Komandant NATO napravio spisak: "Ovo će pomoći Zelenskom da pobedi Rusiju!"
General Kristofer Kavoli, najviši američki vojni komandant u Evropi, sastavio je listu naprednih sistema naoružanja koje bi SAD mogli da obezbede Ukrajini kako bi poboljšali njene vojne sposobnosti u sukobu sa Rusijom.
Na ovoj listi su se našli raketni sistemi kao što su JASSM rakete, kao i komunikacioni sistem Link 16, koji omogućava bržu i sigurniju razmenu podataka u borbenim operacijama.
Rakete JASSM i sistem Link 16 kao ključni faktori za Ukrajinu
U svom izveštaju, general Kavoli naglašava važnost najsavremenijih tehnologija koje bi mogle pomoći ukrajinskoj vojsci. Među njima se izdvaja JASSM raketa (zajedničke rakete za otpornost vazduh-zemlja), tip krstareće rakete koja bi omogućila Ukrajini da napadne ciljeve duboko unutar ruske teritorije. Pored toga, Link 16, napredni komunikacioni sistem koji koriste SAD i NATO, od suštinskog je značaja za koordinaciju vojnih operacija.
Zašto je Link 16 ključan za Ukrajinu?
Link 16 je vojni taktički sistem razmene podataka koji omogućava sigurno i brzo prenošenje vitalnih informacija u realnom vremenu između aviona, brodova i kopnenih snaga. Ovaj sistem omogućava preciznu koordinaciju u složenim borbenim scenarijima, što je ključno za uspeh protivvazdušne i protivraketne odbrane.
General Kavoli ističe da bi odsustvo Link 16 ozbiljno ograničilo operativne sposobnosti Ukrajine, naročito u vezi sa F-16 avionima koje bi trebalo da dobiju od svojih saveznika. Ukrajina se već više puta obratila SAD-u za pomoć u formi ovog sistema, ali postoje strahovanja da bi ruske snage mogle da dođu do ove tehnologije ukoliko bude podeljena sa Ukrajinom.
Problem sa deljenjem osetljive američke tehnologije
Američki zvaničnici ranije su izrazili zabrinutost zbog mogućnosti da se osetljiva američka tehnologija, poput Link 16, nađe u rukama ruske strane. Iako je Ukrajina tražila ove sisteme, postoji oprez u američkoj administraciji zbog mogućih sigurnosnih rizika.
Pored toga, SAD nisu u potpunosti obezbedile ni rakete dugog dometa, kao što su ATACMS, koje bi Ukrajina želela da koristi za napade na duboke ciljeve unutar Rusije. Predsednik Džozef Bajden je dosad bio suzdržan u vezi sa ovim pitanjem, ali nije potpuno odbio Ukrajinu u njenim zahtevima.
Koja je budućnost američke vojne podrške Ukrajini?
Dok su predsednički izbori u SAD na horizontu, budućnost američke podrške Ukrajini ostaje neizvesna. Trenutna administracija nastoji da obezbedi Ukrajini potrebne resurse do kraja 2025. godine, dok se domaći pritisci u vezi sa ratom u Ukrajini ne smanjuju.
Zelenski i dalje vrši pritisak na SAD da oslobodi ograničenja u vezi sa upotrebom raketnih sistema i da pruži naprednije oružje, dok se sve više naglašava važnost savremenih tehnologija i opreme za efikasno vođenje rata.
Zelenski i Bajden: Spremnost na dalju vojnu saradnju
Kada je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski posetio Vašington, on je predstavio detaljan plan sa ciljevima koji uključuju precizne napade na ruske ciljeve koristeći rakete ATACMS. Ovaj plan predstavlja ključni deo ukrajinske strategije za postizanje pobede u ratu, iako su SAD još uvek oprezne u vezi sa obezbeđivanjem ovih moćnih raketa.