Пад Угљедара - Почетак краја Украјине? Да ли Зеленски има још једног кеца у рукаву
Заузимање Угљедара било је очекивано, али је ипак изазвало ударни талас и шок широм света.
Украјинске трупе су дуго и упорно, по цену великих губитака у људству и техници, држале позиције у овом граду да су многи у свету почели да верују да ће да се деси неко чудо.
Сада, када је Угљедар пао у руске руке многи су забринути због тога, а неки тврде да и није био тако важан стратешки град.
Губитак Угљедара: Последице за Украјину у ширем контексту рата са Русијом
Губитак Угљедара могао би имати озбиљне последице за Украјину, додатно појачавајући притисак на председника Володимира Зеленског, пише Блоомберг.
"Пад Угљедара може значајно повећати притисак на Зеленског", преноси агенција, напомињући да је прошле недеље украјински председник покушао да промовише свој "победнички план" током дипломатске офанзиве у САД, с циљем извршења притиска на руског председника Владимира Путина како би га присилио на мир.
Заузимање Угљедара и војне последице за Украјину
Руско преузимање контроле над Угљедаром, би могло имати значајне војне, али и логистичке импликације, јачајући њихове позиције на овом кључном делу фронта.
Улога Угљедара у ширем контексту рата
Заузимање Угљедара од стране руских снага може отворити пут за даља напредовања према другим важним украјинским територијама, укључујући Доњецк и Харков.
Заузимање овог стратешког места побољшало је руске линије снабдевања и створило повољније услове за даље офанзиве.
Такође, овакво заузимање може изазвати даљу дестабилизацију и деморализацију украјинске војске, чиме би се додатно повећао притисак на председника Зеленског.
Политички и дипломатски притисак на Зеленског
У политичком смислу, губитак Угљедара могао би додатно појачати међународни притисак на Зеленског, посебно у светлу његове недавне дипломатске офанзиве у САД.
Иако је украјински председник настојао да промовише план који укључује већу међународну подршку и притисак на Путина, губитак стратешких територија као што је Угљедар може утицати на перцепцију међународне заједнице о способности Украјине да одржи територијални интегритет и успешно се бори против руске агресије.
Улога међународне заједнице и подршке Запада
Западни савезници, укључујући САД, НАТО и Европску унију, пажљиво прате догађаје у Украјини. Губитак територије као што је Угљедар може изазвати забринутост и засићење међу украјинским западним партнерима, чиме би могло доћи до промене у интензитету и обиму војне и финансијске подршке коју Украјина прима.
Овај губитак може довести до нових питања о ефикасности и дугорочној одрживости украјинске војне стратегије, што може утицати на будуће одлуке Запада.
Таква питања су била постављана и пре а сада ће сигурно бити још чешћа и јавиће се нови актери на Западу са тврдњама да је рат у Украјини изгубљен.
Даље могућности и изазови за Украјину
Што се тиче ширег војног фронта, заузимање Угљедара може утицати на руске планове за даља освајања, јер би овај губитак могао отворити могућности за даље нападе на кључне украјинске области.
Русија би могла искористити заузимање Угљедара као одскочну даску за нове нападе, док би украјинске трупе морале да предузму брзе и ефикасне контраофанзиве како би спречиле даљи губитак територија што је немогуће због самог стања у украјиснкој војсци, али и тога шта се дешава на Курском делу фронта.
У Курску је Украјина пробала да брзом контраофанзивом постигне неке успехе и добије адут у неким будућим преговорима. Како време пролази све је јасније да није билоп добитака већ само губитака.
Уништене су најбоље и најелитније јединице и техника ОСУ а као последицу добили су слабљење комплетног фронта што је био један од фактора који је спречио даљу одбрану Угљедара.
Закључак: Последице на стратегију Украјине
Губитак Угљедара има далекосежне последице за украјинску војску и стратегију, али и за политички и дипломатски положај председника Зеленског.
Како би се суочили са овим изазовима, Украјинци ће морати да прилагоде своје војно деловање и да озбиљно размисле о ономе што им је било незамисливо, а то је потписивање мировног уговора под руским условима. Свако даље одлагање и борбе воде до страшних губитака за Украјину и њену популацију.
Бивши саветник Володимира Зеленског, Арестович, је пре пар недеља рекао како је број радно и војно способне популације у Украјини пао испод 9 милиона и да Украјина не може да се одржи у том обиму и на тој територији са таквом дистрибуцијом популације. Предложио је да се размисли о давању територија Русији и о потписивању мира зарад очувања становништва и државе.
На крају се његов предлог испоставља као добар јер заузимање овог територија од стране Русије могао би да буде почетак новог таласа даљег продора руске војске кроз већ ослабљену украјинску одбрану и урушавање комплетне војне и цивилне инфраструктуре земље по принципу домино ефекта.