Ове вежбе се препоручују старијим особама
Ево како да сачувате јачину костију, мишићну масу и равнотежу
Физичка активност је важан фактор одржавања доброг здравља, небитно колико година имали. Старијим особама се посебно саветује било какав вид вежбања, од брзог хода, пливања, вожње бицикла, до оног најзахтевнијег - теретане.
Истраживања су показала да особе старије доби које практикују физичку активност, имају мање здравствених тегоба, него што је својствено у њиховим годинама. Самим тим ће, старији људи имати квалитетнији живот, отпорније кости, бољу покретљивост и равнотежу, смањен ризик од прелома и спорији губитак мишићне масе.
Старија популација би требало да недељно имају око 150 минута умерене физичке активности, а они који имају здравствених проблема требало би прво да се посаветују са лекаром.
Вежбе снаге су, такође, дозвољене, с тим што их можете упражњавати два пута недељно по 30 минута. Опције су дизање тегова, растезање опруга, пењање уз степенице, склекови, трбушњаци и згибови.
За почетак вам нудимо неколико основних физичких активностим, предвиђене за сваки дан.
- ПЛИВАЊЕ. Вода смањује стрес на вашим костима, па тако пливање пружа најмању могућност да се повредите. Док пливате, растежете и јачате све мишиће у леђима, ногама, рукама и раменима. Упишите се на водени аеробик, јер он комбинује кардиоваскуларне вежбе са тренинзима снаге. Вода смањује притисак на вашим зглобовима и дозвољава вам да градите снагу и издржљивост.
- БИЦИКЛИЗАМ. Можете га возити у теретани, али и у свом крају. Он ублажава бол артритиса, смањује кврни притисак, а уједно вам поправља и расположење. Недавно је једно америчко истраживање показало да вожња бицикла смањује ризик од срчаног удара код људи који имају више од 60 година.
- ДИЗАЊЕ ТЕГОВА. Многе старије особе мисле да су ове вежбе врло захтевне и скоро немогуће за извести, ако имате преко 50 година. Међутим, кључ је почети са лаганим теговима или чак радити покрете без њих, и временом како вам се повећава снага, повећаваћете и тежину тегова. За сваку групу мишића издвојте до 30 минута, сваки други дан. У случају да осетите бол, вратите се на још лакше тегове.
Национални институт за старење препоручује да редовно истежете врат, рамена, руке, горњи део тела, груди, колена и ноге. Сваки од њих ће вам помоћи да смањите ризик од повреда, само их радите полако и никада не претерујте.