ОГРОМАН КОНВОЈ ВАГНЕРОВАЦА НА ПУТУ КА БЕЛОРУСИЈИ: Део становништва уплашен, шта се дешава са Пригожином, где је?! (ВИДЕО)
Страни медији су добили дозволу од Лукашенка да сниме спорна места
Мистерија иза оружане побуне плаћеничке групе 23. јуна у Русији, која се окончала једнако брзо како је и почела, само се продубљује.
АМЕРИЧКИ ГЕНЕРАЛ УПОЗОРАВА: Украјина ће изгубити Одесу, Путин има све ресурсе, спреман је да је освоји?!
ПУТИН СМЕНИО ГЕРАСИМОВА?! Руски медији преносе вест о новој одлуци председника, ево ко ће бити НОВИ КОМАНДАНТ руских трупа!
РУСКИ ЈУРИШНИК КА-52 У АКЦИЈИ: Разнео украјинско оклопно возило у покрету за ТРЕН ОКА, СМРТ за тенкове и БОВ! (ВИДЕО)
Шеф Вагнера није виђен у јавности од 24. јуна откако је белоруским споразумом, који је испреговарао председник Александар Лукашенко, договорио амнестију у замену за егзил за себе и своје борце (који такође могу да се прикључе руској војсци).
Лукашенко се од тада дистанцирао од свог дводеценијског пријатеља. Рекао је да ни Пригожин ни његови вагнеровци нису у Белорусији и да није јасно да ли ће икада да се ту преселе.
Где је Пригожин?
Где је Пригожин, то такође није јасно, након побуне за коју су многи сматрали да му је "исцртала мету на леђима". Он је слетео у Белорусију 24. јуна, а извештаји сугеришу да је путовао у Русију и назад да прикупи арсенал оружја.
- Он је у Санкт Петербургу. Или је можда јутрос отпутовао у Москву или негде другде - рекао је Лукашенко CNN-u, додајући да се он тренутно не налази на територији Белорусије.
Руска полиција је у међувремену извршила је рацију на Пригожиновом имању у Санкт Петербургу, током које су нађени "бизарни предмети".
Док о Пригожину нема ни гласа, две недеље након побуне Вагнера судбина његових плаћеника остаје неизвесна, баш као и сврха нове базе која је подигнута због њих. Крајем јуна је објављено да су у Белорусији почели да се на месту напуштене војне базе праве кампови за вагнеровце, а да се један од њих налази код града Осиповичи на 200 км од Украјине и заузима површину од чак 24.000 метара квадратних.
Камп "Осиповичи"
Процене говоре да ће између 5.000-8.000 вагнероваца бити смештено у кампу који броји око 298 шатора са по 30 места.
У међувремену су се појавиле прве фотографије кампа "Осиповичи" на којима се виде шатори за руске плаћенике, након што су у петак белоруски званичници дозволили страним новинарима да обиђу празну локацију и укажу да ту нити у близини нема вагнероваца.
"Њујорк тајмс" пише да се ова "веома неоубичајена представа отворености" само надодаје на многа неодговорена питања у вези побуне и периода након ње.
- Немамо шта да кријемо. Нико из Вагнера није дошао овде – рекао је генерал мајор Леонид Касински, помоћник белоруског министра одбране који је водио репортере по бази.
Велики конвој Вагнера на граници
Судећи по снимцима са друштвених мрежа већина плаћеника је одлучила да оде у Белорусију. Током викенда са границе Русије и Белорусије стигли су снимци великог конвоја вагнероваца.
Први извештаји наводе да је прва група плаћеника стигла у Белорусију и да "увелико увежбавају тенковске маневре", као и то да се очекује изградња још једног кампа у близини Барановича, у западном делу Белорусије.
Док су неки сада забринути да би Пригожин могао да предводи напад на Кијев из Белорусије, генерал Касински је био опрезан у вези сврхе кампа. Рекао је да ће се он користити за војну вежбу у септембру и инсистирао да су шатори подигнути тако брзо у оквиру вежбе брзе изградње кампа. Он је новинарима у обиласку – како пише "Њујорк тајмс", "готово намигујући" – рекао да би база могла да буде препоручена као једно од места на којем би могли да се сместе вагнеровци.
- С обзиром на то да је база спремна… могли би да је понуде њима - рекао је Касински, додајући да ће финална одлука о месту стационирања бити "на Вагнеру и његовим командантима".
"Лукашенко у важној улози"
"Тајмс" наводи да Лукашенко очигледно ужива у томе да изиграва важну међународну фигуру, укључену у дипломатију и политику моћи. Али, није јасно зашто је његова влада, која је непријатељски настројена према медијима које не контролише, позвала стране новинаре у обилазак места које је обично забрањено за њих.
Није јасно ни зашто је неколико дана након што је понудила привремену добродошлицу Белорусија желела да јавно прикаже одсуство својих "гостију", наводи лист. Након што је истакао своју улогу у окончању кризе, Лукашенко је јасно ставио до знања ко је ту главни.
- Главно питање где ће Вагнер бити распоређен и шта ће радити – то не зависи од мене, већ од руског руководства – рекао је он у четвртак, кад је више пута ословио руског председника Владимира Путина као "великог брата".
Нејасна судбина Вагнера можда иде некоме у прилог. Новинар Игор Иљаш рекао је да је "стварање осећаја неизвесности корисно и за Лукашенка, и за Путина и за Пригожина".
- За Путина је корисно јер скреће пажњу Украјине и НАТО-а са Русије на Белорусију. За Лукашенка је корисно јер га приказује као нешто више од Путиновог вазала. А што се тиче Пригожина, оставља отворену могућност да се Вагнер не угаси – рекао је он.
Прислушкивали их Немци
У међувремену је "Политико" објавио да је немачка обавештајна служба БНД прислушкивала док је Пригожин преговарао са Лукашенком у име Путина да заустави његов "марш за правду" ка Москви.
Позивајући се на истрагу немачких емитера НДР и WDR,list наводи да је БНД знала више о Вагнеровим дискусијама него што је први пут објављено, укључујући посредничку Лукашенкову улогу. Канцелар Олаф Шолц рекао је у интервјуу прошле недеље да БНД "није знала унапред" за побуну.
Али, нови извештај доводи у питање ову његову изјаву. Према извештајима, БНД је примила обавештајне податке о могућој побуни у Русији на челу са шефом Вагнера недељу дана пре него што се то и догодило, али да није обавестила Шолцову канцеларију јер нису могли да потврде информацију, наводи "Политико".
Становници у страху од доласка вагнероваца?
Док са границе стижу снимци конвоја, у граду Осиповичи близу кампа многи житељи су забринути због доласка плаћеника који су сем Украјине активни широм света, нарочито у Африци. САД оптужују Вагнер да експлоатише природне ресурсе Малија, Централноафричке Републике и другде да финансирају рат у Украјини, те да имају активну улогу у Судану где је у току грађански рат.
- Они су плаћене убице. Зашто бих био срећан што су овде? Одбрана земље је једна ствар али напад на другу земљу је за осуду – рекао је "Тајмсу" 69-годишњи Михаил.
- Уплашена сам. Желим мир, да моја деца расту. То је све што имам да кажем – рекла је неименована жена АФП-у.
Али, нису сви у страху.
- Нисам забринута. Ако то треба да се уради, онда то треба – рекла је васпитачица Јелена Винглинскаја (45), додајући да би присуство Вагнера у Белорусији могло да буде "још један начин заштите становништва".
Вести из Украјине читајте ОВДЕ.