТАВО БЕЛИ ЗУБИ ЗА ПАР МИНУТА: Потребна су вам ДВА јефтина САСТОЈКА, потпуно природно, направите ПАСТУ сами
Топлотни удар
Топлотни удар је изненадни колапс организма, а настаје због често наглог, прекомерног повишења телесне температуре и немогућности организма да се хлади знојењем и температуру одржи у нормалним границама. Последњих деценија уочава се тренд константног пораста температуре у летњем периоду што утиче на здравствено стање свеукупног становништва, а то значи да треба бити спреман и ублажити могуће негативне последице по здравље и одмах реаговати.
Како да се понашамо када је напољу висока температура
Расхладите тело и пијте довољно течности да вам боја урина буде светла. Пијте редовно негазирану воду и нискокалоричне напитке без кофеина, алкохола и шећера да њима не изазовете јачу дехидрацију. Можете се само освежити тако што ћете у устима растопите коцкицу, две леда.
Дехидрацију од врућина избегните узимањем лимунаде, и то одрасли сваких сат до 2, а деца сваких 15 до 20 минута, по једна до 2 кашичице или гутљај воде. Немојте чекати осећај жеђи да бисте повећали унос течности, а ово поготово важи за старије особе које слабије осећају жеђ.
ИЗВАЈАНЕ НОГЕ И ГРУДИ У ПРВОМ ПЛАНУ: Луна Ђогани у ПРЕТЕСНОЈ ХАЉИНИ оставља без даха, један детаљ се издваја (ФОТО)
Рак МОРА код ЕНДОКРИНОЛОГА, Девицу мучи алергија: Хороскоп за ПЕТАК је ту, а овај ЗНАК је на прагу ВЕЛИКИХ ПРОМЕНА
Заклон од сунца у периоду од 10 до 17 сати
Избегавајте боравак на директном сунцу у раздобљу од 10 до 17 сати, посебно деца, труднице, старије особе, срчани болесници и болесници с хроничним болестима (менталне болести, дијабетес и др.) Особе које раде на отвореном, треба чешће да се одмарају, да се склоне у хлад и попију једну до једну и по чашу воде сваких 30 минута. Туширајте се или купајте у млакој води. Друга могућност је да се замотате у хладне мокре пешкире или чаршаве, или да се расхладите мокрим сунђером, купком за ноге…
Деци можете мокре пешкире стављати на ноге и руке, уколико немате у кући расхладне уређаје. Носите лагану широку светлу одећу од природних материјала. Ако идете ван куће ставите шешир широког обода или капу и сунчане наочаре, а корисна су заштита од директног сунца и кишобрани и лепеза за расхлађивање ваздуха. Користите лагану постељину, по могућности без јастука како би избегли акумулацију топлине од тела. Једите чешће мале и што течније оброке – супе и лаке чорбе. Избегавајте храну пребогату беланчевинама. Ако сте у могућности, припремите мешано свеже воће, такозване смутије, или правите лагану супу, да организму вратите изгубљене минерале, витамине и електролите.
Сколините се са врућине
Склоните се у најхладнију просторију свог стана или куће, посебно ноћу. Ако стан или кућу не можете држати расхлађеним, проведите два до три сата дневно у хладном простору (нпр. у неком тржном центру, кафићу, јавној згради). Избегавајте излазак из куће у најтоплијем делу дана. Избегавајте напоран физички рад. Ако морате напорно да радите, чините то у најхладније доба дана, што је ујутру између 4.00 и 7.00 сати и после 17.00 сати. Потражите хладовину којом ћете да ходате по граду.
Не остављајте децу и животиње у паркираном возилу. Редовно користите средства са заштитним фактором од штетног УВ зрачења. Нарочиту бригу треба посветити новорођенчади и малој деци. За њих треба користити заштитна средства с највећим фактором СПФ 50 и обући их у лагану одећу која их такође штити од УВ зрака. Прилагодите своје излагање сунчевом УВ зрачењу уважавајући дневне промене вредности УВ индекса. Ако возите, избегавајте путовања у најтоплијем делу дана.
БОНУС ВИДЕО/Ана Николић једва стоји на ногама у кафани