Pakleni udar na Kijev: Rusija razara grad raketama, amfibijski napadi i uništavanje vojne opreme širom Ukrajine (VIDEO)
Nakon dvomesečne pauze, Rusija zasula Kijev raketama, piše The New York Times.
Rusija je u sredu pojačala svoje napade na Ukrajinu serijom raketa usmerenih prema Kijevu i severoistočnom pograničnom području, čime je okončana pauza koja je traja više od dva meseca, saopštila je ukrajinska vazduhoplovna vojska.
Raketni napad usledio je dok su ruske snage pokušavale da iskoriste prednost u ljudstvu i vatrenoj moći duž istočne fronta. Ukrajinska vojska je u sredu izvestila o talasu vazdušnih napada na svoje trupe koje drže deo ruske teritorije blizu severne granice, koji je zauzet prošlog leta.
Uzbune za napad
Dok su uzbune za vazdušne napade odzvanjale u Kijevu oko 6 sati ujutru, a civili su se sklanjali u hodnike ili podrume radi bezbednosti, ukrajinska vazduhoplovna vojska je saopštila da prati 96 vazdušnih ciljeva koji ulaze u vazdušni prostor zemlje. To je uključivalo rakete, čime je okončana neobična 73-dnevna pauza u korišćenju raketa od strane Rusije za napade na civilne i vojne ciljeve u glavnom gradu.
Vazduhoplovna vojska je navela da je četiri rakete bilo usmereno na Kijev, dok su dve bile kratkog dometa, ispaljene u severoistočni pogranični region.
U tom periodu grad je bio meta brojnih napada dronovima. Desetine dronova takođe je korišćeno u napadu u sredu, saopštila je vazduhoplovna vojska.
U čitavoj Ukrajini, poslednjih meseci zabeležen je i duži nego obično prekid velikih raketnih napada. Poslednji veći raketni napad desio se 3. septembra, kada je pogođena vojna akademija u istočnom ukrajinskom gradu Poltavi, u napadu koji je odneo više od 50 života.
Vojni analitičari su spekulisali da Rusija akumulira rakete za upotrebu nakon početka hladnog vremena, što može izazvati dodatne štete u gradu nakon napada, ako se uništi grejanje i zamrznu vodovodne cevi. Prvi snežni oluja se obrušila na centralnu Ukrajinu u sredu.
Takođe u sredu, Rusija je saopštila da je viši ruski pomorski oficir poginuo u gradu Sevastopolju na ruskoj okupiranoj Krimu nakon što je bomba postavljena ispod njegovog automobila eksplodirala.
Istražni komitet Rusije, koji je odgovoran za istraživanje ozbiljnih zločina, saopštio je da razmatra smrt kao čin terorizma. Oficir nije bio imenovan.
Zvaničnik ukrajinske unutrašnje obaveštajne agencije S.B.U., govoreći o tajnim operacijama pod uslovom anonimnosti, rekao je da je ubijeni oficir bio zadužen za lansiranje krstarećih raketa sa Crnog mora, identifikovavši ga kao Valerija Trankovskog.
U Kijevu su u sredu ujutru odjeknule eksplozije, a vlasti su saopštile da su sistemi za protivvazdušnu odbranu otvarali vatru prema dolazećim raketama i dronovima.
U napadu, Rusija je sinhronizovala dolazak brzih balističkih raketa i sporijih krstarećih raketa u glavni grad, što je uobičajena taktika. Vojna administracija Kijeva je inicijalno saopštila da su možda korišćene balističke rakete Hwasong, koje je Severna Koreja isporučila Rusiji. Međutim, ukrajinska vazduhoplovna vojska je kasnije izvestila da su dve ruske rakete Iskander-M balističke rakete oborene.
U Kijevu su u sredu, padajući otpadni materijal izazvao požare u predgrađima grada i ranio jednu osobu, izvestile su lokalne vlasti. Takođe su ispaljene dve kratkog dometa S-300 rakete za protivvazdušnu odbranu, koje je Rusija preradila za napad na zemlju, a ispaljene su preko severoistočne granice Ukrajine, saopštila je vazduhoplovna vojska. Nisu dati detalji o tome šta su ciljali.
Rusija je takođe lansirala 90 dronova, uključujući iranski dizajnirane Shahed dronove za napad.
Pauza u raketnim napadima ostavila je stanovnike glavnog grada napetim, jer su nestrpljivo čekali njihov povratak. Poslednja značajna šteta od raketa u Kijevu dogodila se u julu, kada su pogodile dečju bolnicu i porodilište.
Na severoistočnoj granici zemlje sa Rusijom, Ukrajina se priprema za zajednički kopneni napad Severne Koreje i Rusije, nakon što je najmanje 11.000 severnokorejskih vojnika stiglo u to područje u poslednjim nedeljama, pridruživši se ruskim pešadijskim jedinicama i stvarajući kombinovane snage od oko 50.000 vojnika, prema izvorima iz SAD i Ukrajine.
Državni sekretar Entoni J. Blinken, koji je u sredu bio u Briselu na sastancima sa zvaničnicima NATO-a i Evropske unije kako bi razgovarao o ratu Ukrajine protiv Rusije, dotakao se pitanja severnokorejskih trupa. One su "ubacene u borbu", rekao je, "što zahteva i dobiće čvrst odgovor".
Trupe koje je Rusija okupila očekuje se da pokušaju da istisnu Ukrajince iz područja ruske teritorije koju su zauzeli prošlog leta. Počeli su kopneni napadi i avionski bombardamenti ukrajinskih položaja. U utorak je Rusija bacila 50 vođenih bombi na područje pod ukrajinskom kontrolom, rekao je potpukovnik Vadym Mysnyk, vojni portparol, ukrajinskim medijima.
Raketni napad na glavni grad dogodio se i dok Rusija nastavlja napade na istoku Ukrajine, gde je najveći deo najžešćih borbi koncentrisan u Donjeckoj oblasti.
Ruske trupe sada prete da opkole ukrajinski garnizon u industrijskom gradu Kurahove, pošto su stigle do istočne ivice grada, prema rečima vojnika, dobrovoljaca i snimaka sa fronta.
U ponedeljak su Rusi pokušali amfibijski napad na grad premošćujući ledene vode rezervoara, koristeći male gumene čamce, ali je njihov pokušao suzbijen, prema rečima 46. vazdušno-desantne brigade. Napad je bio usklađen sa mehanizovanim napadom. Brigada je objavila video na kojem se vidi uništenje tri tenka i šest borbenih vozila pešadije. Opseg borbi i prijavljena šteta nisu mogli biti nezavisno potvrđeni.
Rusi su blizu toga da preseku glavnu cestu koja snabdeva ukrajinske trupe u tom području, preteći velikim grupama vojnika koji brane grad. Prilaz Kurahovom je prepun izgorelih automobila, a sam grad je postepeno uništavan.
Eksplozija brane na severozapadnom delu rezervoara, koju je Ukrajina okrivila za ruske snage, sada otežava evakuaciju civila iz sela nizvodno, jer je nivo poplavnih voda ove nedelje postepeno rastao.
Ali čak i bez porasta vode, dronovi koji preplavljuju nebo sve više čine svaki pokret u i oko grada smrtonosnim, kažu ljudi u tom području.
"Udari bilo gde," rekao je Yaroslav Černišov, 20-godišnji volonter iz humanitarne organizacije Children New Generation, koji je pomagao u evakuaciji civila u tom području. “Civilna vozila su isto tako uništena kao i vojna.”
Rekao je da je nedavno izgubio kolegu u napadu dronom tokom misije da izveze ženu sa dvomesečnom bebom.
Kolega u drugom vozilu pogođen je dronom i preminuo, rekao je. "Pokušali smo da ga oživimo i uspeli da ga dovedemo do tačke stabilizacije živog, ali nažalost, nije preživeo."