Уживате у ДОКУМЕНТАРНИМ КРИМИ СЕРИЈАМА пре спавања? Стручњаци упозоравају да је то можда ЗНАК да треба да посетите ПСИХОЛОГА
Ако вас овакви садржаји опуштају то може указивати на проблем са менталним здрављем
Гледање емисија о правим злочинима се често у психилогији сматра обликом бекства.
Многи од нас су са одушевљењем гледали популарне Нетфликсове серије и филмове застрашујуће тематке као што су
"Чудовиште: Прича о Џефрију Дамеру", "Постанак убице" и "Тиндер преварант". Радозналост је саставни део људске природе, а овакав жанр омогућава људима да завире у ум особе која је починила гнусне злочине.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/09/09/dsfasfdasasdasas.jpg?itok=yJXityrE)
И деци и одраслима ЈАЧА ИМУНИТЕТ пред зиму! Видео од 20 МИЛИОНА ПРЕГЛЕДА - ПРИПРЕМА мелема од ЂУМБИРА и лимуна за зиму без прехлада
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398649/pranjenogu_2012962772.jpg?itok=KIji5ZgI)
Нисте ни свесни да током туширања правите "РАЈ" за гљивице на ногама! Ево у чему грешите...
Међутим, иако можда сматрате да су овакве емисије занимљиве и до некле и поучне, испоставило се да, ако вам помажу да се опустите или вас увече успављују, то може указивати на озбиљан ментални проблем.
Психолог је упозорио да, ако је ваша идеја о савршеној вечери да се удобно сместите на софи са ћебетом, пијете шољу чаја и гледате неку насилну или застрашујућу емисију пре спавања, то би могло рећи много о томе како перципирате менталне трауме и то ваше.
Специјалиста за ментално здравље, др Тема Брајант, објаснила је да уколико гледање криминалистичких емисија представља начин релаксације пре спавања, то може значити да је траума приказана у серији особи "позната" – и чак може бити знак да је потребно професионална терапија.
У разговору са Мелом Робинсом у podcastu рекла је: - Ако се опуштате пре него што одете на спавање гледајући три епизоде "Закона и реда", онда бих вас охрабрила да размислите о томе 'зашто вас такав садржај опушта?', и додаје:
- Како то да вас насиље, злочини, прекршаји, напади, умирују и успављују - треба се запитати.
Водитељка подкаста Мел је потом питала др Брајанта како јој људи објашњавају своју опсесију таквим емисијама и како гледају на злочине када оду код ње на терапију. Психолог је објаснила да на насилне чинове многи од њих гледају као на нешто "свакидашње и познато".
- Неки од нас су одрасли у окружењу високог стреса, тако да људи мешају мир са досадом, казала је она.
Снимак подкаста је постављен на @melrobbins ТикТок налог, где су пратиоци брзо поделили и своје разлоге због којих гледају документарне криминалистичке емисије.
Једна особа је написала: "Траума ме не опушта - то је прилика за правду коју ликови или стварни људи често добијају у животу", други пратилац је додао: "То ме одвлачи од бола који осећам у животу. Не свиђа ми се, само преусмерава мој бес", а трећи: "За мене је то решавање злочина/загонетке, решавање проблема".
Постоје и они који су се ипак сложили са др Брајантом, јер су рекли да су, откако су почели да иду на терапију и да се лече од своје трауме, изгубили интересовање за емисије и филмове у којима преовладава насилан садржај.
Мушкарац који већ неко време посећује психолога открио је: "Проклетство. Ово је стварно тачно. Некада сам гледао толики хаос на ТВ-у, али након напорног рада на себи последње две године једноставно више не могу", док је девојка прокоментарисала: "Ок, ово је стварно отварање очију. Раније сам волела такве емисије, а сада када се лечим више од годину дана, није ми ни занимљиво".
Пратите ли и ви документарне криминалистичке емисије и серије?