Dmitrij Medvedev poslao OŠTRU PORUKU ZAPADU: "Nije bitno kad će stići kazna, važno je da bude NEIZBEŽNA!"
Dmitrij Medvedev, zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije, ponovo je izneo oštre komentare prema Zapadu u vezi sa sukobom u Ukrajini, pozivajući na osvetu i odmazdu zbog poziva sa Zapada da se Ukrajini dozvole napadi na rusku teritoriju.
Medvedev je kroz Telegram upozorio na izjave zapadnih zvaničnika koji predlažu da se NATO oružje koristi za napade na ciljeve „duboko unutar ruske teritorije“.
Ovo se odnosi na sve češće pozive i planove sa Zapada da se Ukrajina ojača savremenim oružjem, uključujući dugometno oružje, što bi omogućilo dublje i ozbiljnije napade na rusku teritoriju.
Oštre reči i poziv na osvetu
Medvedev je jasno stavio do znanja da Rusija neće zaboraviti ove „zločinačke apele“ zapadnih predstavnika i naglasio važnost pripreme za odbranu od tih napada, ali i za planiranje odmazde.
On je podsetio na istorijske primere kada je osveta stigla kasnije, ali je bila neizbežna.
- Ovde je glavna stvar – neizbežnost. Nije toliko bitno kada će tačno stići kazna. Važno je da bude neizbežna. Da svaki nitkov, bez obzira na veru, naciju, položaj, a koji je počinio zločine protiv naše zemlje i našeg naroda ili koji poziva ‘Ubijajte civile u Kursku’ zna da će po njih doći - zaključio je Medvedev.
Izrazio je stav da svi oni koji pozivaju na nasilje protiv Rusije, posebno civila u Kurskoj oblasti, treba da budu svesni da će kazna doći. Ova izjava aludira na dugu istoriju Rusije u suprotstavljanju pretnjama sa Zapada, ali i na specifične istorijske figure poput ukrajinskih nacionalista, među kojima su i Evgenij Konovalec i Stepan Bandera, koje je Moskva smatrala odgovornim za antiruske aktivnosti i koje su bile meta sovjetske odmazde.
Medvedev je podsetio na pažljivo planiranje takvih operacija odmazde, gde, kako je naglasio, „neizbežnost“ igra ključnu ulogu. Bez obzira na vreme kada kazna stigne, važno je da ona bude sigurna i neminovna. On je time pokušao da pošalje poruku da će svaki pojedinac koji je učestvovao u zločinima protiv Rusije, bilo da je u pitanju vera, nacija ili položaj, morati da se suoči s posledicama.
Istorijski kontekst izjava Medvedeva
Izjave Medvedeva nisu samo retorika već deo dugoročne strategije Rusije da odgovori na rastuće tenzije sa Zapadom. Istorijske reference koje je naveo, poput onih na Konovaleca i Banderu, nisu slučajne.
Konovalec, vođa Organizacije ukrajinskih nacionalista, bio je ubijen u atentatu sovjetskog agenta 1938. godine, dok je Stepan Bandera, jedan od lidera ukrajinskih nacionalista tokom Drugog svetskog rata, ubijen u atentatu KGB-a 1959. godine u Zapadnoj Nemačkoj.
Ove figure su u Rusiji simbol antiruskog delovanja, a Medvedev koristi njihove primere kako bi pokazao odlučnost Rusije da se obračuna sa onima koji smatraju neprijateljima države.
Ovaj narativ je duboko ukorenjen u ruskoj politici, gde se sukob sa Ukrajinom često predstavlja kao borba protiv nasleđa neonacizma i ekstremnog nacionalizma, u čemu se često povlače paralele sa Drugim svetskim ratom.
Banderu, koga u zapadnoj Ukrajini neki vide kao heroja borbe za nezavisnost, Rusija smatra izdajnikom i kolaboratorom nacista, pa su pozivanja na osvetu protiv njega i sličnih ličnosti deo šireg diskursa o istorijskoj pravdi.
Reakcija na Zapadne apela i pretnje
Medvedev se u svojoj izjavi nadovezuje na sve glasnije pozive sa Zapada da se Ukrajini omogući korišćenje NATO oružja, uključujući oružje dugog dometa, u napadima na rusku teritoriju.
Ova ideja dobija sve veću podršku u pojedinim krugovima zapadnih vlada kao način da se izvrši veći pritisak na Moskvu, posebno u svetlu dugotrajnih borbi i stagnacije na frontu.
Međutim, za Rusiju, ovakvi potezi predstavljaju crvenu liniju, jer bi korišćenje zapadnog oružja na ruskoj teritoriji moglo značiti direktnu konfrontaciju između NATO-a i Rusije.
Ova zabrinutost je dodatno pojačana izjavama ruskog predsednika Vladimira Putina, koji je nedavno upozorio da će upotreba zapadnog dugometnog oružja protiv Rusije biti tretirana kao direktno učešće NATO-a u sukobu.
Ova retorika je jasna pretnja eskalacijom, jer Rusija smatra da bi takav potez legitimisao veće i direktnije ruske vojne odgovore.
Odgovor Rusije na rastući pritisak
U okviru ove situacije, ova izjava dolazi kao nastavak ruskog stava da je svaki pokušaj napada na rusku teritoriju, posebno duboko u unutrašnjost, poput napada na Kursku oblast, ozbiljna pretnja koju neće tolerisati.
- Očigledno je da ni sada na Zapadu ne postoje ograničenja za izvođenje takvih napada. Moramo se detaljno pripremiti da ih odbijemo. Ali želim da kažem nešto drugo, treba da pamtimo zločinačke apele pojedinih zapadnih izroda i da se pripremimo za odmazdu. Postoje brojni primeri u istoriji kada je osveta stigla kasnije - istakao je on.
Njegove reči su pokušaj da se predoči odlučnost Moskve da odgovori na svaku takvu pretnju, uključujući korišćenje vojnih sredstava odmazde, bez obzira na vreme potrebno za njihovo sprovođenje.
Takođe, izjava ima za cilj da odvrati dalje zapadne inicijative koje uključuju slanje savremenog oružja Ukrajini, posebno onog koje bi moglo omogućiti Ukrajini da napada strateške ciljeve unutar same Rusije.
Dok Ukrajina nastoji da povrati teritorijalni integritet i ojača svoju odbranu, Moskva ovakve napore vidi kao direktnu pretnju svojoj bezbednosti i suverenitetu.
Apel Medvedeva na odmazdu i kaznu predstavlja eskalaciju u retorici ruske vlade prema Zapadu i Ukrajini. Njegova izjava ne samo da odražava trenutne tenzije između Rusije i Zapada već i dugu tradiciju ruske državne politike koja je spremna da pribegne odlučnim merama kada se oseća ugroženom.
Dok tenzije u Ukrajini rastu, ostaje da se vidi kako će se dalje odvijati odnosi između Rusije i Zapada, ali reči Medvedeva jasno pokazuju da je Moskva spremna na dugoročnu konfrontaciju i osvetu ukoliko se percepirana pretnja nastavi.
Srbija Danas/webtribune