ЛУДИ МОНДИЈАЛСКИ ПЛЕС: О ПОТЕЗУ овог ДЕДЕ на СП и данас се ПРИЧА! Три пута се ВРАЋАО, а ОВАЈ позив није могао да ОДБИЈЕ! (ВИДЕО+ФОТО)
Постао је планетрана легенда.
На СП у Русији учествоваће пет афричких селекција. Уз незаобилазну Нигерију, место на Мондијалу изборили су: Египат, Тунис, Мароко и Сенегал. Оно што одмах упада у очи, јесте чињеница да на завршној смотри нема репрезентације Камеруна, чији је најславнији ас Роже Мила исписао златно фудбалско поглавље на "црном континенту".
Наиме, предвођени најбољим играчем свих времена, Непокорни Лавови су постали прва репрезентација са афричког тла, која се нашла у четвртфиналу Светског првенства. И умало га прошла. Тај подвиг нешто касније, поновили су Сенегалци 2002. и Гана осам година потом, али га нису надмашили.
Јунак наше приче Алберт Роџер Му Милер, рођен је наводно 1952. године у главном граду Камеруна Јуандеу. Како би постао познат у Африци, своје презиме променио је у Мила, што му је донело животну славу.
Тинејџерску каријеру почео је у локалним клубовима Дуали и Тонеру. За први тим је у 117 мечева дао 89 голова, док је у Тонеру уписао 30 утакмица мање, са 69 постигнутих погодака. Тај учинак га је препоручио европској сцени, међутим, честа лутања по Француској (Валенсијен, Монако, Бастија, Сент Етјен) нису прославила Милу.
Афричких фудбалера је било изузетно мало тада у држави Гала, па је камерунска легенда шансу углавном добијао са клупе. И поред тога, блистао је у својој репрезентацији, за коју је играо чак на три Светска првенства (1982. 1986. и 1990).
Занимљиво да је прво велико такмичење Рожеа Миле на Мондијалу у Шпанији 1982. било изузетно успешним за Камерунце. Они су забележили три ремија у групној фази (Италија, Пољска, Перу), а само захваљујући поништеном голу Миле против Перуанаца, који би одвео Лавове у окаут фазу, спречена је тада велика сензација.
Само две године касније, Роже Мила постао је део шампионског тима Камеруна, који се 1984. први пут у историји попео на победнички трон Купа Афричких Нација.
ЗАШТО ИВАНОВИЋ НИЈЕ КАПИТЕН? Крстајић СВЕ испричао након пораза од Чилеа
Први одлуку да се повуче из националног тима, овај играч донео је 1987. године, међутим, пасија за терањем „бубамаре“ није му дала мира, па се поново активирао 12 месеци касније и поново са Камеруном освојио Куп Афричких Нација.
Иако је био већ близу четврте деценије живота, Мила је постигао голове проитв Египта и Нигерије, чиме је допринео уласку у финале, а касније и подигао пехар.
Такав епилог представљао је само најаву за „оно главно“. Одлазак на СП у Италију 1990. године, доносио је зебњу у његовој земљи и само једно питање: како без најбољег?!
Није се штедео критика јавности тадашњи председник државе Пол Би да „клекне“ пред Милу, замоли га да се други пут врати из пензије и опет заигра за репрезентацију, на њеном другом учешћу на Мондијалу.
ОН ЋЕ СЕ РАЗЛИКОВАТИ ОД ОСТАЛИХ! Српски репрезентативац ће на терену имати ДРУГАЧИЈИ дрес
Пристао је легендарни ас да буде део тима, али само као замена у 38. години. Испоставило се да је после те одлуке, понео епитет „хероја нације“.
Мало ко је давао шансу Камерунцима у групи са Аргентином, тада моћним СССР-ом и Румунијом. Иако су четири године раније са три ремија направили „бум“ у Шпанији, а пропустили СП у Мексику (1986.) и даље су важили за поправљање гол-разлике.
Шок је уследио већ у првом дуелу са Гаучосима. Марадона, Каниђа и другови осетили су ујед Лавова и изгубили (0:1), а Мила је на терен крочио у 82. минуту. Колико значи када уђе и са клупе, јунак Камерунаца показао је против Румуна у другом колу.
Када је добио шансу да заигра у 59. минуту, резултат је био 0:0, а онда је његовим головима Хаџи и Компанија такође видела моћ афричке селекције. Последњи меч против Совјетског Савеза био је небитан, Руси су славили победу (4:0), Камерунци пролазак групне фазе.
Ако имате албум са ОВОГ Светског првенства, можете да зарадите 1.200 евра (ФОТО)
И онда, тренутак за вечно памћење. Меч против Колумбије, који је прославио Роже Милу, а „закопао“ прослављеног голмана Ренеа Игиту. Играли су се продужеци, Мила је погодио у 106. минуту, а само 180 секунди касније казнио истрчавање и дриблање Игите, украо му лопту и затресао мрежу за победу од 2:1.
И данас се препричава његов плес код корнер заставице, који би Мила увек изводио после сваког постигнутог гола, што у то време није виђено на фудбалским стадионима.
У Напуљу је Милу и Лавове дочекао Горди Албион, који је повео голом легендарног Дејвида Плата. После фаула Петера Шилтона над Милом у шеснаестерцу, досуђен је пенал, Камерун је изједначо, а затим преокренуо резултат преко Екекеа на 2:1.
Енглези су, ипак, изједначили до краја сусртеа, а у продужецима са „беле тачке“ избегли прворазредну сензацију. Цео свет је причао о Роже Мили и Горопадним Лавовима, нарочито после одлуке да опет буде актер Мондијала у Сједињеним Америчким Државама 1994!
Камерунци нису успели да понове подвиг из Италије, али је Мила ту ушао у историју фудбала! После стартног ремија против Шведске, Роже Мила је са 42 године, голом у поразу од Бразила (1:6) постао најстарији стрелац на Светским првенствима.
Легендарни ас дефинитивно опростио од националног тима и активног играња по завршетку СП 1994. са 102 одиграна меча и 28 голова, од тога пет на Светским првенствима.
КРАЉИЦЕ ИНСТАГРАМА: Жене српских фудбалера ДОМИНИРАЈУ друштвеним мрежама (ВИДЕО ФОТО)
По одласку у фудбалску пензију, Мила је постао амбасадор за афричке циљеве у свету. Уз благосолов ФИФА, по многима најбољи фудбалер свих времена Бразилац Пеле уврстио је Роже Милу на 100 најбољих играча у историји фудбала, док је на афричком континенту добио признање као најбољи фудбалер 20. века.
Све најновије вести о Мондијалу у Русији можете да прочитате ОВДЕ.