НАТО РАСПОРЕЂУЈЕ СНАГЕ НА ГРАНИЦИ СА РУСИЈОМ: Донета одлука од које цео свет стрепи
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг рекао је за лист да је алијанса "усред веома фундаменталне трансформације" која ће одражавати "дугорочне последице" акција руског председника Владимира Путина.
НАТО ће распоредити сталне војне снаге у пуном обиму на својој граници са Русијом да би бранио своју територију од будућих руских војних напада, рекао је шеф алијансе током интервјуа за The Телеграпх.
ПУТИНА САМО ОВО МОЖЕ НАТЕРАТИ ДА ПРЕКИНЕ СУКОБ СА УКРАЈИНОМ: Бивши саветник га ОДАО - "Довољна су само ДВА МЕСЕЦА"
"ОСТВАРИЋЕ СЕ ВАША НАЈГОРА НОЋНА МОРА" Из Москве стигао ОШТАР одговор на изјаву Жозепа Бореља да је непоходно ПОРАЗИТИ РУСИЈУ
ЧУЈУ СЕ СИРЕНЕ ЗА УЗБУНУ ОД РАНОГ ЈУТРА: Званичници из Украјине упутили ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ грађанима
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг рекао је за лист да је алијанса "усред веома фундаменталне трансформације" која ће одражавати "дугорочне последице" акција руског председника Владимира Путина.
- Оно што сада видимо је нова реалност, нова нормала за европску безбедност - рекао је Столтенберг, преноси The Телеграпх. "Због тога смо сада затражили од наших војних команданата да пруже опције за оно што ми зовемо ресетовање, дугорочну адаптацију НАТО-а.
Алијанса тренутно има мало "трипвире" присуство на западу Русије. Број трупа НАТО-а се десетоструко повећао на 40.000 од инвазије на Украјину, објавио је Дејли мејл.
"Ресетовање" ће укључивати распоређивање довољних снага за одбијање било какве офанзиве руских трупа на земље НАТО-а, наводи The Телеграпх. Чланице НАТО-а које се граниче са Русијом укључују Естонију и Летонију.
Војни команданти НАТО-а тренутно разговарају и развијају своје опције, наводи лист.
Столтенберг ће покренути питање појачаног војног присуства на самиту НАТО-а у Мадриду у јуну, наводи Ројтерс.
НАТО је морао пажљиво да корача током рата у Украјини, смишљајући како најбоље да подржи ратом разорену нацију, а да притом избегне ескалацију и буде увучен у сукоб.
Чланови алијансе сложили су се у петак да пруже већу војну подршку Украјини.
Словачки премијер Едуард Хегер потврдио је у петак да је послала свој систем противваздушне одбране С-300 у Украјину, поставши прва земља НАТО која је одговорила на позиве председника Владимира Зеленског да испоручи моћно ракетно оружје.
С-300 је ракетни систем земља-ваздух дугог домета из совјетског доба који може да обара крстареће ракете и авионе и има домет до 90 миља.
Чешка је постала прва земља НАТО која је послала тенкове у Украјину раније ове недеље, рекао је чешки одбрамбени извор Ројтерсу.