ГРЧЕВИ У НОГАМА су често безопасни и настају због недовољно уноса ОВЕ ТЕЧНОСТИ! Ево када треба затражити лекарску помоћ
Могу настати и као последица дугог седења.
Грчеви у ногама умеју да буду веома болни, јављају се и код сасвим здравих особа и у већини случајева последица су недовољног уноса течности. Према неким проценама око 40 одсто људи има проблем са грчевима у ногама, који представљају изненадне, несврсисходне и невољне контракције скелетних мишића. Ови мишићи се иначе контрахују само под утицајем наше воље, а грчеви се најчешће региструју у ногама, мишићима задње ложе потколенице и предње ложе натколенице. Много ређе грчеви могу захватити и у друге скелетне мишиће.
- Безопасне грчеве, који се јављају у миру треба разликовати од њима сличног осећаја који се може јавити у листовима ногу током напора, у ходу, а који су узроковани периферном васкуларном инсуфицијенцијом и због којих је потребно обратити се лекару – каже проф. др Драган Хрнчић, специјалиста интерне медицине и неурофизиолог.
Зашто се јављају грчеви у ногама?
У науци још увек није сасвим јасно зашто се и како ови грчеви јављају, али зна се за неколико фактора који су битни за њихов настанак. Стручњаци наглашавају да до грчева може довести поремећај на нивоу самих мишићних ћелија, али и на нивоу нерва и нервно-мишићне синапсе.
– Најчешће долази до електролитног дисбаланса, односно промена у концентрацијама јона калијума, магнезијума, натријума, калцијума. Физиолошке концентрације ових јона неопходне су за правилно функционисање и нервних и мишићних ћелија. Зато је неадекватна хидратација, односно унос воде један од важних фактора који доприноси настанку грчева. Превише интензивна физичка активност, неправилно вежбање, неадекватна обућа чести су фактори ризика за настанак грчева у ногама. Иако се ради о истом феномену, грчеви су учесталији у летњим, него у зимским месецима. То се може објаснити већом потребом за адекватном хидратацијом, односно уносом воде у организам током летњих дана, што понекад не буде испоштовано – каже за портал еКлиника проф. др Драган Хрнчић, специјалиста интерне медицине и неруофизиолог, професор и научни саветник Медицинског факултета у Београду.
Рођени у знаку Шкорпије су психолози, у Стрелцу ПОЛИТИЧАРИ, а у ОВОМ ЗНАКУ врхунски ПЕВАЧИ! Који је ваш СКРИВЕНИ ТАЛЕНАТ по хороскопу?
НАГЛА МАЛАКСАЛОСТ и осећај ГЛАДИ указују на ОЗБИЉНО здравствено стање, поготово уколико је праћено ОВИМ!
Грчеви у ногама могу бити последица других обољења
Грчеви у ногама настају нагло, трају неколико секунди до коју минуту и нагло престају. Поједине особе описују бол осећајем да им се „мишић цепа“.
– Праћени су снажним болом у месту настанка грча и карактеристичним осећајем цепања у мишићу и осећајем отврднулости места где је грч настао. Поједини грчеви могу бити последица других обољења, као што су амитрофична латерална склероза, цироза јетре, дијабетеса, бубрежне слабости и других. Треба знати да поједини лекови као нежељене ефекте имају и појаву грчева у ногама. Уколико се грчеви почну јављати учесталије после увођења неког лека у терапију, потребно је то пријавити свом лекару. Неки од тих лекова су у првом реду диуретици, али и неки статини, габапентин, прегабалин и други, објашњава проф. др Хрнчић.
Када је потребно потражити лекарску помоћ?
С обзиром на велику учесталост, већина грчева у ногама је бенигне природе и неће довести до других и већих здравствених проблема. Проф. др Хрнчић наглашава да ипак ове бенигне – безопасне грчеве, који се јављају у миру треба разликовати од њима сличног осећаја који се може јавити у листовима ногу током напора, у ходу, а који су узроковани периферном васкуларном инсуфицијенцијом, такозваних, интермитетних клаудикација, стања које захтевају адекватну лекарску обраду, од стране ангиолога и кардиолога.
– Када су грчеви у ногама последица неког другог обољења, такозвани, секундарни грчеви, онда је потребно потражити помоћ лекара. То су углавном грчеви који се не јављају у миру, чија учесталост је већа, који ремете свакодневно функционисање, дуготрајнији су и не могу се отклонити уобичајеним методама које сами можемо да применимо како би дошло до олакшања и попуштања грча. И учестали грчеви у ногама који доводе до честих разбуђивања у току ноћи значајно смањују квалитет спавања и то је главна негативна последица ових грчева на здравље. Треба знати да је нарушен квалитет спавања фактор ризика за развој бројних обољења, а ремети и дневно функционисање и смањује наш радни учинак и квалитет живота. Стога је превенција грчева од изузетне важности – истиче проф. др Драган Хрнчић.
Грчеви у ногама учесталији су код особа које дуго седе или стоје
Грчеви у ногама чешће се јављају код жена и њихова учесталост расте са годинама старости. Особе код којих се јављају грчеви у ногама углавном су како наводи др Хрнчић потпуно здраве особе или особе чија обољења нису директни узроци појави грчева у ногама.
– Грчеве, чији узрок није неко друго обољење, зовемо примарни или идиопатски грчеви. Грчеви у ногама нешто су учесталији код трудница и сматра се да је то последица утицаја плода на хемодинамику и саму покретљивост трудница. Особе које дуго седе, стоје дуго у месту или током рада заузимају неправилан положај подложније су појави грчева у ногама. Интензивни тренинзи нарочито на високим температурама доприносе настанку грчева у ногама у току ноћи. Када су у питању хронични болесници, по учесталости јављања грчева у ногама издвајају се особе са шећерном болешћу и повишеним крвним притиском. С обзиром на учесталост периферне неуропатије, грчеви у ногама су чешћи код особа са дијабетесом. Примена диуретика у терапији артеријске хипертензије повећава вероватноћу појаве грчева – прецизира проф. др Хрнчић.
Кратко трају и пролазе сами од себе
Проф. др Драган Хрнчић каже да грчеви у ногама у највећем броју случајева, трају релативно кратко и како су изненада настали, изненада пролазе сами од себе.
– Та изузетно јака мишићна контракција за собом оставља велику количину млечне киселине која је одговорна и за пролонгиран осећај бола у мишићу и по попуштању самог грча. Зато је најбоље добро измасирати мишић у коме се јавио грч и то може бити први вид помоћи. Треба и загрејати мишић који је захватио грч и добро га и форсирано истегнути. Спортска масажа је и део превенције грчева. Оно што свакако треба практиковати и што ће смањити шансу за појавом грчева јесу адекватне вежбе истезања пре и после физичке активности, било спортског или рекреативног тренинга или редовних шетњи. Показано је да правилно истезање пред спавање смањује вероватноћу појаве грчева у ногама код особа које су им склоне – саветује др Хрнчић.
И физичка активност мора бити умерена
Доктор истиче да против грчева у ногама више помаже физичка активност од мировања. Др Хрнчић додаје и да та физичка активност мора бити умерена.
– Исцрпљујућа физичка активност, нарочито пред спавање, негативно делује на квалитет спавања и фактор је ризика за појаву грчева. У случају да нас грч ухвати у току неке активности, исту треба безбедно обуставити до повратка мишића у функционално стање – препоручује проф. др Драган Хрнчић.
Разноврсна и избалансирана исхрана један је од стубова доброг здравља, па може помоћи и код борбе са грчевима у ногама.
– Препорука је да особе које пате од грчева у ногама конзумирају доста сос парадајза, банана, коштуњавих плодова, како би унос магнезијума и калијума које сте поменули био одговарајући. Кључна је већ поменута хидратација, односно довољан унос воде, нарочито током летњих дана. Воде богате магнезијумом могу бити корисне и у овом случају – истиче др Хрнчић.
Грчеви и стрес
Постоји уверење и да емоционални стрес, изазван негативним емоцијама, такође изазива грчеве и утиче на напетост мишића. Проф. др Хрњак каже да је ипак тешко говорити о директној повезаности стреса и грчева у ногама.
– Главни хормон стреса је кортизол. То је хормон који нас припрема за такозвану, реакцију борба или бег. Прекомерна активација ове стрес ХПА осовине има негативне последице по здравље. Избегавање стресних ситуација и развој одговарајућих компензаторних механизама и механизмом борбе против стреса свакако ће повољно утицати на наше целокупно здравље – саветује проф. др Драган Хрнчић.