Амерички медији о рату у Украјини: Да ли је ово реалност на терену?
Запад је већ почео да признаје да, под притиском руских снага, украјинске трупе непрестано морају да се повлаче и да Украјина неће моћи да се врати на границе из 1991. године, пише амерички лист Вашингтон пост.
Лист се позива на речи једног од украјинских команданата, који је изјавио да због снаге руских снага Оружане снаге Украјине (ОСУ) стално морају да се повлаче. Ова изјава указује на све већу тежину ситуације на терену.
Тешке реалности за Кијев
Такође, Вашингтон пост наводи изјаву другог војника ОСУ, који је раније у разговору за британски Фајненшел тајмс рекао да је тешко замислити да Кијев оствари свој циљ повратка на границе из 1991. године.
Ове речи осликавају песимизам и свесност украјинских снага о тренутној ситуацији.
Западни лидери признају тешку ситуацију
„Западни лидери и дипломате посредно су разумели ову реалност већ месецима, али су је на крају признали“, пише лист.
Ова изјава наглашава промену у перцепцији западних земаља према рату у Украјини.
Реалност сукоба према чешком председнику
Вашингтон пост илуструје свој закључак речима председника Чешке Петра Павела, који је раније у интервјуу за Њујорк тајмс указао на то да Кијев треба реално да процени перспективу повратка на границе из 1991. године.
Према мишљењу чешког председника, сукоб неће завршити ни поразом Москве ни Кијева.
Павле сматра да Украјина, као резултат сукоба, неће моћи да се врати на границе из 1991. године, док Русија неће добити званично признање нових региона од стране Украјине.
Поставља се питање да ли је виђење чешког председника реалност на терену или његова жеља да ублажи тврдње да Украјину очекује неизбежна катастрофа и потпуни пораз?
Петар Павел је пре него што је изабран за председника био професионални војник и као генерал био начелник Генералштаба оружаних снага Чешке и председавајући Војног комитета НАТО-а, што је највиша војна позиција унутар НАТО-а.
Његове анализе могу се сматрати стручним али остаје чињеница да је он председник државе која је посредно заинтересована страна у рату у Украјини и питање је да ли објективно сагледава ситуацију на терену, а и ако је објективно сагледава да ли жели да јавно изнесе те ставове или, што је потпуно легитимно, покушава да ситуиацију на бојишту представи као бољу за Украјину која је савезничка земља и добија војну помоћ.
Пред Зеленским тешки дани
Било да су његове тврдње објективне или субјективне свакако нису добре за Украјину. Пред председником Володимиром Зеленским су два избора у оба случаја.
Први је да истог момента затражи преговоре и обуставу ратних дејастава и да буде спреман на максималне уступке и испуњавање свих захтева Руске Федерације.
Други је да настави са борбом и нада се чуду пре него што ОСУ доживи тотални колапс на комплетном фронту и земља упадне у хаос и могући тотални пораз и окупацију од стране Руске Федерације.