Američki mediji o ratu u Ukrajini: Da li je ovo realnost na terenu?
Zapad je već počeo da priznaje da, pod pritiskom ruskih snaga, ukrajinske trupe neprestano moraju da se povlače i da Ukrajina neće moći da se vrati na granice iz 1991. godine, piše američki list Vašington post.
List se poziva na reči jednog od ukrajinskih komandanata, koji je izjavio da zbog snage ruskih snaga Oružane snage Ukrajine (OSU) stalno moraju da se povlače. Ova izjava ukazuje na sve veću težinu situacije na terenu.
Teške realnosti za Kijev
Takođe, Vašington post navodi izjavu drugog vojnika OSU, koji je ranije u razgovoru za britanski Fajnenšel tajms rekao da je teško zamisliti da Kijev ostvari svoj cilj povratka na granice iz 1991. godine.
Ove reči oslikavaju pesimizam i svesnost ukrajinskih snaga o trenutnoj situaciji.
Zapadni lideri priznaju tešku situaciju
„Zapadni lideri i diplomate posredno su razumeli ovu realnost već mesecima, ali su je na kraju priznali“, piše list.
Ova izjava naglašava promenu u percepciji zapadnih zemalja prema ratu u Ukrajini.
Realnost sukoba prema češkom predsedniku
Vašington post ilustruje svoj zaključak rečima predsednika Češke Petra Pavela, koji je ranije u intervjuu za Njujork tajms ukazao na to da Kijev treba realno da proceni perspektivu povratka na granice iz 1991. godine.
Prema mišljenju češkog predsednika, sukob neće završiti ni porazom Moskve ni Kijeva.
Pavle smatra da Ukrajina, kao rezultat sukoba, neće moći da se vrati na granice iz 1991. godine, dok Rusija neće dobiti zvanično priznanje novih regiona od strane Ukrajine.
Postavlja se pitanje da li je viđenje češkog predsednika realnost na terenu ili njegova želja da ublaži tvrdnje da Ukrajinu očekuje neizbežna katastrofa i potpuni poraz?
Petar Pavel je pre nego što je izabran za predsednika bio profesionalni vojnik i kao general bio načelnik Generalštaba oružanih snaga Češke i predsedavajući Vojnog komiteta NATO-a, što je najviša vojna pozicija unutar NATO-a.
Njegove analize mogu se smatrati stručnim ali ostaje činjenica da je on predsednik države koja je posredno zainteresovana strana u ratu u Ukrajini i pitanje je da li objektivno sagledava situaciju na terenu, a i ako je objektivno sagledava da li želi da javno iznese te stavove ili, što je potpuno legitimno, pokušava da situiaciju na bojištu predstavi kao bolju za Ukrajinu koja je saveznička zemlja i dobija vojnu pomoć.
Pred Zelenskim teški dani
Bilo da su njegove tvrdnje objektivne ili subjektivne svakako nisu dobre za Ukrajinu. Pred predsednikom Volodimirom Zelenskim su dva izbora u oba slučaja.
Prvi je da istog momenta zatraži pregovore i obustavu ratnih dejastava i da bude spreman na maksimalne ustupke i ispunjavanje svih zahteva Ruske Federacije.
Drugi je da nastavi sa borbom i nada se čudu pre nego što OSU doživi totalni kolaps na kompletnom frontu i zemlja upadne u haos i mogući totalni poraz i okupaciju od strane Ruske Federacije.