ЗАШТИТА ОД ТРУДНОЋЕ - Ово су ситуација у којима ПИЛУЛЕ ЗА КОНТРАЦЕПЦИЈУ неће деловати!
Корисно је знати.
Контрацепционе пилуле једна су од најчешћих метода контрацепције. Ако се узимају правилно, контрацептивне или антибеби пилуле имају 99,7% учинковитост. Али постоје ситуације када антибеби пилуле не делују, односно када упркос њиховом кориштењу може доћи до зачећа.
Доносимо пар најчешћих разлога због којих контрацептивне пилуле неће деловати.
МОРАТЕ ДА ПРОБАТЕ КАЛАМБА СЛОТОВЕ: Балкан Бет је једини који ВАМ нуди КАЛАМБА игре
1. Заборавили сте да попијете активну пилулу или сте прекасно почели с новим паковањем
Највећи разлог због ког контрацептивне пилуле не делују јесте тај што их жене не узимају редовно. Прецизније, заборавити да попијете пилулу највећа је грешка коју можете направити, јер тада постоји могућност да ћете затруднети, нарочито ако сте заборавили да попијете прву активну пилулу у паковању.
Код већине контрацептивних пилула неће се ништа догодити ако се ради о средини или крају паковања, али ако почињете нови циклус и заборавите да попијете прву или неку од првих 7 активних пилула, ту може настати проблем. Може се покренути ваш овулацијски циклус, који даље редовно узимање пилула не може више зауставити.
Прва недеља узимања активних пилула најважнији је за спречавање развоја јајне ћелије, што значи да постоји већа могућност зачећа ако направите већу паузу него што је прописано између краја узимања једног паковања пилула и почетка узимања другог. Него да заборавите попити пилулу у средини циклуса.
ЗА БРЖИ ОПОРАВАК: Пацијенти који имају проблем са ХИПЕРТЕНЗИЈОМ најбоље реагују на музику БАХА
Заборавите ли да попијете било коју пилулу, попијте је чим се сетите, али узмите и ону која од тог дана редовно долази. Ако сте имали грешку при узимању антибеби пилула, узмите у обзир да би контрацептивно деловање могло бити смањено, па би требало да користите додатну механичку заштиту све док не потрошите цело паковање.
Како бисте се лакше сетили да попијете пилулу, наместите аларм сваки дан или користите апликацију која ће вас на то подсетити и пратите дане у недељи означене на паковању.
2. Имате упалу црева или неки други проблем са пробавом
Цревне болести попут Црохнове болести или упале црева онемогућавају телу да правилно апсорбује било какве оралне медикаменте, укључујући и антибеби пилуле.
Било које стање које утиче на способност тијела да апсорбује хормоне или које повећава брзину којом се хормони метаболизују, може смањити дејство контрацептивних пилула. Хронични пролиев такође може ометати апсорпцију. Имате ли дијареју или повраћате два или више дана, морате се додатно заштитити.
3. Не узимате пилуле тачно у исто време сваки дан
Временске осцилације од 3-4 сата неће бити проблем код узимања комбиноване хормонске контрацепције – пилуле с естрогеном и гестагеном, иако се свакако препоручује што редовније узимање. Али ако пијете пилуле које садрже само гестаген потребно је бити пажљивији с тачним распоредом узимања. Ове пилуле обично узимају жене које доје или када жена из било којег разлога не може узимати естроген.
Делују тако да чине слуз врата матернице непроходном за сперму и ометају сазревање јајашца. С обзиром на то да садрже само један хормон и мања неправилност у узимању пилула може смањити њихову контрацепцијску учинковитост. Стога у случају заборављања или кашњења с антибеби пилулом следећих неколико дана користите додатну заштиту.
Ове МАСНЕ НАМИРНИЦЕ можете свакодневно да једете, а да ипак СМРШАТЕ без проблема
4. Пијете одређене антибиотике
Већина уобичајених антибиотика, попут оних за инфекцију горњих дисајних путева, уринарну инфекцију или након вађења зуба, не утиче на контрацепцију. Али неки ређе коришћени антибиотици могу утицати на дејство контрацептивних пилула.
У сваком случају, ако вам је дијагностикована каква тежа болест или се предвиђа дуготрајнија терапија, свакако напомените лекару да узимате хормонску контрацепцију, а он ће одлучити смете ли с тиме и наставити.