У НАРЕДНИМ ДАНИМА ОПЕТ ТРОПСКЕ ВРУЋИНЕ: Доктори упозоравају шта не смете да радите током високих температура!
Никуд не идите без флашице са водом
Србију је поново захватио тропски талас, а током оваквих временских прилика лекари саветују да се уноси више течности и избегава сунце. Посебан опрез саветује се људима који имају хроничне болести или болују од хипертензије.
Због тропских температура и УВ зрачења хроничним болесницима, али и деци саветује се да од 11 до 17 часова не излазе напоље без преке потребе, а ако иду напоље да би се расхладили на неком купалишту да онда пазе да се не излажу директно сунцу.
ЛИЧНИ САРАДНИК Џенифер Лопез коначно открио ТАЈНУ ЊЕНОГ БРУТАЛНОГ ИЗГЛЕДА у 53. години: Ево од чега никада не одступа!
СТИЖЕ КИША МЕТЕОРА: Посебно ће УТИЦАТИ на ВАТРЕНЕ, водене и ваздушне знаке, спремите се за магију
Поред уношења довољно течности, саветује се избегавање тешке хране, као и алкохола, али и лаганија гардероба и ношење шешира и наочара.
Врућине на нас утичу и да губимо апетит, а исхрану никако не сме занемаривати већ је само прилагодити овим високим температурама. Наиме, лекари саветују да она буде лагана, односно да се више уноси свеже сезонско поврће и воће. Термички обрађена храна утиче на то да се губе витамини и минерали.
Исто тако, прејака, масна и зачињена храна може да доведе до појачаног знојења и губитка течности.
Лекари саветују да се никако не прескаче доручак јер то може да утиче и на шећер у крви ако га прескочимо, а као предлог за доручак током тропских дана доктори истичу житарице, хладан сендвич или свеже поврће, али и јаја.
Када се ради о уносу течности, лекари саветују довољно уношење воде, односно пар чаша дневно како би се избегла дехидратација, али и могући колапс. Иначе, недовољан унос воде изазива главобољу, низак крвни притисак и несвестицу.
Међутим, лекари исто тако саветују да се стално не наливамо водом, него да је само уносимо у довољној количини у зависности од метаболизма, тежине, физичке активности.
Како време утиче на хроничне болеснике и срце?
Велики број људи током тропских врућина осећа одређене тегобе при промени временских прилика. Међу најугроженије су старији, хронични болесници, али често се удару могу наћи и младе особе.
Наиме, ове особе током тропског таласа осећају симптоме као што је осећај замора и недостатка ваздуха, али и лупање срца и обилно знојење. Осетљиве особе могу да се осећају слабо, или да имају несаницу и вртоглавицу. Код хорничних болесника врућине могу да доведу до мгирене, астматичних напада, депресије, раздржљивости, али и до инфракта срца и можданог удара. Док астматичари имају проблем влажности ваздуха, на срчане болеснике утиче веома топло време.
Зато се хроничним болесницима саветује да редовно узимају прописану терапију, правилно хране, избегавају најтоплији део дана и уносе довољно течности јер то може помоћи нашем срцу. Лекари саветују да срчани болесници не узимају превише расхлађену воду и не одједном у великим количинама.
Наиме, током оваквих временских прилика људско тело тежи да одржава своју унутрашњу температуру и то води ширењу крвних судова и тиме се снижава крвни притисак. Мења се и згрушавање крви па због честе дехидрације долази до локалне тромбозе, а ноге натичу јер течност заостаје у доњим деловима тела. Уколико крвни притисак падне прениско повећава се ризик од срчаног удара.
Врућине исто тако могу да воде и топлотном удару када је неопходно одмах звати хитну медицинску службу.
Топлотни удар је изненадни колапс организма, а настаје због, често наглог, прекомерног повишења телесне температуре и немогућности организма да се хлади знојењем и температуру одржи у нормалним границама ради екстремно високе спољне температуре односно временске појаве топлотног таласа.