ВЛАЖНЕ МАРАМИЦЕ НАКОН НУЖДЕ - ДА ИЛИ НЕ? Лекари открили да ли су боље од ПАПИРА
Већина мисли да су боље од папира
Влажни тоалетни папир полако постаје стандардна опрема у тоалетима, јер, како произвођачи тврде, а потрошачи одмах поверују, пружа потпуну хигијену аналног подручја након велике нужде, а притом је пријатног мириса и "садржи" састојке који негују и умирују кожу. Ипак, да ли је то заиста тако?
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/11/25/untitled_design_45.jpg?itok=LdQHaMLI)
СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ТЕЖАК ПЕРИОД до половине децембра! Нумеролог открио изазовне аспекте - чувајте се КЛЕВЕТЕ, ПРЕВАРА...
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/11/25/shutterstock_1730589685.jpg?itok=hJqUcvah)
РЕСПИРАТОРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ ХВАТАЈУ МАХ, болнице се пуне: Стручњаци УПОЗОРАВАЈУ на "најизазовнију зиму икад"
Штетан је за околину
Након употребе, влажни тоалет папир заврши у wc шољи, одакле одлази у канализационе цеви у којима се не разграђује. Услед тога настају велике наслаге на које се могу ухватити остала страна тела и притом запушити канализациони систем. Влажни тоалетн папир заправо би требало одлагати у канту за смеће или још боље, не користити га. С тим су сагласни и дерматолози.
Проблематичан је за кожу
Код већине људи с аналним екцемима (упална реакција на кожи ануса) ова појава на кожи је последица екстремне аналне хигијене, тврди др Тим Голик, дерматолог из Минхена. На пример, алкохол који је један од састојака влажних марамица појачава ефект чишћења, али је агресиван за кожу и доводи до њеног исушивања. Мириси који би кориснику требало да пруже осећај чистоће, чести су узрочници "контактних алергија" које се манифестирају као црвенило и свраб коже.
Влажност је генерално лоша
Главно својство влажног тоалетног папира, његова влажност, заправо је кобна за кожу у аналном подручју. Др Голик то објашњава локалном флором на овом подручју која по природи не може бити без бактерија и гљивица. Анално подручје ретко је у контакту са свежим ваздухом, због чега у кожним наборима, услед коришћења мокрих марамица, настају "влажне коморе" које могу да подстакну развој инфекција.
Струка потврдила штетност
Процена стручњака подудара се с резултатима еколошког тестирања које је у Немачкој иницирао часопис за заштиту потрошача "Ökotest". Стручњаци су тестирали 14 врста влажног тоалетног папира с ознаком "сенситив", што значи да су наводно прикладни за осетљиву кожу. Након лабораторијских тестова, пет производа добило је оцену "незадовољавајући" јер су као конзерванс користили формалдехиде. Формалдехид не само да може да проузрокује алергије и да надражи кожу, већ је и канцероген. Према Међународној агенцији за истраживање рака (ИАРЦ), овај састојак је врло штетан и канцероген. Осим тога, у сваком од узорака пронађени су халогени органски састави који представљају једнаку опасност за здравље човека.
Исти часопис спровео је и тестирање влажних марамица за негу одојчади, а резултати су показали да су бројним производима такође откривени контроверзни органохалогени састави - вероватно трагови избељивања. Премда је већина производа била без конзерванса и сумњивих адитива попут формалдехида, они су још увек "вода плус хемикалија", тврде стручњаци и препоручују родитељима да за чишћење коже беба користе млаку воду и памучну тканину.
Вода пре свега
Уколико не можете да се решите навике коришћења влажних марамица, онда одаберите оне које не садрже парфеме, саветују дерматолози. У сваком случају, најбоље би било да користите уобичајени (тј. суви) тоалет папир, а за онај супериорни осећај чистоће с почетка приче, биће довољна вода и чиста, мекана тканина којом ћете нежно и темељно осушити анално подручје.