Дмитриј Медведев послао ОШТРУ ПОРУКУ ЗАПАДУ: "Није битно кад ће стићи казна, важно је да буде НЕИЗБЕЖНА!"
Дмитриј Медведев, заменик председника Савета безбедности Русије, поново је изнео оштре коментаре према Западу у вези са сукобом у Украјини, позивајући на освету и одмазду због позива са Запада да се Украјини дозволе напади на руску територију.
Медведев је кроз Телеграм упозорио на изјаве западних званичника који предлажу да се НАТО оружје користи за нападе на циљеве „дубоко унутар руске територије“.
Ово се односи на све чешће позиве и планове са Запада да се Украјина ојача савременим оружјем, укључујући дугометно оружје, што би омогућило дубље и озбиљније нападе на руску територију.
Оштре речи и позив на освету
Медведев је јасно ставио до знања да Русија неће заборавити ове „злочиначке апеле“ западних представника и нагласио важност припреме за одбрану од тих напада, али и за планирање одмазде.
Он је подсетио на историјске примере када је освета стигла касније, али је била неизбежна.
- Овде је главна ствар – неизбежност. Није толико битно када ће тачно стићи казна. Важно је да буде неизбежна. Да сваки нитков, без обзира на веру, нацију, положај, а који је починио злочине против наше земље и нашег народа или који позива ‘Убијајте цивиле у Курску’ зна да ће по њих доћи - закључио је Медведев.
Изразио је став да сви они који позивају на насиље против Русије, посебно цивила у Курској области, треба да буду свесни да ће казна доћи. Ова изјава алудира на дугу историју Русије у супротстављању претњама са Запада, али и на специфичне историјске фигуре попут украјинских националиста, међу којима су и Евгениј Коновалец и Степан Бандера, које је Москва сматрала одговорним за антируске активности и које су биле мета совјетске одмазде.
Медведев је подсетио на пажљиво планирање таквих операција одмазде, где, како је нагласио, „неизбежност“ игра кључну улогу. Без обзира на време када казна стигне, важно је да она буде сигурна и неминовна. Он је тиме покушао да пошаље поруку да ће сваки појединац који је учествовао у злочинима против Русије, било да је у питању вера, нација или положај, морати да се суочи с последицама.
Историјски контекст изјава Медведева
Изјаве Медведева нису само реторика већ део дугорочне стратегије Русије да одговори на растуће тензије са Западом. Историјске референце које је навео, попут оних на Коновалеца и Бандеру, нису случајне.
Коновалец, вођа Организације украјинских националиста, био је убијен у атентату совјетског агента 1938. године, док је Степан Бандера, један од лидера украјинских националиста током Другог светског рата, убијен у атентату КГБ-а 1959. године у Западној Немачкој.
Ове фигуре су у Русији симбол антируског деловања, а Медведев користи њихове примере како би показао одлучност Русије да се обрачуна са онима који сматрају непријатељима државе.
Овај наратив је дубоко укорењен у руској политици, где се сукоб са Украјином често представља као борба против наслеђа неонацизма и екстремног национализма, у чему се често повлаче паралеле са Другим светским ратом.
Бандеру, кога у западној Украјини неки виде као хероја борбе за независност, Русија сматра издајником и колаборатором нациста, па су позивања на освету против њега и сличних личности део ширег дискурса о историјској правди.
Реакција на Западне апела и претње
Медведев се у својој изјави надовезује на све гласније позиве са Запада да се Украјини омогући коришћење НАТО оружја, укључујући оружје дугог домета, у нападима на руску територију.
Ова идеја добија све већу подршку у појединим круговима западних влада као начин да се изврши већи притисак на Москву, посебно у светлу дуготрајних борби и стагнације на фронту.
Међутим, за Русију, овакви потези представљају црвену линију, јер би коришћење западног оружја на руској територији могло значити директну конфронтацију између НАТО-а и Русије.
Ова забринутост је додатно појачана изјавама руског председника Владимира Путина, који је недавно упозорио да ће употреба западног дугометног оружја против Русије бити третирана као директно учешће НАТО-а у сукобу.
Ова реторика је јасна претња ескалацијом, јер Русија сматра да би такав потез легитимисао веће и директније руске војне одговоре.
Одговор Русије на растући притисак
У оквиру ове ситуације, ова изјава долази као наставак руског става да је сваки покушај напада на руску територију, посебно дубоко у унутрашњост, попут напада на Курску област, озбиљна претња коју неће толерисати.
- Очигледно је да ни сада на Западу не постоје ограничења за извођење таквих напада. Морамо се детаљно припремити да их одбијемо. Али желим да кажем нешто друго, треба да памтимо злочиначке апеле појединих западних изрода и да се припремимо за одмазду. Постоје бројни примери у историји када је освета стигла касније - истакао је он.
Његове речи су покушај да се предочи одлучност Москве да одговори на сваку такву претњу, укључујући коришћење војних средстава одмазде, без обзира на време потребно за њихово спровођење.
Такође, изјава има за циљ да одврати даље западне иницијативе које укључују слање савременог оружја Украјини, посебно оног које би могло омогућити Украјини да напада стратешке циљеве унутар саме Русије.
Док Украјина настоји да поврати територијални интегритет и ојача своју одбрану, Москва овакве напоре види као директну претњу својој безбедности и суверенитету.
Апел Медведева на одмазду и казну представља ескалацију у реторици руске владе према Западу и Украјини. Његова изјава не само да одражава тренутне тензије између Русије и Запада већ и дугу традицију руске државне политике која је спремна да прибегне одлучним мерама када се осећа угроженом.
Док тензије у Украјини расту, остаје да се види како ће се даље одвијати односи између Русије и Запада, али речи Медведева јасно показују да је Москва спремна на дугорочну конфронтацију и освету уколико се перцепирана претња настави.
Србија Данас/webtribune