Nema ni govora o kraju rata: Ovaj potez ruske vojske je pokazatelj da će ići do kraja
Sve priče o tome da će se rat u Ukrajini ubrzo završiti nisu ništa drugo nego priče.
Proces izgradnje armirano-betonskih skloništa za avijaciju na aerodromu Belbek na Krimu je u punom jeku.
Nakon godina kritike, na pragu treće godine rata, Rusi počinju ozbiljno da se bave ovim pitanjem. Ovi postupci ukazuju da se ruska komanda dozvala pameti, da je počela ozbiljno da shvata protivika i njegove partnere, ali i da se ne sprema za kraj rata.
Ranije je aerodrom Belbek više puta bio meta udara zapadnih raketa ATACMS i Storm Shadow, kao i dronova-kamikaza. Sada je, konačno, počeo ozbiljniji rad na zaštiti avijacije na jednom od najugroženijih ruskih aerodroma. Satelitski snimci pokazuju najmanje 10 lučnih skloništa u različitim fazama izgradnje.
Pored armirano-betonskih skloništa, u izgradnji su i druga, manje zaštićena laka skloništa. Pored aerodroma Belbek, izgradnja zaštitnih hangara započela je i na aerodromu Krimsk. Na ovoj lokaciji bazirani su lovački i presretački avioni Ruske avijacije, uključujući avione Su-27P i Su-30.
Ranije smo gledali satelitske snimke koji prikazuju radove na aerodromu u Kurskoj oblasti. Sada se na više aerodroma preduzimaju obimni radovi ovog tipa. Trenutno se izgradnja zaklona za avijaciju nastavlja na aerodromima u Kursku, Ahtubinsku, Primorsko-Ahtarsku, Jejsku, Mrozovsku, Milerovu i Krimsku. Čak su podignuti novi hangari na aerodromu Marinovka u Volgogradskoj oblasti, oko 300 kilometara od ukrajinske granice.
U toku su i radovi na izgradnji armirano-betonskih skloništa na aerodromu Primorsko-Ahtarsk u Krasnodarskom kraju, koji su ukrajinski dronovi takođe više puta pokušali da napadnu.
Sudeći po objavljenim satelitskim snimcima, proces je počeo početkom oktobra i do sada bi trebalo da bude završen. The War Zone je vrlo detaljno analizirao snimke i radove na njima. Sve ovo govori u korist činjenice da je gotovo sa ruskom tvrdoglavošću u ovom segmentu.
To takođe govori da su Rusi postali svesni činjenice da će rat eskalirati, i da upotreba raketa dugog dometa nije privremene mera. Radove su počeli još tokom oktobra, što znači da su imali obaveštajne podatke o početku upotrebe raketa, bez obzira na laži plasirane sa zapada. Verovatno su zapadne zemlje želele da relaksiraju Rusiju, pružajući jednu vrstu “maskirovke” dok su prebacivali rakete u Ukrajinu.
Izgradnja stalnih ojačanih objekata znači i da Rusija očekuje nastavak rata.