Pad Ugljedara - Početak kraja Ukrajine? Da li Zelenski ima još jednog keca u rukavu
Zauzimanje Ugljedara bilo je očekivano, ali je ipak izazvalo udarni talas i šok širom sveta.
Ukrajinske trupe su dugo i uporno, po cenu velikih gubitaka u ljudstvu i tehnici, držale pozicije u ovom gradu da su mnogi u svetu počeli da veruju da će da se desi neko čudo.
Sada, kada je Ugljedar pao u ruske ruke mnogi su zabrinuti zbog toga, a neki tvrde da i nije bio tako važan strateški grad.
Gubitak Ugljedara: Posledice za Ukrajinu u širem kontekstu rata sa Rusijom
Gubitak Ugljedara mogao bi imati ozbiljne posledice za Ukrajinu, dodatno pojačavajući pritisak na predsednika Volodimira Zelenskog, piše Bloomberg.
"Pad Ugljedara može značajno povećati pritisak na Zelenskog", prenosi agencija, napominjući da je prošle nedelje ukrajinski predsednik pokušao da promoviše svoj "pobednički plan" tokom diplomatske ofanzive u SAD, s ciljem izvršenja pritiska na ruskog predsednika Vladimira Putina kako bi ga prisilio na mir.
Zauzimanje Ugljedara i vojne posledice za Ukrajinu
Rusko preuzimanje kontrole nad Ugljedarom, bi moglo imati značajne vojne, ali i logističke implikacije, jačajući njihove pozicije na ovom ključnom delu fronta.
Uloga Ugljedara u širem kontekstu rata
Zauzimanje Ugljedara od strane ruskih snaga može otvoriti put za dalja napredovanja prema drugim važnim ukrajinskim teritorijama, uključujući Donjeck i Harkov.
Zauzimanje ovog strateškog mesta poboljšalo je ruske linije snabdevanja i stvorilo povoljnije uslove za dalje ofanzive.
Takođe, ovakvo zauzimanje može izazvati dalju destabilizaciju i demoralizaciju ukrajinske vojske, čime bi se dodatno povećao pritisak na predsednika Zelenskog.
Politički i diplomatski pritisak na Zelenskog
U političkom smislu, gubitak Ugljedara mogao bi dodatno pojačati međunarodni pritisak na Zelenskog, posebno u svetlu njegove nedavne diplomatske ofanzive u SAD.
Iako je ukrajinski predsednik nastojao da promoviše plan koji uključuje veću međunarodnu podršku i pritisak na Putina, gubitak strateških teritorija kao što je Ugljedar može uticati na percepciju međunarodne zajednice o sposobnosti Ukrajine da održi teritorijalni integritet i uspešno se bori protiv ruske agresije.
Uloga međunarodne zajednice i podrške Zapada
Zapadni saveznici, uključujući SAD, NATO i Evropsku uniju, pažljivo prate događaje u Ukrajini. Gubitak teritorije kao što je Ugljedar može izazvati zabrinutost i zasićenje među ukrajinskim zapadnim partnerima, čime bi moglo doći do promene u intenzitetu i obimu vojne i finansijske podrške koju Ukrajina prima.
Ovaj gubitak može dovesti do novih pitanja o efikasnosti i dugoročnoj održivosti ukrajinske vojne strategije, što može uticati na buduće odluke Zapada.
Takva pitanja su bila postavljana i pre a sada će sigurno biti još češća i javiće se novi akteri na Zapadu sa tvrdnjama da je rat u Ukrajini izgubljen.
Dalje mogućnosti i izazovi za Ukrajinu
Što se tiče šireg vojnog fronta, zauzimanje Ugljedara može uticati na ruske planove za dalja osvajanja, jer bi ovaj gubitak mogao otvoriti mogućnosti za dalje napade na ključne ukrajinske oblasti.
Rusija bi mogla iskoristiti zauzimanje Ugljedara kao odskočnu dasku za nove napade, dok bi ukrajinske trupe morale da preduzmu brze i efikasne kontraofanzive kako bi sprečile dalji gubitak teritorija što je nemoguće zbog samog stanja u ukrajisnkoj vojsci, ali i toga šta se dešava na Kurskom delu fronta.
U Kursku je Ukrajina probala da brzom kontraofanzivom postigne neke uspehe i dobije adut u nekim budućim pregovorima. Kako vreme prolazi sve je jasnije da nije bilop dobitaka već samo gubitaka.
Uništene su najbolje i najelitnije jedinice i tehnika OSU a kao posledicu dobili su slabljenje kompletnog fronta što je bio jedan od faktora koji je sprečio dalju odbranu Ugljedara.
Zaključak: Posledice na strategiju Ukrajine
Gubitak Ugljedara ima dalekosežne posledice za ukrajinsku vojsku i strategiju, ali i za politički i diplomatski položaj predsednika Zelenskog.
Kako bi se suočili sa ovim izazovima, Ukrajinci će morati da prilagode svoje vojno delovanje i da ozbiljno razmisle o onome što im je bilo nezamislivo, a to je potpisivanje mirovnog ugovora pod ruskim uslovima. Svako dalje odlaganje i borbe vode do strašnih gubitaka za Ukrajinu i njenu populaciju.
Bivši savetnik Volodimira Zelenskog, Arestovič, je pre par nedelja rekao kako je broj radno i vojno sposobne populacije u Ukrajini pao ispod 9 miliona i da Ukrajina ne može da se održi u tom obimu i na toj teritoriji sa takvom distribucijom populacije. Predložio je da se razmisli o davanju teritorija Rusiji i o potpisivanju mira zarad očuvanja stanovništva i države.
Na kraju se njegov predlog ispostavlja kao dobar jer zauzimanje ovog teritorija od strane Rusije mogao bi da bude početak novog talasa daljeg prodora ruske vojske kroz već oslabljenu ukrajinsku odbranu i urušavanje kompletne vojne i civilne infrastrukture zemlje po principu domino efekta.