Бивша ЗАДРУГАРКА У БОЛНИЦИ: Агонија траје од синоћ, све ПОЧИЊЕ од ових СИМПТОМА, немојте их игнорисати
Реагуте на време како бисте спречили ово тешко стање...
Бивша задругарка Сања Станковић завршила је у болници након тровања храном. Станковићева је након веома бурне ноћи и здравствених проблема који су уследили, завршила на инфузији, а својим пратиоцима на Инстаграму је поручила да обрате пажњу на то шта једу.
Зову га "БИЉКОМ АРИСТОКРАТИЈЕ": Напитак који ЛЕЧИ ХРОНИЧНУ УПАЛУ СИНУСА, главобољу, мучнину, тера ИНСЕКТЕ
КАКО ЈЕ ДОБИЛА РАК: Марина Туцаковић је имала један симптом! ЗАШТО никако не треба да игноришете овај ЗНАК
- И тако од синоћ до сада, пазите где и шта једете - поручила је Сања уз фотографију из болнице на којој се види да јој је прикључена инфузија како би се опоравила.
Ево како ћете најлакше препознати симптоме тровања храном, како бисте што пре реаговали.
Болови и грчеви у стомаку
У случају тровања храном штетни микроорганизми производе токсине који иритирају слузницу желуца и црева. То најчешће узрокује болне упале у желуцу, што напослетку може довести до болова у абдомену.
Такође се могу појавити и грчеви, јер се абдоминални мишићи, услед тровања храном, грче како би подстакли мобилност црева да се тело што брже опорави.
Ипак, болови у стомаку и грчеви су чести симптоми и могу се појавити из различитих разлога. То значи да сами по себи не морају бити знак тровања храном, а са друге стране не морају ни да се појаве у свим случајевима тровања храном.
Дијареја
Дијареју карактеришу водене столице које се појављују три или више пута у периоду од 24 сата. То је типичан симптом тровања храном.
Наиме, упала чини црева мање ефикасним у апсорпцији воде и других течности. Будући да услед тога организам губи више течности него што је уобичајено, постоји ризик од дехидрације. Важно је да пијете довољно воде и једете чорбе и потаже, како бисте хидрирали организам и пружили му енергију.
Да бисте проверили да ли сте дехидрирали, обратите пажњу на боју урина, која би требало да је светложута. Тамнији урин може указивати на дехидрацију.
Главобоља
Главобоље су чест симптом različiith болести. Могу бити узроковане стресом, великом количином алкохола, неправилном исхраном, дехидрацијом, умором и другим чиниоцима. Будући да тровање храном изазива умор и дехидрацију, може изазвати и главобоље. Нарочито су пристуне уколико, услед тровања храном, повраћате или имате дијареју.
Повраћање
Повраћање је један од најчешћих симптома тровања храном. Узроковано је снажним грчењем стомачних мишића и дијафрагме, услед чега се подиже садржај желуца и пролази кроз уста.
То је заправо заштитни механизам који се активира када тело покушава да се ослободи хране/пића које детектује као штетне.
Ако непрекидно повраћате и не задржавате течност, требало би да потражите помоћ лекара или фармацеута како бисте спречили дехидрацију.
Губитак апетита и малаксалост
Тровање храном праћено је губитком апетита, умором и другим симптомима који су карактеристични за готово сваку болест.
Услед тровања храном, имунолошки систем се бори са инфекцијом и ослобађа хемијске супстанце зване цитокини. Цитокини имају различите улоге, али једна од најважнијих је регулација имунолошког одговора организма на инфекцију. Они шаљу сигнале мозгу да је тело нападнуто и тиме узрокују симптоме као што су губитак апетита, умор, малаксалост.
Повишена температура
Повишена температура (изнад 37 °Ц) део је природне одбране организма од инфекције. Услед тровања храном имунолошки систем стимулише супстанце пирогене који акривирају пораст температуре. Пирогени шаљу сигнале мозгу да је организам хладнији него што заправо јесте, што доводи до тога да тело генерише више топлоте чиме повећава температуру. Ово повећање температуре појачава активност белих крвних зрнаца, што помаже организму у борби са инфекцијом.
Дрхтавица и језа
Док се тело труди да повиси температуру, могу се појавити дрхтавица и језа. Оне су заправо
резултат убрзаног грчења и опуштања мишића који генеришу топлоту тела.
Слабост и умор
Слабост и умор су такође симптоми тровања храном, као и бројних других болести. Настају услед ослобађања цитокина. Дакле, ако се осећате слабо или уморно, најбоље је да послушате своје тело и одморите.
Мучнина
Непријатан осећај који се углавном јавља пре повраћања, а може да буде присутан и уколико немате нагон за повраћањем. Мучнина узрокована тровањем храном обично се јавља између једног и осам сати након оброка. Сигнализира да сте у организам унели нешто потенцијално штетно. Може се појачати успоравањем кретања црева, које се дешава када тело покушава да детектује токсине у стомаку.
Болови у мишићима
Мишићи могу да вас боле и када добијете инфекцију узроковану храном. Током инфекције тело ослобађа хистамин, једињње која помаже да се прошире крвни судови, како би се омогућило да више белих крвних зрнаца учествује у броби са инфекцијом. Хистамин помаже повећању протока крви у зараженим деловима тела. Заједно са другим супстанцама укљученим у имунолошки одговор, као што су цитокини, хистамин може доспети до различитих делова тела, попут мишића, те активирати рецепторе за бол.
Да бисте спречили тровање храном, пазите на хигијену, почевши од руку, преко услова у којима припремате храну, али и водите рачуна како чувате намирнице.
Већина инфекција узрокованих тровањем храном није озбиљна и може да прође за неколико дана, међутим уколико сте забринути и симптоми трају дуже него уобичајено, јавите се лекару.