LUDI MONDIJALSKI PLES: O POTEZU ovog DEDE na SP i danas se PRIČA! Tri puta se VRAĆAO, a OVAJ poziv nije mogao da ODBIJE! (VIDEO+FOTO)
Postao je planetrana legenda.
Na SP u Rusiji učestvovaće pet afričkih selekcija. Uz nezaobilaznu Nigeriju, mesto na Mondijalu izborili su: Egipat, Tunis, Maroko i Senegal. Ono što odmah upada u oči, jeste činjenica da na završnoj smotri nema reprezentacije Kameruna, čiji je najslavniji as Rože Mila ispisao zlatno fudbalsko poglavlje na "crnom kontinentu".
Naime, predvođeni najboljim igračem svih vremena, Nepokorni Lavovi su postali prva reprezentacija sa afričkog tla, koja se našla u četvrtfinalu Svetskog prvenstva. I umalo ga prošla. Taj podvig nešto kasnije, ponovili su Senegalci 2002. i Gana osam godina potom, ali ga nisu nadmašili.
- UŠLI SU U LEGENDU, A NISU IGRALI NA MONDIJALU: Ovih 10 VELEMAJSTORA nikad nisu učestvovali na SP, a sa klubovima su OSVAJALI SVE! Među njima je i SRPSKI VELIKAN! (FOTO)
- BIĆE ZVEZDA MONDIJALA: Ovo je Ronaldova zamena u Realu (FOTO)
- CARICA BEZ BRUSA I GAĆICA: Ruskinja najavila haos na Mondijalu! (FOTO)
Junak naše priče Albert Rodžer Mu Miler, rođen je navodno 1952. godine u glavnom gradu Kameruna Juandeu. Kako bi postao poznat u Africi, svoje prezime promenio je u Mila, što mu je donelo životnu slavu.
Tinejdžersku karijeru počeo je u lokalnim klubovima Duali i Toneru. Za prvi tim je u 117 mečeva dao 89 golova, dok je u Toneru upisao 30 utakmica manje, sa 69 postignutih pogodaka. Taj učinak ga je preporučio evropskoj sceni, međutim, česta lutanja po Francuskoj (Valensijen, Monako, Bastija, Sent Etjen) nisu proslavila Milu.
Afričkih fudbalera je bilo izuzetno malo tada u državi Gala, pa je kamerunska legenda šansu uglavnom dobijao sa klupe. I pored toga, blistao je u svojoj reprezentaciji, za koju je igrao čak na tri Svetska prvenstva (1982. 1986. i 1990).
Zanimljivo da je prvo veliko takmičenje Rožea Mile na Mondijalu u Španiji 1982. bilo izuzetno uspešnim za Kamerunce. Oni su zabeležili tri remija u grupnoj fazi (Italija, Poljska, Peru), a samo zahvaljujući poništenom golu Mile protiv Peruanaca, koji bi odveo Lavove u okaut fazu, sprečena je tada velika senzacija.
Samo dve godine kasnije, Rože Mila postao je deo šampionskog tima Kameruna, koji se 1984. prvi put u istoriji popeo na pobednički tron Kupa Afričkih Nacija.
ZAŠTO IVANOVIĆ NIJE KAPITEN? Krstajić SVE ispričao nakon poraza od Čilea
Prvi odluku da se povuče iz nacionalnog tima, ovaj igrač doneo je 1987. godine, međutim, pasija za teranjem „bubamare“ nije mu dala mira, pa se ponovo aktivirao 12 meseci kasnije i ponovo sa Kamerunom osvojio Kup Afričkih Nacija.
Iako je bio već blizu četvrte decenije života, Mila je postigao golove proitv Egipta i Nigerije, čime je doprineo ulasku u finale, a kasnije i podigao pehar.
Takav epilog predstavljao je samo najavu za „ono glavno“. Odlazak na SP u Italiju 1990. godine, donosio je zebnju u njegovoj zemlji i samo jedno pitanje: kako bez najboljeg?!
Nije se štedeo kritika javnosti tadašnji predsednik države Pol Bi da „klekne“ pred Milu, zamoli ga da se drugi put vrati iz penzije i opet zaigra za reprezentaciju, na njenom drugom učešću na Mondijalu.
ON ĆE SE RAZLIKOVATI OD OSTALIH! Srpski reprezentativac će na terenu imati DRUGAČIJI dres
Pristao je legendarni as da bude deo tima, ali samo kao zamena u 38. godini. Ispostavilo se da je posle te odluke, poneo epitet „heroja nacije“.
Malo ko je davao šansu Kameruncima u grupi sa Argentinom, tada moćnim SSSR-om i Rumunijom. Iako su četiri godine ranije sa tri remija napravili „bum“ u Španiji, a propustili SP u Meksiku (1986.) i dalje su važili za popravljanje gol-razlike.
Šok je usledio već u prvom duelu sa Gaučosima. Maradona, Kaniđa i drugovi osetili su ujed Lavova i izgubili (0:1), a Mila je na teren kročio u 82. minutu. Koliko znači kada uđe i sa klupe, junak Kamerunaca pokazao je protiv Rumuna u drugom kolu.
Kada je dobio šansu da zaigra u 59. minutu, rezultat je bio 0:0, a onda je njegovim golovima Hadži i Kompanija takođe videla moć afričke selekcije. Poslednji meč protiv Sovjetskog Saveza bio je nebitan, Rusi su slavili pobedu (4:0), Kamerunci prolazak grupne faze.
Ako imate album sa OVOG Svetskog prvenstva, možete da zaradite 1.200 evra (FOTO)
I onda, trenutak za večno pamćenje. Meč protiv Kolumbije, koji je proslavio Rože Milu, a „zakopao“ proslavljenog golmana Renea Igitu. Igrali su se produžeci, Mila je pogodio u 106. minutu, a samo 180 sekundi kasnije kaznio istrčavanje i driblanje Igite, ukrao mu loptu i zatresao mrežu za pobedu od 2:1.
I danas se prepričava njegov ples kod korner zastavice, koji bi Mila uvek izvodio posle svakog postignutog gola, što u to vreme nije viđeno na fudbalskim stadionima.
U Napulju je Milu i Lavove dočekao Gordi Albion, koji je poveo golom legendarnog Dejvida Plata. Posle faula Petera Šiltona nad Milom u šesnaestercu, dosuđen je penal, Kamerun je izjednačo, a zatim preokrenuo rezultat preko Ekekea na 2:1.
Englezi su, ipak, izjednačili do kraja susrtea, a u produžecima sa „bele tačke“ izbegli prvorazrednu senzaciju. Ceo svet je pričao o Rože Mili i Goropadnim Lavovima, naročito posle odluke da opet bude akter Mondijala u Sjedinjenim Američkim Državama 1994!
Kamerunci nisu uspeli da ponove podvig iz Italije, ali je Mila tu ušao u istoriju fudbala! Posle startnog remija protiv Švedske, Rože Mila je sa 42 godine, golom u porazu od Brazila (1:6) postao najstariji strelac na Svetskim prvenstvima.
Legendarni as definitivno oprostio od nacionalnog tima i aktivnog igranja po završetku SP 1994. sa 102 odigrana meča i 28 golova, od toga pet na Svetskim prvenstvima.
KRALJICE INSTAGRAMA: Žene srpskih fudbalera DOMINIRAJU društvenim mrežama (VIDEO+FOTO)
Po odlasku u fudbalsku penziju, Mila je postao ambasador za afričke ciljeve u svetu. Uz blagosolov FIFA, po mnogima najbolji fudbaler svih vremena Brazilac Pele uvrstio je Rože Milu na 100 najboljih igrača u istoriji fudbala, dok je na afričkom kontinentu dobio priznanje kao najbolji fudbaler 20. veka.
Sve najnovije vesti o Mondijalu u Rusiji možete da pročitate OVDE.