Загађење ваздуха у Србији је АЛАРМАНТНО: Како се заштити и како УМАЊИТИ ПОСЛЕДИЦЕ?
Половина становника Србије дише прекомерно загађен ваздух
Последњи годишњи Извештај о стању квалитета ваздуха у Србији показао је висок ниво загађења у свим већим градовима, као и претходних година.
Највеће загађење бележи се крајем јесени и током зиме. Анализа новог годишњег Извештаја о квалитету ваздуха била је тема округлог стола "У сусрет новој сезони тровања", у организацији Националне еколошке асоцијације.
УКЛАЊА СЛУЗ ИЗ ПЛУЋА И ОДМАХ ПОБОЉШАВА ИМУНИТЕТ: Попијте ово чудесно пиће од 2 састојка и коначно продишите
Овај трик ВРАЋА У ЖИВОТ собне биљке: Све што вам треба јесу ШИБИЦЕ и бићете ОДУШЕВЉЕНИ
Висок ниво загађења у Србији суспендованим честицама ПМ 2,5 и ПМ 10 забележен је на већини локација на којима се мери и по просечним вредностима и по трајању прекорачења.
По извештају Европске агенције за животну средину у ЕУ су емисије главног загађивача ПМ 2,5 пале за 30 одсто у последњих 15 година.
Већина држава поштовала је горње границе емисије за кључне загађиваче. Ипак, државе чланице још морају смањити емисије како би испуниле обавезе у наредној деценији.
Последице излагања загађеном ваздуху
Управо је дугорочно излагање загађеном ваздуху оно што доводи до штетних последица по здравље. Како истиче наша саговорница, штетни утицаји којима се излажемо из дана у дан доводе до такозваног кумулативног ефетка, тако што се накупљају у нашем организму. И док се организам једно време брани, након извесног времена одбрамбени механизми попуштају.
Како бисте били сигурни да је ваздух који удишете чист, користите пречишћиваче ваздуха. Наравно, приликом њихове употребе у просторији прозори морају да буду затворени. Када су у питању маске, њихова употреба нема неки нарочит ефекат. Маске које су код нас у продаји су хируршке и оне немају практично никакав значај. Осим њих постоје нано маске које су скупље, али свакако делотворније.
Један од начина на који се можете заштитити од загађеног ваздуха је да чешће проводите време у затвореном простору и минимизирате излазак напоље, нарочито у периоду када је концентрација загађености у ваздуху највећа, а то су рани јутарњи часови.
Деца су посебно осетљива, па се препоручује да их у периоду највеће концентрације загађених честица у ваздуху не изводите на дужи период напоље.