OGROMAN KONVOJ VAGNEROVACA NA PUTU KA BELORUSIJI: Deo stanovništva uplašen, šta se dešava sa Prigožinom, gde je?! (VIDEO)
Strani mediji su dobili dozvolu od Lukašenka da snime sporna mesta
Misterija iza oružane pobune plaćeničke grupe 23. juna u Rusiji, koja se okončala jednako brzo kako je i počela, samo se produbljuje.
AMERIČKI GENERAL UPOZORAVA: Ukrajina će izgubiti Odesu, Putin ima sve resurse, spreman je da je osvoji?!
PUTIN SMENIO GERASIMOVA?! Ruski mediji prenose vest o novoj odluci predsednika, evo ko će biti NOVI KOMANDANT ruskih trupa!
RUSKI JURIŠNIK KA-52 U AKCIJI: Razneo ukrajinsko oklopno vozilo u pokretu za TREN OKA, SMRT za tenkove i BOV! (VIDEO)
Šef Vagnera nije viđen u javnosti od 24. juna otkako je beloruskim sporazumom, koji je ispregovarao predsednik Aleksandar Lukašenko, dogovorio amnestiju u zamenu za egzil za sebe i svoje borce (koji takođe mogu da se priključe ruskoj vojsci).
Lukašenko se od tada distancirao od svog dvodecenijskog prijatelja. Rekao je da ni Prigožin ni njegovi vagnerovci nisu u Belorusiji i da nije jasno da li će ikada da se tu presele.
Gde je Prigožin?
Gde je Prigožin, to takođe nije jasno, nakon pobune za koju su mnogi smatrali da mu je "iscrtala metu na leđima". On je sleteo u Belorusiju 24. juna, a izveštaji sugerišu da je putovao u Rusiju i nazad da prikupi arsenal oružja.
- On je u Sankt Peterburgu. Ili je možda jutros otputovao u Moskvu ili negde drugde - rekao je Lukašenko CNN-u, dodajući da se on trenutno ne nalazi na teritoriji Belorusije.
Ruska policija je u međuvremenu izvršila je raciju na Prigožinovom imanju u Sankt Peterburgu, tokom koje su nađeni "bizarni predmeti".
Dok o Prigožinu nema ni glasa, dve nedelje nakon pobune Vagnera sudbina njegovih plaćenika ostaje neizvesna, baš kao i svrha nove baze koja je podignuta zbog njih. Krajem juna je objavljeno da su u Belorusiji počeli da se na mestu napuštene vojne baze prave kampovi za vagnerovce, a da se jedan od njih nalazi kod grada Osipoviči na 200 km od Ukrajine i zauzima površinu od čak 24.000 metara kvadratnih.
Kamp "Osipoviči"
Procene govore da će između 5.000-8.000 vagnerovaca biti smešteno u kampu koji broji oko 298 šatora sa po 30 mesta.
U međuvremenu su se pojavile prve fotografije kampa "Osipoviči" na kojima se vide šatori za ruske plaćenike, nakon što su u petak beloruski zvaničnici dozvolili stranim novinarima da obiđu praznu lokaciju i ukažu da tu niti u blizini nema vagnerovaca.
"Njujork tajms" piše da se ova "veoma neoubičajena predstava otvorenosti" samo nadodaje na mnoga neodgovorena pitanja u vezi pobune i perioda nakon nje.
- Nemamo šta da krijemo. Niko iz Vagnera nije došao ovde – rekao je general major Leonid Kasinski, pomoćnik beloruskog ministra odbrane koji je vodio reportere po bazi.
Veliki konvoj Vagnera na granici
Sudeći po snimcima sa društvenih mreža većina plaćenika je odlučila da ode u Belorusiju. Tokom vikenda sa granice Rusije i Belorusije stigli su snimci velikog konvoja vagnerovaca.
Prvi izveštaji navode da je prva grupa plaćenika stigla u Belorusiju i da "uveliko uvežbavaju tenkovske manevre", kao i to da se očekuje izgradnja još jednog kampa u blizini Baranoviča, u zapadnom delu Belorusije.
Dok su neki sada zabrinuti da bi Prigožin mogao da predvodi napad na Kijev iz Belorusije, general Kasinski je bio oprezan u vezi svrhe kampa. Rekao je da će se on koristiti za vojnu vežbu u septembru i insistirao da su šatori podignuti tako brzo u okviru vežbe brze izgradnje kampa. On je novinarima u obilasku – kako piše "Njujork tajms", "gotovo namigujući" – rekao da bi baza mogla da bude preporučena kao jedno od mesta na kojem bi mogli da se smeste vagnerovci.
- S obzirom na to da je baza spremna… mogli bi da je ponude njima - rekao je Kasinski, dodajući da će finalna odluka o mestu stacioniranja biti "na Vagneru i njegovim komandantima".
"Lukašenko u važnoj ulozi"
"Tajms" navodi da Lukašenko očigledno uživa u tome da izigrava važnu međunarodnu figuru, uključenu u diplomatiju i politiku moći. Ali, nije jasno zašto je njegova vlada, koja je neprijateljski nastrojena prema medijima koje ne kontroliše, pozvala strane novinare u obilazak mesta koje je obično zabranjeno za njih.
Nije jasno ni zašto je nekoliko dana nakon što je ponudila privremenu dobrodošlicu Belorusija želela da javno prikaže odsustvo svojih "gostiju", navodi list. Nakon što je istakao svoju ulogu u okončanju krize, Lukašenko je jasno stavio do znanja ko je tu glavni.
- Glavno pitanje gde će Vagner biti raspoređen i šta će raditi – to ne zavisi od mene, već od ruskog rukovodstva – rekao je on u četvrtak, kad je više puta oslovio ruskog predsednika Vladimira Putina kao "velikog brata".
Nejasna sudbina Vagnera možda ide nekome u prilog. Novinar Igor Iljaš rekao je da je "stvaranje osećaja neizvesnosti korisno i za Lukašenka, i za Putina i za Prigožina".
- Za Putina je korisno jer skreće pažnju Ukrajine i NATO-a sa Rusije na Belorusiju. Za Lukašenka je korisno jer ga prikazuje kao nešto više od Putinovog vazala. A što se tiče Prigožina, ostavlja otvorenu mogućnost da se Vagner ne ugasi – rekao je on.
Prisluškivali ih Nemci
U međuvremenu je "Politiko" objavio da je nemačka obaveštajna služba BND prisluškivala dok je Prigožin pregovarao sa Lukašenkom u ime Putina da zaustavi njegov "marš za pravdu" ka Moskvi.
Pozivajući se na istragu nemačkih emitera NDR i WDR,list navodi da je BND znala više o Vagnerovim diskusijama nego što je prvi put objavljeno, uključujući posredničku Lukašenkovu ulogu. Kancelar Olaf Šolc rekao je u intervjuu prošle nedelje da BND "nije znala unapred" za pobunu.
Ali, novi izveštaj dovodi u pitanje ovu njegovu izjavu. Prema izveštajima, BND je primila obaveštajne podatke o mogućoj pobuni u Rusiji na čelu sa šefom Vagnera nedelju dana pre nego što se to i dogodilo, ali da nije obavestila Šolcovu kancelariju jer nisu mogli da potvrde informaciju, navodi "Politiko".
Stanovnici u strahu od dolaska vagnerovaca?
Dok sa granice stižu snimci konvoja, u gradu Osipoviči blizu kampa mnogi žitelji su zabrinuti zbog dolaska plaćenika koji su sem Ukrajine aktivni širom sveta, naročito u Africi. SAD optužuju Vagner da eksploatiše prirodne resurse Malija, Centralnoafričke Republike i drugde da finansiraju rat u Ukrajini, te da imaju aktivnu ulogu u Sudanu gde je u toku građanski rat.
- Oni su plaćene ubice. Zašto bih bio srećan što su ovde? Odbrana zemlje je jedna stvar ali napad na drugu zemlju je za osudu – rekao je "Tajmsu" 69-godišnji Mihail.
- Uplašena sam. Želim mir, da moja deca rastu. To je sve što imam da kažem – rekla je neimenovana žena AFP-u.
Ali, nisu svi u strahu.
- Nisam zabrinuta. Ako to treba da se uradi, onda to treba – rekla je vaspitačica Jelena Vinglinskaja (45), dodajući da bi prisustvo Vagnera u Belorusiji moglo da bude "još jedan način zaštite stanovništva".
Vesti iz Ukrajine čitajte OVDE.