NATO RASPOREĐUJE SNAGE NA GRANICI SA RUSIJOM: Doneta odluka od koje ceo svet strepi
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je za list da je alijansa "usred veoma fundamentalne transformacije" koja će odražavati "dugoročne posledice" akcija ruskog predsednika Vladimira Putina.
NATO će rasporediti stalne vojne snage u punom obimu na svojoj granici sa Rusijom da bi branio svoju teritoriju od budućih ruskih vojnih napada, rekao je šef alijanse tokom intervjua za The Telegraph.
PUTINA SAMO OVO MOŽE NATERATI DA PREKINE SUKOB SA UKRAJINOM: Bivši savetnik ga ODAO - "Dovoljna su samo DVA MESECA"
"OSTVARIĆE SE VAŠA NAJGORA NOĆNA MORA" Iz Moskve stigao OŠTAR odgovor na izjavu Žozepa Borelja da je nepohodno PORAZITI RUSIJU
ČUJU SE SIRENE ZA UZBUNU OD RANOG JUTRA: Zvaničnici iz Ukrajine uputili HITNO UPOZORENJE građanima
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je za list da je alijansa "usred veoma fundamentalne transformacije" koja će odražavati "dugoročne posledice" akcija ruskog predsednika Vladimira Putina.
- Ono što sada vidimo je nova realnost, nova normala za evropsku bezbednost - rekao je Stoltenberg, prenosi The Telegraph. "Zbog toga smo sada zatražili od naših vojnih komandanata da pruže opcije za ono što mi zovemo resetovanje, dugoročnu adaptaciju NATO-a.
Alijansa trenutno ima malo "tripvire" prisustvo na zapadu Rusije. Broj trupa NATO-a se desetostruko povećao na 40.000 od invazije na Ukrajinu, objavio je Dejli mejl.
"Resetovanje" će uključivati raspoređivanje dovoljnih snaga za odbijanje bilo kakve ofanzive ruskih trupa na zemlje NATO-a, navodi The Telegraph. Članice NATO-a koje se graniče sa Rusijom uključuju Estoniju i Letoniju.
Vojni komandanti NATO-a trenutno razgovaraju i razvijaju svoje opcije, navodi list.
Stoltenberg će pokrenuti pitanje pojačanog vojnog prisustva na samitu NATO-a u Madridu u junu, navodi Rojters.
NATO je morao pažljivo da korača tokom rata u Ukrajini, smišljajući kako najbolje da podrži ratom razorenu naciju, a da pritom izbegne eskalaciju i bude uvučen u sukob.
Članovi alijanse složili su se u petak da pruže veću vojnu podršku Ukrajini.
Slovački premijer Eduard Heger potvrdio je u petak da je poslala svoj sistem protivvazdušne odbrane S-300 u Ukrajinu, postavši prva zemlja NATO koja je odgovorila na pozive predsednika Vladimira Zelenskog da isporuči moćno raketno oružje.
S-300 je raketni sistem zemlja-vazduh dugog dometa iz sovjetskog doba koji može da obara krstareće rakete i avione i ima domet do 90 milja.
Češka je postala prva zemlja NATO koja je poslala tenkove u Ukrajinu ranije ove nedelje, rekao je češki odbrambeni izvor Rojtersu.