EVO ZAŠTO JE RUSIJA NEPOBEDIVA Kremlj našao "keca u rukavu" - ovakav scenario niko nije mogao da zamisli (FOTO)
Sastav uključuje napredne senzore koji otkrivaju prijateljske snage, učinkovito sprečavajući sukob s prijateljskim vozilima.
Nakon mesec dana kontraofanzive ukrajinska vojska nije uspela Rusima da preotme Bahmut. Ni pobuna Vagnerovih plaćenika nije pomogla Ukrajincima da probiju čvrsto ukopane ruske linije. I pre pobune ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski priznao je da ukrajinska kontraofanziva napreduje sporije od željenog. Upozorio je da rat nije holivudski film kao i da oni koji očekuju trenutne vojne rezultate moraju da prihvate da će ukrajinska vojska napredovati na ratištu "onako kako mi smatramo najboljim".
Glavni ruski adut u ovoj fazi rata su mine, minska polja s kombinacijom protivtenkovskih i protivpešadijskih mina, razbacana duž crte bojišta. Vojni eksperti kažu da su Rusi posejali mine puno obilnije i gušće nego što bi njihova vojna doktrina to obično predviđala. Tome je bitno pomoglo to što su na ukrajinskom ratištu prvi put u ratnim uslovima isprobali sastav ISDM Zemledelij za polaganje mina. To je oklopno vozilo koje prolazi i seje mine na udaljenosti do 15 kilometara, ispaljujući sa svoje zadnje strane do 50 granata punih tih mina. Takav uređaj omogućava Rusima da postave minska polja tačno ispred snaga koje ih napadaju ili čak iza njih.
RUSI POSTAVILI ZAMKU: Namamili neprijatelja u prazne rovove, a onda je nastao HAOS, izginulo mnogo Ukrajinaca?! (VIDEO)
RUSKI JURIŠNIK KA-52 U AKCIJI: Razneo ukrajinsko oklopno vozilo u pokretu za TREN OKA, SMRT za tenkove i BOV! (VIDEO)
RUSI ŽESTOKO UDARILI ARTILJERIJOM NA OVAJ GRAD: Ukrajinska vojska tvrdi da su među poginulima i ranjenima civili
Vojni eksperti
Uređaj je sklopljen tako da su na vojni kamion Kamaz 6560 montirani cevni bacači raketa od 122 milimetra. Uz mogućnost lansiranja protivtenkovskih i protivpešadijskih mina, ISDM Zemledelij može da pokrije veliko područje u roku od nekoliko minuta. Odnosno, u nekoliko minuta može da minira područje veličine više fudbalskih igrališta. Domet tog minopolagačkog sastava kreće se od pet do 15 kilometara, što Rusima jako pomaže u sprečavanju ukrajinskog napredovanja, ocenjuju zapadni vojni eksperti.
ISDM Zemledelij takođe ima mogućnost računarskog programiranja. Operateri mogu konfigurirati mine da napadaju određene ciljeve, poput oklopnih vozila ili pešadije, značajno smanjujući rizik od civilnih žrtava. Sastav uključuje napredne senzore koji otkrivaju prijateljske snage, učinkovito sprečavajući tzv. prijateljsku vatru, odnosno sukob s prijateljskim vozilima. To doprinosi poboljšanoj sigurnosti i preciznosti tokom postavljanja mina.
ISDM Zemledelij sastoji se od dve komponente: rakete za lansiranje i vozila za utovar. Integrisane su u kamion Kamaz-6560 8×8, koji im pruža mobilnost i zaštitu. Lansirno vozilo nosi 50 raketa od 122 mm, a svaka je napunjena raspršujućim protivtenkovskim i protivpešadijskim minama. Osim toga, vozilo za utovar ima dizalicu, što omogućava brzu i delotvornu dopunu municije.
Lansirni sastav
Kako bi se osigurale optimalne performanse i prilagodljivost, lansirni kamion sastava ISDM Zemledelij opremljen je satelitskom navigacijom, računarom i meteorološkom stanicom. Ova tehnološka poboljšanja omogućuju operaterima prilagođavanja u stvarnom vremenu i proračune s obzirom na vremenske uslove, garantujući tačne i učinkovite putanje projektila. Kamion je opremljen s tri bacača dimnih raketa sa svake strane upravljačke kabine, čime se povećava njegova sposobnost izvlačenja iz neprijateljskog okruženja.
Kako kažu zapadni eksperti, Rusi su razvili sastav odgovornog postavljanja mina, pa sastav ISDM ima mehanizme za samouništenje u svakoj mini, kako to zahtevaju međunarodne konvencije čiji je cilj smanjivanje smrtonosnog uticjaja mina na civilno stanovništvo decenijama nakon rata.
Sve vesti iz Ukrajine pročitajte OVDE.